جنبش مقاومت اسلامی نجبا چیست؟

سردار سلیمانی و اکرم الکعبی


جنبش مقاومت اسلامی نجبا چیست؟

جنبش مقاومت اسلامی نُجَباء (به عربی: حرکة النجباء)، یکی از گروههای نظامی تشکیل دهنده حشد شعبی عراق است. هسته مرکز این جنبش از سال 2004 در بغداد شکل گرفت و در سال 2013 بطور علنی اعلام شد و تا کنون با همین نام در صحنه سیاسی عراق حضور دارد. شیخ اکرم الکعبی در حال حاضر دبیر کل این جنبش است.
این گروه در عراق و سوریه فعالیت نظامی دارد.
این گروه که مرکز آن در عراق است، خود را در دسته جریان‌های وابسته به مقاومت اسلامی در منطقه می‌داند و به اصول اسلامی و ارزش‌های آن باور داشته و معتقد به حاکمیت مطلق اسلام بوده و با هدف دفاع از تمامیت ارضی، صیانت از حرم‌های اهل‌بیت(ع) و حفاظت از حریم مردم مظلوم تشکیل شده‌است.

وزارت خزانه داری ایالات متحده آمریکا تحت دستور اجرایی به‌شماره ۱۳۴۳۸ در ۲۶ شهریور ۱۳۸۷ (September ۱۶, ۲۰۰۸)، شیخ اکرم الکعبی را در لیست سیاه و تحت پیگرد قرار داد. البته واشنگتن به این اکتفا نکرده و ۹ سال بعد در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۹۶ (November ۴, ۲۰۱۷)، لایحه تحریمی مقاومت اسلامی نُجَباء به شماره «H. R. ۴۲۳۸» از سوی سناتور «تد پو (Ted Poe)» نماينده جمهوری‌خواه از حوزه انتخابيه دوم تگزاس، به مجلس نمايندگان آمريكا تقدیم شد. هسته‌ اولیه این گروه مقاومت، تعداد اندکی از نخبه‌های نظامی مؤمن با عناوین مختلف بودند که با اعتقاد به ضرورت پیاده کردن وعده الهی مبنی بر ایجاد عدل کامل و تقرب به خداوند گرد هم آمدند.
به این ترتیب، رسالت نُجَباء در دو بُعدِ ضروری برای رسیدن به این اهداف معنا می‌یابد: اول: بُعد نظری؛ از طریق آگاه سازی فکری در جهت فهم ضرورت پیاده سازی پروژه عدل الهی و درک شروط، مقدمات و معارف مورد نیاز و اخلاق فردی متناسب با آن در سطح فردی و اجتماعی. دوم: بُعد عملی؛ متخلق شدن به روحیه فداکاری، مبارزه، شهادت در راه خدا و فدا کردن هرچیزی در راه رسیدن به هدف مطلوب که همان حکومت عدل، خیر، سعادت و کمال مطلق است.

0

اخبار مرتبط

 • گاردین: برگزیت بدون توافق سناریوی اصلی نخست وزیر انگلیس است
 • بولتون:آزمایشهای موشکی کره شمالی تعهد کیم به ترامپ را نقض نمی کند!!
 • فرامرز دادرس:در هر کشوری اگر کسی تبلیغ جنگ و تحریم علیه کشورش کند مطرود است
 • هلند: ایران در قتل محمدرضا کلاهی دست نداشته است/قاتل کلاهی به حبس ابد محکوم شد
 • توپخانه و پهپادهای سپاه پاسداران به مقرهای کومله و دمکرات در کردستان عراق حمله کردند
 • خانواده دُرمانی (تلویزیون اندیشه): فخرآور و ش.همایون دروغگو هستند- ش.همایون:دُرمانی دروغگوست
 • ترس اسرائیل از سفر “آبه” به ایران-تلفن نتانیاهو به “آبه” درباره ایران
 • امام جماعت ایرانی در فرانسه به جرم کمک به مهاجران برای عبور از مانش زندانی شد
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *