شکست آمریکا از حشدالشعبی

از آغاز ورود تروریسم به منطقه و جنگ های مسلحانه داعش با ارتش سوریه و در پی آن انتقال این گروه به عراق و مقاومت حشدالشعبی که به نیروهای مردمی در عراق معروف است ایالات متحده آمریکا همواره با ایجاد نیروهای مردمی عراق مخالف بوده و در جهت تضعیف این گروه چه از بُعد سیاسی و چه از بُعد نظامی اقدام کرده است.

حشدالشعبی اما با مقاومت همه جانبه در برابر نفوذ تروریسم به منطقه سبب ریشه کن شدن داعش در عراق و حتی در مرزهای این کشور شد. حال اما امریکا بارها با استفاده از توطئه های گوناگون به دنبال تقویب داعش و تضعیف این نیروی دفاعی ملت عراق بوده است و در آخرین نمونه نیز با استفاده از روش های گوناگون به دنبال ممانعت بر استقرار حشدالشعبی در مرزهای عراق و سوریه به جهت پاکسازی کامل این مناطق از تروریست ها بوده است. در همبن حال اما حشد شعبی عراق اعلام کرد برای آمادگی در برابر هرگونه رویداد پیش بینی نشده، در مرزهای عراق با سوریه به حال آماده باش درآمده است.
حشد الشعبی در فرآیند مبارزه با تروریسم داعشی درعراق، نقش برجسته ای ایفا کرد. بر این اساس، حشد الشعبی به نیروی با محبوبیت بالای مردمی تبدیل شد که یکی از نشانه های آن کسب 47 کرسی در انتخابات پارلمانی مه 2018 توسط ائتلاف الفتح است. ائتلاف الفتح شامل گروه‌هایی است که نزدیک و همسو با حشد الشعبی هستند.
اکنون فشارهای امریکا برای عدم حضور حشدالشعبی البته به جایی رسیده است که «علی جبار» عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق از اقدامات نیروهای آمریکایی علیه نیروهای سازمان «الحشد الشعبی» (بسیج مردمی) عراق انتقاد کرد.
«علی جبار» عضو به پایگاه خبری «المعلومه» گفت که «نیروهای آمریکایی به دولت فشار وارد می‌کنند تا مانع از رسیدن الحشد الشعبی به نوار مرزی با سوریه و هدف قرار گرفتن مراکز تجمع [گروه] تروریستی داعش در مناطق “الباغوز” (شرق سوریه) شوند». جبار تصریح کرد که «نیروهای آمریکایی حاضر در نوار مرزی بین عراق و سوریه از طریق جنگنده‌ها و نیروهای جنگی خود مانع از رسیدن الحشد الشعبی به آن مناطق می‌شوند». وی با بیان این مطلب افزود: «آمریکا می‌کوشد مانع رسیدن الحشد به مرزهای سوریه شود؛ زیرا که آن (الحشد) خطر بزرگی برای طرحها و برنامه‌هایش (آمریکا) در کشور (عراق) است».
به نظر می رسد تحرک نیروهای الحشد الشعبی به سود نیروهای آمریکایی نیست… و واشنگتن نمی‌تواند گروهی مانند داعش به جود آورد؛ زیرا عراق نهادهای امنیتی قوی‌تری در مقایسه با گذشته دارد. در همین رابطه است که امریکا با فشار بر دولت عراق و با حمایت های اطلاعاتی به داعش به دنبال تضعیف حشدالشعبی در عراق است که البته با تسلط کامل این گروه بر کشور و مرزهای عراق و سوریه این هدف ایالات متحده امریکا تا به امروز به طور کامل شکست خورده است.
آمریکا که در سال 2011 پس از هشت سال اشغالگری، طرح خروج نیروهای خود از عراق را نهایی کرد، در سال 2014 به بهانه مبارزه با داعش و تحت پوشش یک ائتلاف به اصطلاح بین المللی به این کشور بازگشت.
در حالی که تروریسم داعشی در عراق از بین رفته و همه مناطق این کشور از وجود عناصر داعشی پاکسازی شده، اما آمریکا در قالب ائتلاف به اصطلاح ضد داعش به حملات خود علیه مقرهای حشد الشعبی در مناطق مختلف عراق حمله می کند.
به نظر می رسد در شرایط کنونی مهمترین هدف از حمله های عمدی علیه حشد الشعبی تاثیرگذاری بر بحران سوریه از طریق ناامن کردن مرزهای این کشور با عراق باشد.
علل اصلی مخالفت آمریکا با حشد الشعبی را می توان در مواردی نظیر اختلاف هویتی و عدم تمایل آمریکا برای از بین بردن کامل تروریسم داعشی در عراق عنوان کرد.
به لحاظ هویتی، حشد الشعبی گروهی مستقل، مخالف مداخله خارجی در امور داخلی عراق است، در حالی که آمریکا خواستار شکل گیری گروه‌های وابسته در منطقه خاورمیانه از جمله عراق و مداخله در امور داخلی کشورهای منطقه است.
اگرچه آمریکا، ائتلاف بین المللی به اصطلاح ضد داعش را شکل داده است، اما منافع آمریکا در تضعیف داعش و نه از بین بردن کامل آن درعراق قرار داشت. این در حالی است که حشد الشعبی مانند دولت عراق خواستار از بین بردن کامل داعش در این کشور بود و در همین مسیر نیز حرکت کرد.
با توجه به همین اختلاف ها، دولت آمریکا در فرآیند مبارزه با تروریسم داعشی در عراق با مشارکت حشد الشعبی همواره مخالفت و تلاش کرد با تبلیغات زیاد و اتهام های مختلف در عراق شکاف فرقه ای ایجاد و آنرا تقویت کند.

حالا با حضور حشدالشعبی در مرز عراق با سوریه و شکست امریکا در جلوگیری از حضور این گروه در این منطقه واشنگتن زمین بازی را به ملت عراق واگذار کرده و نتوانسته سبب تقویت دوباره داعش در مناطق مرزی عراق و سوریه شود و به همین دلیل است که به باور بسیاری از تحلیلگران دکترین نظامی آمریکا در عراق و سوریه به بن بست رسیده و قطعا در آینده شاهد توطئه های جدید از سوی امریکا برای تضعیف حشدالشعبی در عراق خواهیم بود.

0

اخبار مرتبط

 • جلیل مرتضوی:اکنون وقت بازی ایران است/فرامرز دادرس: کاکه باوه،پیشمرگه کومله، بخاطر مخالفت با سفر ظریف اخراج نشد
 • نیوزویک-لیست مقامات آمریکا که از مجاهدین پول دریافت کرده اند
 • نماینده سنای آمریکا: هدف مجاهدین آموزش تروریست علیه ایران است
 • رفتار متناقض رسانه های گروهکهای کردی در مسئله دستگیری نیروهای نفوذی در داخل کشور
 • فرامرز دادرس: واکنش اپوزیسیون به حضور سفر ظریف/نفتکش آدریان و کلاهی که ایران سر دنیا گذاشت
 • ابوالقاسم گلستانی-راجر واترز در دفاع از جولیان آسانژ
 • حشمت رئیسی:آیا صهیونیزم ستیزی؍ یهودی ستیزی است؟ نفوذ گسترده موساد در سرویس های امنیتی ایران
 • تصویب شهادت فروشی یا کودتا اقتصادی علیه کشور
 • پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *