اسرائیل در سرازیری بحران

سال میلادی در حالی آغاز شد که شهرک‌نشینان مناطق اشغالی به خیابان ها آمدند و علیه سیاست های تل آویو راهپیمایی کردند. اخبار از داخل سرزمین های اشغالی حاکی از مشکلات عدیده کارگری و افزایش فشار طبقاتی است. ور ماه های اخیر پرونده رشوه و فساد نتانیاهو بیش از همه به این اعتراضات افزوده است.

مخالفان معتقدند رفتار نتانیاهو نه تنها در حوزه سیاست خارجی جواب نداد بلکه با ایجاد فشار بر قشر پایین دست به ویژه آفریقایی اسرائیلی سرزمین های اشغالی، تهدید بالقوه ای ایجاد کرده که نمیتوان از کنار آن به راحتی عبور کرد.‌بیش از ۲۵ درصد شهرک نشینان در فقر مطلق به سر می ببرند و در تامین نیازهای اولیه نیاز به یارانه دولتی دارند‌. البته این آمار در کنار کمک های بلاعوض ۳۸ میلیارد دلاری آمریکا به تل اویو و حتی اروپا و آلمان نشان میدهد اسرائیلی ها در مدیریت و برنامه ریزی داخلی هم مشکل دارند.

افزایش هزینه های نظامی در چند سال اخیر برای مهار بیداری اسلامی و ممانعت از قدرت یابی حزب الله در لبنان و سوریه و دیگر گروه های مقاومت در غزه، فشارهای سنگینی به دولت صهیونیستی وارد ساخته و نمیتوان از کنار آن به راحتی عبور کرد. برگزاری انتخابات در سرزمین های اشغالی که به بهانه اختلاف کابینه رخ داده چند میلیارد دلار برآورد می شود.

این اختلاف نظر که بر پایه دو موضوع مهم جنگ غزه و لایحه خدمت سربازی گروه های افراطی مذهبی رخ داد،موجب شد تا گروه های مذهبی همچون اسرائیلی های حریدیمی به مخالفت با نتانیاهو اعتراضات فراوانی کنند و طرفدارانشان دولت را تعطیل کنند‌.

در همین حین، پرونده اقتصادی و فساد مالی نتانیاهو و همسرش در دادگاه این رژیم بالا گرفته و بسیاری معتقدند اگر انتخابات به ضرر حزب لیکود تمام شود، به طور حتم حمایت این حزب از نتانیاهو کنار خواهد رفت و او مجبور است برای سپری کردن مدت محکومیت به زندان برود‌.

پیش از این سیاست مهاجرت در سرزمین های اشغالی با آمدن حزب لیکود به خصوص رفتار نتانیاهو دچار مشکل شده بود. در سال اخیر میلادی تل آویو در حال اخراج چند ده هزار مهاجر به اسم کوچ اجباری است. مهاجرانی که از آفریقا به سرزمین های اشغالی آمدند و تلاش دارند در این منطقه زندگی کنند. اما فاصله طبقاتی و مشکلات مالی و نبود نیروی متخصص بین مهاجران، چالش جدی ای برای تل آویو ایجاد کرده و نمیتوان به راحتی از کنارش عبور کرد‌. پیش از این نتانیاهو با اروپایی ها بر سر انتقال این نیروها به اروپا دچار اختلاف شد و تا درگیری میان تل آویو و بروکسل پیش رفت.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *