ضربه اقتصادی آمریکا به هند و ترکیه

14 اسفند 97 – ان آی تی وی نیوز

درآستانه انتخابات ترکیه و هند، دولت ترامپ این دو کشور را از تخفیفات گمرکی صادرات 2هزارقلم کالا به آمریکا محروم ساخت.

دیشب (13 اسفند) دفتر نماینده تجاری آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که واشنگتن درنظر دارد آنکارا و دهلی نو را از شمول برنامه ‘نظام عمومی ترجیحات'(General System of Preferences / GSP) خارج کند زیرا این کشورها دیگر واجد شرایط لازم برای استفاده از این برنامه نیستند.
بر اساس این بیانیه، هند نتوانسته تضمین بدهد که دسترسی لازم به بازارهای آن کشور را فراهم می کند.این درحالی است که ترکیه نیز ‘به اندازه کافی توسعه اقتصادی یافته’ و دیگر واجد شرایط این برنامه نیست.
طبق برنامه (GSP)، اگر کشوری بتواند شروطی مانند’دسترسی متوازن و معقول آمریکا به بازار خود را فراهم کند’ می تواند برخی’محصولات خاص’ خود را بدون آنکه تعرفه ای برآنها بسته شود به آمریکا صادر کند.
به گفته دفترنماینده تجاری آمریکا، «موانع تجاری هند تاثیرات منفی برتجارت آمریکا دارد». این دفتر در مورد ترکیه نیز اعلام کرد:این کشور که از سال 1975 مشمول (GSP) شده، به سطح بالایی از توسعه اقتصادی دست یافته و این به معنای خروج آن از این برنامه است.

*** نظام عمومی ترجیحات چیست؟
براساس این نظام تعرفه ای که به ابتکار کشورهای توسعه یافته ایجاد شده، بسیاری از کشورهای در حال توسعه فرصت می یابند تا با استفاده از مزیت تعرفه گمرکی صفر و یا ناچیز بر برخی از اقلام صادراتی خود، اقتصادشان را بهبود بخشیده و از فقر خارج شوند.
آمریکا، انگلیس و اتحادیه اروپا از مجریان اصلی این نظام ترجیحی هستند و کالاهای کشاورزی، دامی، آبزیان و صنایع دستی عمده کالاهای تحت پوشش نظام عمومی ترجیحات را تشکیل می دهند.
نظام ترجیحی آمریکا هند و ترکیه را قادر می سازد تا برای صادرات حدود 2 هزار قلم کالای خود(مانند قطعات خودرو، شیرهای صنعتی و منسوجات) از تخفیفات گمرکی بهره مند شوند. با وجود دستورهای ترامپ، دولت آمریکا می تواند در صورت مرتفع شدن نگرانی های خود، نظام ترجیحی را دوباره برای ترکیه و هند فعال سازد.
هم اکنون 120کشور از مزایای این نظام در صادرات به آمریکا برخوردار هستند و در دسامبر 2018 هند و برزیل بیشترین سود را از این نظام برده و ترکیه در رده 5 قرار داشت.واردات ازچین و برخی دیگر از کشورهای در حال توسعه مشمول این نظام نبوده و کشورهای حائز شرایط و کالاهای تحت پوشش به صورت سالانه مورد بازبینی قرار می گیرند.

*** تجارت هند و آمریکا:
براساس نظام عمومی ترجیحات آمریکا، 5.6 میلیارد دلار از صادرات هند با تعرفه صفر وارد می شوند. آمریکا اعلام کرده که موازنه منفی تجاری با هند در سال 2017 به 27.3 میلیارد دلار رسید. با این حال هندی ها معتقدند که سود واقعی این نظام برای آنها در سال تنها 250 میلیون دلار است و این تخفیفات بیش از آنکه ارزش مادی داشته باشد، اهمیت راهبردی دارد.
درفوریه2019هند اعلام کردکه مقررات جدیدی بر تجارت الکترونیک وضع می کند تا شرکت های داخلی را در برابر غول های تجاری خارجی محافظت نماید. این مقررات در فعالیت شرکت های آمریکایی فلیپ کارت (زیر مجموعه فروشگاه های زنجیره ای وال مارت) و آمازون اختلال شدیدی ایجاد کرد.
دهلی نو در سال 2018 نیز دستور داد تا ویزا و مستر کارت داده های تراکنش های مربوط به هند را در سرورهای داخل این کشور ذخیره و نگهداری کنند. شرکت های آمریکایی بارها با چنین مقرراتی مخالفت کرده اند. دولت مودی همچنین تعرفه واردات اقلام الکترونیک و تلفن هوشمند را افزایش داده است. دولت ترامپ پیشتر بر واردات فولاد و آلومینیوم از هند به ترتیب 25 و 10 درصد تعرفه گمرکی وضع کرده بود.
تصمیم اخیر ترامپ در زمانی اعلام می شود که نارندرا مودی نخست وزیر کنونی هند خود را آماده رقابت های انتخاباتی چند هفته آینده می کند و از طرف دیگر خصومت دیرینه دهلی نو و اسلام آباد نیز به تازگی شعله ور شده است.

***تجارت آمریکا و ترکیه:
دولت ترامپ معتقد است که ازسال 1975 که ترکیه واجد شرایط برخورداری از نظام عمومی ترجیحات آمریکا شد، درآمد سرانه افزایش و فقر کاهش یافته و صادرات این کشور متنوع تر شده است.
ترکیه توانسته در صادرات 1.7 میلیارد دلار کالا به آمریکا از مزایای این نظام ترجیحی استفاده کند. رئیس جمهوری آمریکا با همتای ترکیه ای خود اختلافاتی دارد و در شرایطی که اقتصاد این کشور آسیایی رو به ضعف گرائیده و انتخابات محلی در هفته های آتی برگزار می شود، خروج از این نظام تعرفه ای می تواند تبدیل به مسئله ای اساسی در عرصه سیاسی – اقتصادی این کشور شود.

این تغییرات تا 60 روز پس از آگاهی کنگره آمریکا و دولت های ترکیه و هند اجرایی نمی شوند./iuvmpress

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *