سوریه: گزارش اخیر هیات سازمان منع تسلیحات شیمیایی تحریف فاحش است

وزارت خارجه سوریه اعلام کرد که گزارش هیات حقیقت یاب سازمان منع تسلیحات شیمیایی در مورد حادثه جعلی استفاده از مواد شیمیایی سمی در دوما، تفاوتی با گزارش‌های پیشین این سازمان که آکنده از تحریف‌های فاحش است، ندارد.

به گزارش اسپوتنیک، سخنگوی وزارت خارجه سوریه تصریح کرد، گزارشی که هیات حقیقت باب سازمان منع تسیلحات شیمیایی در مورد حادثه کذائی مواد شیمیایی سمی در دوماً در تاریخ هفتم آوریل ۲۰۱۸ منتشر کرد، تفاوتی با گزارش‌های پیشین این هیات ندارد که آکنده از تحریف فاحش حقایق بودند.

وی ادامه داد: مساله قابل توجه این بار این است که تدوین کنندگان این گزارش گفته‌های شاهدانی را که این حادثه را از نزدیک دیده و ادعای استفاده از سلاح‌های شیمیایی در دوماً را همچون نمایشی توسط گروه‌های تروریستی مسلح خوانده بودند، نادیده گرفتند.

سخنگوی وزارت خارجه سوریه خاطرنشان کرد: حرفه‌ای نبودن تدوین کنندگان این گزارش باعث شده که برای کارشناسان جمهوری عربی سوریه برملا کردن گمراه‌سازی‌های آنها دشوار نباشد. آنها از رویکرد بی طرفانه دور هستند چراکه منکر این هستند که گروه‌های تروریستی مسلح مواد شیمیایی سمی در اختیار داشته باشند هرچند که آن مواد را در انبارهای تروریست‌ها پیدا کرده بودند.

آن سوی زدن برچسب اتهام استفاده از سلاح شیمیایی به سوریه

با توجه به اینکه محورآشوب در منطقه اهرم های نظامی و سیاسی خود را بعد از شکست پروژه براندازی در سوریه و شکست پروژه تروریسم تکفیری و در راس آن داعش در عراق و سوریه و پاگیری مذاکرات علیه محور مقاومت و سوریه از دست داده است لذا به اهرم های فشار دیگری در عرصه حقوقی و جنایی متوسل شده تا بلکه بتواندهم به نوعی جبران مافات کند و هم اینکه جایگاه نداشته خود را درمذاکرات سیاسی پسا داعش حفظ کند. اما در این عرصه نیز چند چالش و مانع پیش روی این ائتلاف آشوب وجود دارد: نخست اینکه ادعای استفاده دولت سوریه از سلاح شیمیایی از همان ابتدا با تردید مواجه بوده و این اتهام درست در زمان هایی به سوریه زده شده که این کشور در موقعیت برتر نظامی و سیاسی قرار داشته است حال آنکه تجربه روابط بین الملل نشان می دهد که در اغلب موارد  این طرف شکست خورده بوده که به استفاده از سلاح های غیرمتعارف متوسل شده است و بر همین اساس نیروهای مخالف سوریه از انگیزه لازم و کافی برای استفاده از این تسلیحات نیاز داشتند حال آنکه دولت سوریه نه نیازی به این سلاح ها دارد و نه اینکه این تسلیحات را در اختیار دارد چرا که در سال 2013 همه تسلیحات شیمیایی سوریه در چارچوب توافق امریکا و روسیه از این کشور خارج  و بر روی عرشه کشتی امریکایی در دریا نابود شد.

0

اخبار مرتبط

 • راه‌اندازی جنگ روانی گسترده و دلهره اور علیه مردم ایران توسط دشمنان داخلی و خارجی
 • مقایسه انتخابات ایران با غرب
 • روزنامه لس انجلس تایمز ، بخش اظهارنظر بیمارستانهای ایالات متحده در برابر شیوع ویروس کرونا آماده نیستند، اینست آنچه که باید انجام دهند. بقلم ویلیام هسلتاین ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ مترجم :خانم ستاره درخشان
 • بیماری کرونا درایران ، انتخابات مجلس و برخورد غیر منطقی رسانه های فارسی زبان خارج
 • بازتاب انتخابات مجلس ایران در رسانه های خارج از کشور
 • آخرین مرد استوار – قاسم سلیمانی و اینکه ملتها چگونه برای جنایت تصمیم میگیرند. مقاله ای از نیویورکر
 • ایا مرگ محمدرضا شاه دراثرابتلا به بیماری ایدزبود؟
 • بازتاب منفی دست دادن ظریف با ترودو دریک ملاقات سیاسی درآلمان
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *