اهمیت ژئوپلتیکی افغانستان برای دیگران

سید میثم موسوی: اهمیت ژئوپلتیکی افغانستان برای دیگران

افغانستان کشوری با قدمت 5000 هزار ساله؛ دارای اقوام و نژادهای گوناگون بوده که قلب آسیا را در اختیار گرفته است. این کشور به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم مهم ترین  نقطه وصل کشورهای مختلف جهان به یکدیگر بوده است همچنین یکی از مهم ترین نقاط مهم دادوستد دوران کهن به شمار می رفته است.  افغانستان کشوریست که به پل خاکی شهرت دارد و به عنوان پل متصل کننده آسیای مرکزی به آسیای جنوبی، شرق را به غرب عمل میکند که به خاطر اهمیت موقعیت ژئواستراتژیکش به یکی از مناطق مناقشه آمیز برای کشورهای قدرتمند چه در قدیم و چه در حال حاضر تبدیل شده است.

همانگونه که گفته شد این کشور در قلب آسیا جا گرفته است و از شمال با کشورهای آسیای مرکزی و روسیه، از جنوب با پاکستان، از شرق همراه ایران و در شمال غرب قسمت کوچکی را با چین مرز مشترک دارد به همین ترتیب با وجود همسایگاه قدرتمند که موجب تحریک دیگر قدرت های فرامنطقه ای سبب میگردید که افغانستان از قدیم الایام جولانگاه و محل رقابت همسایگان و قدرت های بزرگ به دلیل ویژگی های خاص خودش بوده باشد اما سوال اینجاست که ویژگی های جغرافیایی افغانستان چه هستند که ابرقدرت های دنیا بر آن تمرکز می نمایند؟

موقعیت جغرافیایی: از گذشته های دور دانشمندان و نظریه پردازان بین المللی در ارتباط با اهمیت جغرافیای افغانستان تعاریفی داشته اند که جغرافیای افغانستان را به گونه ای می دانند که هر کشوری و امپراطوری که اگر بتواند بر افغانستان حکومت و خاک این کشور را تصرف نماید، قادر به سلطه و سالاری بر منطقه خواهند بود. افغانستان در دو قرن گذشته، حائلی میان امپراتوری های شمالی و جنوبی بوده است. این کشور دارای جغرافیایی است، اگر کشوری به آن تسلط و نفوذ داشته باشد میتواند به کشورهای قدرتمند دیگر مانند روسیه، چین، هند، پاکستان، ایران نظارت و کنترل داشته باشد. همان عملی را که امروزه ایالات متحده خود در افغانستان در حال انجام دادن است.

در ارتباط با این موضوع میتوان به تعریف مکیندر از افغانستان داشت: “افغانستان جایگاه ویژه ای در شکل دهی به تاریخ و کنترل آسیا داشته که با فروپاشی شوروی در این منطقه ژئوپلیتیک خفته دوباره بیدار شد و توجه بازیگران جهان را به خود جلب نموده است”.

یکی از دیگر ویژگی های جغرافیایی افغانستان که این کشور را همیشه به بحران برده است، موقعیت گذرگاهی این کشور بوده که نزدیک تری، آسان ترین و طبیعی ترین معبر برای حمله به کشور هند و دسترسی به آبهای گرم اقیانوس هند بوده که از قدیم الایام شوروی چشم بدان دوخته بود.

موقعیت ژئوپلیتیکی و ژئواستراتژیکی افغانستان سبب شده است که همواره این کشور به محل جولانگاهی برای رقابت قدرت های بزرگ باشد و به کشوری تبدیل شود که مردم آن همیشه با بحران و جنگ و خونریزی زندگی کنند.

  1. منابع طبیعی: یکی از حیاتی ترین شالودهای اقتصادی هر کشوری منابع معدنی و ذخایر زیرزمینی آن کشور است به طوری که اگر کشوری از منابع خدادادی زیرزمینی مناسب و کافی برخوردار نباشد به طور حتم و یقین میتوان گفت که آن کشور به دلیل نداشتن اصول اساسی توسعه اقتصادی، هرگز راه ترقی و پیشرفت را نخواهد دید.

سرزمین افغانستان از نظر معادن و ذخایر زیر زمینی بسیار غنی و دست نخورده مانده است، به طوری که حتی از لحاظ تاریخی نیز افغانستان در داشتن معادن منحصر به فرد و منابع غنی، شهرت دارد که متاسفانه توسط کشورهای خارجی و عوامل داخلی به کشورهای همسایه با قمیتی ارزان فروخته می شوند.

قدرت های بزرگی نظیر ایالات متحده که از حضورشان در افغانستان حدود 18 سال می گذرد و به بهانه های مختلف همچون مبارزه با تروریسم در افغانستان، اقدام به غارت نمودن منابع بکر و دست نخورده این کشور می کنند. راه اندازی جنگ و خونریزی بهانه ای بیش برای غارت نمودن منابع زیرزمینی افغانستان نبوده است.

ژئوپلیتیک خاص افغانستان باید زمینه ای برای شکوفایی و توسعه افغانستان تبدیل گردد نه زمینه ای برای ایجاد تمام بدبختی های مردم این سرزمین. متاسفانه در طول تاریخ این کشور به میدان رقابت های جهانی بدل گردیده و نگذاشته است مردم این سرزمین از آرامش و آسایش لازم برخوردار باشند.

  1. کشت و قاچاق مواد مخدر: افغانستان به دلیل دارا بودن جغرافیای مناسب، از این مسئله تاثیر زیادی پذیرفته است. این کشور به دلیل داشتن خاک مناسب برای کشت گیاه خشخاش محلی مساعد، درخور شایسته و منحصر به فرد میباشد. کشت گیاه خشخاش از لحاظ ترانسپورتی در افغانستان هم به صرفه، نیروی کار ارزان و در کنار خود کشورهای مجاور به عنوان کشورهای مقصد و گذرگاه را در اختیار دارد. این گیاه پس از پروسه تولید از طریق کشورهای همسایه قریب و سریع تر به دست مصرف کنندگان آن می رسد، با داشتن مرزهای بی ثبات در امتداد خود راحت منتقل می گردد. به همین دلیل کشورهای قدرتمند نظیر آمریکا و انگلیس مناطق جنوبی افغانستان را سالهاست در اختیار خود گرفته اند.

نتیجه گیری

افغانستان به دلیل جغرافیای خاصی که داراست همیشه میدان جنگ و رقابت برای قدرت های بزرگ بوده است همین امر سبب شده است که این کشور به عنوان کشوری مریض و همیشه در بحران نامگذاری گردد. همانگونه که اشاره گردید هر کشوری اگر بتواند خاک افغانستان تصرف نماید، میتواند بر کل منطقه نفوذ و تسلط داشته باشد و در این منطقه پرچم داری و سالاری نماید.

افغانستان دارای معادن زیرزمینی دست نخورده است که کشورهای قدرتمند خواهان دست یابی بدان هستند. همچنان این کشور نزدیک ترین، ساده ترین و بدون جنجال ترین کشور برای فعالیت های کشت و قاچاق مواد مخدر بوده است. این عوامل را میتوان از جمله چالش برانگیزترین موضوعات برای مردم افغانستان دانست که هر چند ساله شاهد قدرت های بزرگ در کشورشان هستند که برای مدتی در این کشور به چور وچپاول مشغول می شوند و این داستان همچنان ادامه خواهد داشت …

سید میثم موسوی

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *