کارشناس آمریکا-نشنال اینترست:روسیه برنده جنگ تحریم‌های غرب شده است

واشنگتن پست:تحریم های ایران شکست خواهد خورد

استاد دانشگاه ویرجینیای آمریکا معتقد است، تحریم‌های واشنگتن و اتحادیه اروپا که برای تنبیه روسیه به‌خاطر اقداماتش علیه اوکراین در نظر گرفته شد، برعکس به نفع مسکو تمام شده و باعث رشد اقتصادی و توسعه صنعت کشاورزی روسیه شده است.

به گزارش خبرگزاری «نووستی»، “جودی تویگ” کارشناس مسائل سیاسی و استاد دانشگاه ویرجینیای (ایالات متحده) در مقاله‌ای برای نشریه «نشنال اینترست» به این مسئله اعتراف کرده که در حقیقت این روسیه است که در جنگ تحریم‌ها با غرب پیروز شده است.

به عقیده وی، تحریم‌هایی که آمریکا و اتحادیه اروپا از سال 2014 به این طرف اعمال کرده‌اند، می‌بایست روسیه را به‌خاطر اقدامات متجاوزانه در برخورد با اوکراین تنبیه می کرد، در حالی که برای این کشور منافع زیادی داشته و باعث رشد اقتصادی روسیه شده است. این کارشناس بعنوان نمونه به بخش کشاورزی روسیه اشاره کرد که در نتیجه اعمال تحریم‌های غرب، وضعیت بسیار پایداری به دست آورده است.

این استاد دانشگاه توضیح داد: «روسیه محدودیت‌های برای دسترسی به بازارهای سرمایه و اعتبارات مالی پیدا کرده و از ورود کالاهایی که می‌توانند اهمیت دوگانه داشته باشند و همچنین فناوری‌های نظامی و صنعتی عالی منع شده است. ضمن اینکه روسیه در اقداماتی ضدتحریمی، ورود کالاهایی از اتحادیه اروپا و ایالات متحده را ممنوع کرده که به کشورهای اروپایی و آمریکا آسیب‌های قابل توجهی وارد کرده است. در نتیجه، این اقدامات مذکور به طور کامل به نفع بخش کشاورزی روسیه تمام شده است.»

وی در این مقاله نوشته است: «تحریم‌های آمریکا و اروپا این فرصت را برای روسیه به وجود آوردند تا صنعت کشاورزی خود را بازسازی کند و بسیاری از سرمایه گذاران که پیش از این علاقه‌ای به بخش کشاورزی روسیه نداشتند، به این عرصه علاقه مند شدند.»

این کارشناس آمریکایی همچنین یادآور شد: «محدودیت‌های اعمال شده گمرکی اخیر از جانب دولت آمریکا برای کالاهای مختلفی از بسیاری از کشورها، باعث شد تا این کالاها به دنبال بازارهای جدید بگردند و در این رابطه چین به سرعت به بازار خوبی برای دانه‌های غلات روسیه تبدیل شده و اکنون دانه ذرت، سویا و آفتابگردان روسیه جایگزین محصولات آمریکایی شده است.»

این استاد دانشگاه در پایان تاکید کرد که روسیه دارای سرزمینی بسیار گسترده و دربرگیرنده بیش از 200 میلیون هکتار زمین‌های استفاده نشده است. در عین حال کشاورزی روسیه فعالانه در حال توسعه بوده و انگیزه مثبتی برای توسعه سایر مناطق خواهد بود. با توجه به این واقعیات، زمان آن رسیده که ایالات متحده و اتحادیه اروپا متوجه شوند که اقدامات محدودکننده تنها به نفع روسیه تمام شده و در این جنگ تحریم‌ها با غرب، روسیه نه تنها دچار آسیب جدی نشده، بلکه حتی توانسته است به سمت پیشرفت قدم بردارد.
تسنیم

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *