بهره برداری ناقص از چند پروژه- مراسمی برای نمایش

نهادی که برای افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس طی 3 سال اخیر 5 بار مراسم بهره برداری گرفته است و با بخش بخش کردن پروژه، رئیس جمهور و یا معاون اول را به بندرعباس می‌کشاند طبیعی است که به نمایش روی بیاورد.

وحید حاجی ‌پور | افتتاح نمایشی پروژه‌های نفتی شاید بهترین گزینه برای «نمایش کار» است؛ قرار است بخشی از فازهای 13 و 22 تا 24 پارس جنوبی با حضور رئیس جمهور افتتاح شود، پروژه‌هایی که به صورت کامل در مدار نیامدند و با وجود اصرار پیمانکاران این پروژه‌ها مبنی بر کامل نبودن پروژه‌ها، اما وزارت نفت اصرار عجیبی برای بهره برداری از آن‌ها دارد. بخش‌های مهمی دریایی و واحدهای ال پی جی و گوگرد این دو فاز بشدت ناقص هستند ولی هر طور که شده باید مراسم افتتاح آن با حضور رئیس جمهور انجام شود.

اصرار وزارت نفت برای حضور رئیس جمهور در مراسم افتتاح آن یک فضاسازی رسانه‌ای برای نشان دادن چیزی است که این روزها نفت را آزار می‌دهد؛ رکود نفس گیری که نفت را به اغما برده است به دلیل کم کاری و عدم کارآیی مانیفیست وجودی وزارت نفتی است که همه چیز را قفل کرده است. حالا که دایره منتقدان به وضعیت فعلی به طرفداران دیروز وزیر نفت هم تسری یافته است هیچ چیز بهتر از افتتاح نمایشی پروژه‌ها نیست.

وزارت نفت درحالی این روش را برای نمایش در نظر گرفته است که وزیر نفت بارها گفته است نیازی به پروژه‌های نمایشی نداریم و تا زمانی که یک پروژه کامل نشود افتتاح نخواهد شد. چه در روزهایی که تازه به وزارت نفت رسیده بود و چه سال گذشته که در نمایشگاه بین‌المللی نفت این را تکرار کرده بود. با این وجود شاهد آنیم که وزارت نفت به سمت افتتاح پروژه‌هایی گام برداشته است که زنگنه آن را خط قرمر خود دانسته بود. مراسم افتتاح برگزار خواهد شد، چند آمار داده می‌شود و در نهایت قهرمان سازی صورت می‌گیرد بدون آنکه با واقعیت سنخیتی داشته باشد.

البته این روش وزارت نفت است؛‌ نهادی که برای افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس طی 3 سال اخیر 5 بار مراسم بهره برداری گرفته است و با بخش بخش کردن پروژه، رئیس جمهور و یا معاون اول را به بندرعباس می‌کشاند طبیعی است که به نمایش روی بیاورد. این هم یک نوع از پوپولیسم است که وزارت نفت همواره خود را از آن مبرا دانسته است ولی به هر شکل و با هر ترفندی که شده، نمایش را رها نمی‌کند. برای آنکه گفته شود وزارت نفت در حال کار است اینگونه اقدامات مورد قبول کسانی است که قصد دارند وزارت نفت را در این مسیر همراهی کنند ولی برای کارشناسان و کسانی که نفت را می‌شناسند، این قبیل نمایش‌ها یک ابزار سرگرمی و فریب است.

وزارت نفت طی ماه‌های گذشته زیر فشارهای زیادی قرار دارد؛ کم کاری و قرار دادن کشور در یک وضعیت بحرانی صدای انتقادها را بیشتر کرده است و شاید اینگونه نمایش‌ها بهترین راهکار برای خروج از انتقادات درستی است که به این وزارتخانه وارد می‌شود. به هر حال بهره برداری از پروژه‌هایی که وزیر نفت اندکی به آن‌ها علاقه ندارد و معتقد است شرکـ‌ت‌های ایرانی عقب مانده هستند، فرشته نحاتی خواهند شد برای ژنرال. قرار بود تا پایان سال 96 همه پروژه‌های پارس جنوبی به جز فاز 11 به تولید رسیده و پرونده آن بسته شود که محقق نشد . حالا عرصه چنان تنگ شده است که افتتاح نمایشی به میان آمده و وزارت نفت با فرار به جلو سعی در بزرگنمایی کاری را دارد که اندکی با واقعیات همخوانی ندارد.


0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *