موشک های مقاومت قلب تل آویو را لرزاند!

هنوز از چگونگی و کیفیت موشک های شلیک شده خبری منتشر نشده اما تصاویر و اخبار منتشر شده از سوی مردم و بعضی از خبرگزاری های داخلی اسرائیلی حاکی از صدای انفجار در قلب سرزمین های اشغالی و برگزاری جلسه فوق العاده نخست وزیر این رژیم در اتاق جنگ وزارت دفاع اسرائیل بود‌.

اسرائیلی ها معتقدند این موشک ها از نوع موشک های در اختیار گروه های مقاومت در غزه بود اما گروه های مقاومت خبرهای اسرائیلی ها را تایید نکردند و نسبت به این موشک ها سکوت نشان داد. با این حال موشک های مقاومت به قلبِ تل آویو رسید و سامانه ای که اخیرا برای پوشش این شهر طراحی و منتقل شده بود را وادار ساخت تا واکنش نشان دهند. رسانه های اسرائیل مدعی هستند این موشک ها توسط سامانه گنبد آهنین نابود شد اما نتیجه بدست آمده نشان میدهد موشک ها توانستند از لایه اصلی گنبد آهنین عبور کنند.

بر این اساس گنبد آهنین تا حدودی موفق عمل نکرده و اگر موشک ها در تعداد بالا و حجم بیشتری شلیک می شد قطعا خسارت های ایجاد شده ده ها برابر بود. کما اینکه در واکنش موشکی مقاومت در جنگ دو روزه، این حجم موشکی دردسر ساز شد و به عنوان یک راهبرد میدانی توسط مقاومت بکار گرفته شد. اگر موشک هایی که به تل آویو رسیده موشک های مقاومت باشند؛ در واقع بدون اعلام و در خاموشی و کوری اطلاعاتی سرویس امنیتی اسرائیل، مقاومت توانست دو موشک به اهداف مهمی شلیک کند‌. اگر این اتفاق را بخواهیم دقیق تر بررسی کنیم، باید به نکات زیر اذعان داشت :

۱. موشک های شلیک شده به تل آویو رسید و این در نوع خودش بی نظیر بود‌. منبع شلیک شده مشخص نیست هرچند اعلام شده از غزه پرتاپ شده است. در واقع موشک ها بدون اینکه در اشراف پایگاه اطلاعاتی اسرائیلی ها باشند شلیک شده و این نشان از دپوی موشک هایی است که در غزه وجود دارد اما اسرائیلی ها از لانچر و پرتاپگر و حتی انبار آن اطلاعی ندارند‌.

۲. در جنگ اخیر که دو روز بوده، مقاومت اسلامی با حجم انبوهی از موشک، راکت و خمپاره شهرک های اطراف را هدف قرار داد. یکی از بحث های مداوم میان اسرائیلی ها چگونگی تخلیه شهرک های نزدیک به منطقه درگیری است. حالا با رونمایی از موشک هایی که توان نفوذ به گنبد آهنین را دارند، غزه نشینان نشان دادند قادرند سناریو و محیط نبرد را آنان تامین کنند.

۳. هزینه جنگ در غزه برای اسرائیلی ها بالا رفته است. پیش از این سناریو زدن تل آویو خیلی اهمیت داشت. اسرائیلی ها تصور میکردند اگر بخواهند با غزه به گونه ای درگیر شوند که تنها یک هفته زیر آتش باشند، در چنین شرایطی امکان استفاده از گزینه زدن تل آویو ان هم به صورت محدود وجود دارد‌ . در حالی که زدن تل آویو در چنین شرایطی مدعای اسرائیلی ها را از بین برده است.

به نظر می رسد ابعاد نبرد آتی اسرائیلی ها با غزه خیلی پیچیده تر از تصور اتاق جنگ این رژیم باشد./iuvmpress

1+

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *