سفر آقای روحانی به عراق و چند نکته مهم

این سفر در راستای سیاست های تهران و بغداد برای پیوند بیشتر دو کشور همسایه و استفاده از ظرفیت ایدئولوژی و ژئوپلتیک یک دیگر است. دو کشور با جمعیت حداکثری شیعه، پیوست های فرهنگی مشابه و نیز ۱۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک، موجب شده تا دو کشور در جایگاه ارتباطی ویژه ای قرار بگیرند. ایران در پرونده دولت سازی عراق نقش ویژه ای داشت. تلاش ایران با حمایت از گروه های مردمی از جمله گروه های وفادار به مرجعیت جهت اخراج اشغالگران آمریکایی تبلور یافت. با این حال ایران هیچ وقت در موضوعات سیاست داخلی عراق دخالتی نداشت و شاید همین امر هم سبب شد تا رابطه تهران و بغداد در بحران پسا داعش به نقطه مطلوبی برسد.

ایران در این سفر چند اقدام مهم را دستور کار قرار داده که مهمترین آن تلاش برای افزایش اقتدار نظامی عراق و حل مناقشات اقتصادی تهران در وضع تحریم های جدید است.

جمهوری اسلامی ایران میداند عراق مستقل به طور حتم برای آینده منطقه مفید است و هرچقدر عراق از کشورهای دیگر جدا شود و روی پای خودش بایستد قطعا در حوزه امنیت منطقه ای نقش فعال تری را برعهده خواهد داشت.

در این بین جمهوری اسلامی ایران برای توانمند سازی ارتش عراق و افزایش ضریب امنیت ملی این کشور از هیچ کمکی دریغ نکرد‌ . به طور نمونه زمانی که ارتش عراق نیازمند تسلیحات لازم برای مبارزه با داعش بود و حداقل های یک نبرد را آمریکایی ها دریغ نموده بودند، این پهباد ها و تسلیحات ایرانی بود که بدون انعقاد قرارداد خاصی یا انتظار مالی ویژه ای به بغداد تحویل داده شد. حتی مستشاران ایرانی به عراق رفتند و با آموزش نیروهائی که بعدها به حشدالشعبی شناخته شد گام مهمی در آزادی مناطق اشغالی داعش و تامین امنیت بغداد برداشتند. اسناد نشان میدهند ایرانی ها در کنار ملت عراق برای مبارزه با داعش در خاک این کشور به شهادت رسیدند و با افتخار برای تامین امنیت عتبات مقدسه و سرزمین عراق جان فشانی کردند. این ها بخشی از خدمات متقابل ایران و عراق بود‌.

اما حالا که ایران در برابر تحریم های مجدد آمریکا ایستاده است، چالش هایی پیش روی این کشور در‌مساله اقتصادی وجود دارد. سرزمین عراق، بافت سنتی آن و نیز علاقه دو ملت به یک دیگر موجب شده تا بازار‌مصرفی عراق فرصت مناسبی برای تجار ایرانی و اقتصاد ایران باشد. در شرایطی که ایران رسما در جنگ‌ و‌ نبرد اقتصادی قرار دارد، به نظر می رسد بغداد به کمک ایران آمده تا تحریم های ظالمانه و غیر انسانی ترامپ را دور بزند. در این زمینه همکاری اقتصادی ایران و عراق دستاورد مهمی است که میتواند حتی به بازسازی این کشور کمک کند وعبور از دوران پسا داعش را تسهیل کند. از سوئی عراق مرز مشترکی با سوریه دارد که آبادی آن میتواند از پایگاه داعش و حزب بعث بکاهد. سرکوب هایی که صدام و پس از آن عناصر نفوذی این شخص در دولت های عراق در مناطق مختلف انجام داد و موجب کم برخورداری بخشی از مناطق مرزی عراق و سوریه شد، این بستر را با فاصله طبقاتی مبتلا به تروریسم کرده و گروه های افراطی و تروریستی با خرج هزینه مزدور تروریسم استخدام میکنند. هماهنگی میان تهران ، بغداد و دمشق میتواند محور مقاومت را به یو محور تولید کننده ثبات و امنیت تبدیل و کارایی این محور را تقویت کند./iuvmpress

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *