بحران سیاسی در دولت کانادا

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا در حالی دچار بحرانشده که کشورش تا برگزاری انتخابات و تعیین سرنوشت نخست وزیری اش هشت ماه فاصله دارد. ترودو برای بهبود اوضاع سیاسی خود به ضد حمله روی آورده است. وی در روز‌های اخیر اوضاع آشفته‌ای را تجربه کرد. دو تن از وزرای دولت ترودو در عرض چند روز از سمت خود استعفا کردند.

بحران سیاسی در کابینه دولت ترودو

یکی از این وزرا نخست وزیر کانادا را به اعمال فشار به دادگستری متهم کرد. ترودو این اتهام را رد کرده است. فرانس بیست و چهار بخشی از سخنان او را پخش کرد. ترودو گفت: من به عنوان نخست وزیر می‌توانم نسبت به حاکمیت نهاد‌های کشورمان و خودداری از خدشه وارد آمدن به حاکمیت این نهاد‌ها به کانادایی‌ها اطمینان بدهم. استقلال نهاد قضایی ما همواره مورد حمایت قرار داشته است. کانادایی‌ها می‌توانند درباره رعایت قانون در کشور مطمئن باشند.

مجری از گزارشگر این شبکه در مونترال پرسید جاستین ترودو نقش خود را در این ماجرای دردسرساز، کوچک جلوه کرد. این طور نیست؟ گزارشگر پاسخ داد بله نخست وزیر کانادا پس از سه استعفای مهم یعنی استعفای دو وزیر و اصلی‌ترین مشاورش ناگزیر شد امروز در برابر مطبوعات حاضر شود.

ترودو در دفاع از خود اعلام کرد اصل جدایی نظام قضایی و نهاد سیاسی هرگز نقض نشده بلکه اعتماد بین نخست وزیری و وزارت دادگستری رو به فرسایش گذاشته است. ویلسون ریبولت چند هفته پیش از سمت خود استعفا کرد. وی کابینه ترودو را به تلاش برای جلوگیری از تحقیقات علیه شرکت اس. ان. سی لاوالن SNC-Lavalin متهم کرد. شرکت یاد شده یک شرکت چند ملیتی است که در بخش ساخت و ساز فعال است و در کانادا ۹ هزار کارمند دارد.

پنجاه هزار نفر در سراسر جهان برای این شرکت کار می‌کنند. این شرکت به پرداخت رشوه به دولت لیبی بین سال‌های ۲۰۰۱ و ۲۰۱۱ متهم است. این تحقیقات ممکن است به محکومیت این شرکت چند ملیتی و جلوگیری از عقد قرارداد‌های دولتی در کانادا به مدت ده سال منتهی شود. جاستین ترودو برای رهایی از این بحران اعلام کرد کارشناسان با هدف پایان دادن به آن برای اعلام نظر احضار خواهند شد.

این در حالی است که کانادا تا برگزاری انتخابات فدرال هشت ماه فاصله دارد و سرنوشت پست نخست وزیری ترودو به این انتخابات گره خورده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

0

اخبار مرتبط

 • خانواده دُرمانی (تلویزیون اندیشه): فخرآور و ش.همایون دروغگو هستند- ش.همایون:دُرمانی دروغگوست
 • ترس اسرائیل از سفر “آبه” به ایران-تلفن نتانیاهو به “آبه” درباره ایران
 • امام جماعت ایرانی در فرانسه به جرم کمک به مهاجران برای عبور از مانش زندانی شد
 • حضور ترامپ در لندن-تظاهرات علیه ترامپ در لندن
 • سکوت،همکاری و نوکری اپوزیسونها و رسانه های فارسی زبان در مقابل طرح تجزیه ایران
 • همسر وزیر نفت سابق گروه تروریستی داعش محل اختفای البغدادی را افشا کرد
 • ترامپ: نیویورک تایمز درباره طرح اعزام 120 هزار نیرو به خاورمیانه دروغ می‌گوید
 • حماس: با افزایش بُرد راکت‌ها، تل‌آویو خواستار آتش‌بس شد
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *