سناتور روبیو: بن‌سلمان گانگستر است

سناتورهای آمریکایی در جلسه برگزاری رسیدگی به انتصاب جان ابی زید به عنوان سفیر کشورشان در عربستان سعودی به انتقاد از سعودی‌ها پرداختند. این در حالی است که ابی زید در این جلسه با طرح اظهاراتی به دفاع از روابط آمریکا و عربستان سعودی پرداخت.

او در عین حال خواستار مسئولیت‌پذیری در ماجرای قتل جمال خاشقجی خبرنگار منتقد سعودی شد و همچنینبراهمیت حمایت از حقوق بشر در عربستان سعودی تاکید کرد.

ابی زید که یک ژنرال بازنشسته است بر اهمیت راهبردی روابط میان ریاض و واشنگتن تاکید کرد و گفت: در بلندمدت ما نیازمند شراکتی مستحکم با عربستان سعودی هستیم. مطابق با منافع ماست که اطمینان حاصل کنیم که این روابط درست پیش می‌رود.

ابی زید در بخش دیگری از اظهارات خود تصریح کرد: چنین رویکردی باعث افزایش ظرفیت‌های دفاعی شرکای ما و کم شدن خطر آسیب دیدن غیرنظامیان می‌شود.

وی به کمیته روابط خارجی سنا گفت: جنگ در یمن، قتل جمال خاشقجی، شکاف در ائتلاف خلیج فارس، بدرفتاری با مردم بیگناه از جمله شهروندان آمریکایی و فعالان زن چالش‌های فوری و کنونی در عربستان هستند.

ابی زید تاکید کرد: روابط ما با عربستان بزرگ‌تر و مهم‌تر از رابطه با یک ولیعهد است. وی نقش عربستان در جنگ با تروریسم را نقشی کلیدی ارزیابی کرد و کار برای تقویت روابط میان عربستان و آمریکا را باعث افتخار دانست.

او گفت: مشارکت عربستان در مقابله با افراط‌گرایی باعث آسیب جدی شبکه‌های سرمایه گذاری داعش شد. همکاری نظامی با عربستان و متحدانش رد یمن برای تقویت دفاع از خود شرکایمان و کاهش تلفات غیرنظامیان ضروری است.

جان ابی زید، ژنرال بازنشسته و فرمانده سابق فرماندهی مرکزی آمریکا بر عملیات‌های آمریکا در ۲۷ کشور از شاخ آفریقا تا شبه جزیره عربستان، جنوب و مرکز آسیا و خاورمیانه و نظارت بر ۲۵۰ هزار سرباز آمریکایی را برعهده داشته است.

سنا همچنین جلسه مربوط به رسیدگی به انتصاب متیو تولر به عنوان سفیر عراق را برگزار کرد.

در این جلسات سناتورهای آمریکایی به طرح انتقادهای شدید علیه محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و همچنین اقدامات عربستان سعودی در ماجرای قتل جمال خاشقجی و موارد متعدد سو استفاده حقوق بشر پرداختند.

جیم ریچ، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی تصریح کرد: عربستان سعودی در اقداماتی دخیل بوده که به هیچ وجه قابل قبول نیست.

باب منندز، سناتور دموکرات نیز با اشاره به اهمیت راهبردی روابط با عربستان سعودی اظهار کرد: با این حال نمی‌توانیم اجازه دهیم چنین منافعی باعث شود که برارزش‌هایمان و نیز منفعت بلندمدت خود در ثبات چشم بپوشیم.

مارکو روبیو در این جلسه استماع گفت که بن سلمان یک گانگستر تمام عیار است؛ اظهارنظری که توسط دیگر سناتور جمهوری‌خواه یعنی ران جانسون تکرار شد.

0

اخبار مرتبط

 • عضو فرشگرد: نفوذ مجاهدین در صدای آمریکا اجازه تعویض ستاره درخشش را نمی دهد
 • هُندوراس: ده سال پس از کودتای آمریکا
 • گاردین: برگزیت بدون توافق سناریوی اصلی نخست وزیر انگلیس است
 • بولتون:آزمایشهای موشکی کره شمالی تعهد کیم به ترامپ را نقض نمی کند!!
 • فرامرز دادرس:در هر کشوری اگر کسی تبلیغ جنگ و تحریم علیه کشورش کند مطرود است
 • هلند: ایران در قتل محمدرضا کلاهی دست نداشته است/قاتل کلاهی به حبس ابد محکوم شد
 • توپخانه و پهپادهای سپاه پاسداران به مقرهای کومله و دمکرات در کردستان عراق حمله کردند
 • خانواده دُرمانی (تلویزیون اندیشه): فخرآور و ش.همایون دروغگو هستند- ش.همایون:دُرمانی دروغگوست
 • پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *