چرا ترامپ بی خیال عربستان نمی شود؟

با اینکه اختلاف در کنگره با کاخ سفید بالا رفته و هر لحظه امکان استیضاح ترامپ وجود دارد، اما این گاوچران آمریکایی بی خیال عربستان نمی شود و در آخرین اظهار نظر خود رسما از وتوی قطعنامه عدم همکاری واشنگتن با ریاض توسط کاخ سفید سخن گفت‌. این بدان معناست که ترامپ به هیچ قیمت حاضر نیست دست از بن سلمان و جریان حاکم در ریاض بردارد‌. شاید یکی از دلایل امده ان همان چیزی است که ترامپ بدان اذعان داشت،”گاو شیرده” ای که هر روز می توان از آن چک سفید امضا گرفت و آن را دوشید.

اما واقعیت فرای این عدد و ارقام های ساده اقتصادی است. ترامپ با بحران در غرب آسیا مواجه است. از یک سو پرونده معامله قرن مطرح است و در این راستا مجبور است عربستان را در کنار خود قرار دهد تا کشورهای عربی دیگر را پشت آن به خط کند. و در نهایت پرونده فلسطین برای همیشه بسته شود. آمریکا برای این موضوع به ریاض نیاز دارد ک نمیخواهد با یک طرح، امنیت تل آویو و سرزمین های اشغالی را به خطر بیندازد.

از سوی دیگر عربستان کشوری با خریدهای بزرگ و تسلیحات گرانبهاست. کشوری که اگر حکومت ال سعود در آن سقوط کند احتمالا همانند عراق و سوریه در کنار محور مقاومت قرار خواهند گرفت یا آنکه تخاصم با ایران را کنار می گذارد. ترامپ می ترسد با دستان خودش و با بودجه سنگین واشنگتن خاندان سعودی را بدون حمایت سرنگون کند و در نتیجه آن چیزی بشود که پس از صدام در منطقه غرب آسیا رخ داده است. واشنگتن فهمیده است هر تصمیمی در منطقه بگیرد با واکنش ایران مواجه خواهد شد و این به نفع ایران است. در واقع مخالفت ترامپ صرفا نه از باب دلارهای نفتی و سرمایه گذاری عربستان در واشنگتن که بخاطر ترس از قدرت یابی ایران در منطقه و نابودی عربستان است. مراکز امنیتی آمریکا بارها به مقامات آمریکایی هشدار دادند در صورتی که از عربستان حمایت نکنند، به طور حتم دولت عربستان فرو خواهد پاشید و چیزی از حکومت در این منطقه باقی نخواهد ماند.

در چنین شرایطی باید دانست که سیاست امریکا، تضعیف و چاپیدن از ریاض در کنار حمایت های سیاسی و امنیتی است. حمایتی که هرچند در یمن با جنایت و کشتار همراه بود اما مانع از کودتاها و قیام های اطرافیان پادشاه سعودی علیه او می شود./iuvmpress

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *