بازگشت اینتلیجنس سرویس به منطقه

14 اسفند 97 – ان آی تی وی نیوز

همه از راز و رمز سرویس اطلاعاتی انگلیس در یک صد سال گذشته اگاهیم. غرب آسیا جولانگاه این نهاد اطلاعاتی بود و حکومت ها بدون تعظیم و سر خم کردن در قبال ان حتی اجازه حرف زدن هم نداشتند. اما پس از جنگ جهانی دوم و قدرت یافتن رقیب انگلیسی زبان دیگر، این سرویس اطلاعات خارجی آمریکا بود که توانست قدرت را در غرب آسیا بدست آورد. با زمزمه خروج آمریکا از منطقه، طرح ورود مجدد انگلیس به غرب آسیا کلید خورد و انگلیسی ها با تاسیس پایگاه نظامی در بحرین، عملا اولین یگان نظامی خود را در منطقه مستقر کردند تا پایگاه مرکزی ای برای عملیات های جاسوسی و نظامی لندن باشد.

در چنین شرایطی شاهد افزایش حضور نظامیان انگلیسی در سوریه و عراق و حتی اعزام نیروی نظامی برای حمایت از گروه های مسلح در این دو منطقه بودیم. این تنها کنش گری لندن در غرب آسیا نبود. در چند هفته قبل، زخمی شدن دو نیروی نظامی انگلیسی در محور صنعا جنجال فراوانی را به دنبال داشت. لندن هنوز واکنش رسمی نسبت به این حادثه نشان نداد اما سفر وزیر امور خارجه انگلیس به جنوب یمن نشان داد که انگلیس خواب نگران کننده ای برای آینده یمن دیده است.

فعال شدن ام ای سیکس در بحرین و سرکوب مخالفان، طرح مهار مقاومت در یمن و حالا قرار دادن حزب الله لبنان در لیست تروریستی، نشان می دهد انگلیس از آمدن در منطقه دو برنامه مهم دارد.

اولا او حاضر نیست به هیچ عنوان با محور مقاومت در حوزه دفاعی و امنیتی سازشی داشته باشد و از طرفی نمیخواهد درگیر مستقیم با مقاومت را علنا آغاز کند. رویه انگلیس در این زمینه درگیر سازی گروه ها و کشورهای مخالف منطقه ای با محور مقاومت است تا از آسیب های یک جنگ مستقیم در امان بماند و از طرفی همچون آمریکا هزینه ای را متحمل نشود. در این بین فروش سلاح های انگلیسی حداقل سود لندن از این معامله است. از یک سو کشورهای مخالف و مرتجع و دیکتاتور را به خود وابسته میکند و ماندن آنها در قدرت همچون گذشته به تصمیم وزارت خارجه یا دستگاه اطلاعاتی لندن بستگی دارد و از طرفی دیگر برای گروه های مقاومت ایجاد مشکل و هزینه میکند.

در ثانی، با قراردادن شاخه سیاسی حزب الله لبنان در میان گروه های تروریستی علنا اعلام داشت هر نوع پذیرش قدرت در گروه های سیاسی محور مقاومت را قبول نمیکند. بر خلاف تصمیم انگلیس نه المان و نه حتی اتحادیه اروپا حاضر نیست از این تصمیم حمایت کند و تصمیم انگلیس را عجولانه و غیر قابل قبول توصیف کردند. سالهاست میان کشورهای مختلف در قبال نگاه به حزب الله یک اتحاد رای وجود دارد. دولت های مختلف میان گروه سیاسی و نظامی حزب الله تفاوت قائلند و با تحریم بخش نظامی هیچ وقت نسبت به بخش سیاسی واکنش تندی نشان نمی دادند. اما انگلیس با ورود به این موضوع همانند سند بالفور عملا به کمک تل آویو امد تا تهدیدات پیرامونی رژیم صهیونیستی را کاهش دهد. پذیرش پیروزی مقاومت در لبنان  برای تل اویو سخت است.

پیش از این صرفا مقاومتی را تحمل می کردند که سلاح داشت و حالا مقاومتی را مجبورند تحمل کنند که علاوه بر سلاح، مقبولیت مردمی و مشروعیت قانونی دارد. در واقع طرح انگلیس برای تحریم و قرار دادن شاخه سیاسی حزب الله در لیست تروریستی، صرفا برای راضی کردن تل اویو و ریاض است. ریاض در این انتخابات همانند تل اویو شکست خورده و راضی از نتیجه های بدست آمده نیست. انگلیسی ها میخواهند با این عنوان، اختلاف جدیدی در دولت و ملت لبنان بیندازند و بدین صورت از فرصت پیش امده استفاده کنند. طرح انگلیس ایجاد شکاف اجتماعی بخاطر مشکلات تحریم شاخه سیاسی حزب الله است تا با این بهانه، گروه های مخالف مقاومت خواهان خروج حزب الله از دولت و پارلمان این کشور شوند.

اما طرف های دیگر بازیگر در منطقه می دانند بدون در نظر گرفتن کنش های سیاسی حزب الله نمی توان در لبنان موفق بود. البته توافقات نظامی و تسلیحاتی عربستان با انگلیس بی تاثیر نیست و راضی کردن لندن برای وضع تحریم های جدید قطعا به شل شدن کیسه پول سران حکومت عربستان مرتبط است./iuvmpress

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *