‘صائب عریقات’ تصمیم رومانی و هندوراس برای انتقال سفارت خود به بیت‌المقدس را محکوم کرد

‘صائب عریقات’ دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین با محکوم کردن تصمیم رومانی و هندوراس برای انتقال سفارت خود به بیت‌المقدس اشغالی آنان را به عقب نشینی از تصمیم خود دعوت کرد.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، عریقات در واکنش به تصمیم این دو کشور برای انتقال سفارت به بیت‌المقدس اشغالی گفت: هندوراس و رومانی را به پایبندی به قوانین بین‌المللی دعوت می‌کنیم و از آنان می‌خواهیم که از تصمیم خود عقب‌نشینی کنند.

وی که سخنانش در یک بیانیه مطبوعاتی منتشر شده است ، گفت: تصمیم اتخاذ شده از سوی رومانی و هندوراس یک اقدام یک جانبه و غیرقانونی است که منطقه را به سوی ناامنی و تنش می‌برد.

‘یوریکا دانسیلا’ نخست وزیر رومانی دیروز (یکشنبه) پیش از آغاز کنفراس کمیته امور روابط آمریکا و اسراییل آیپک (AIPAC) در واشنگتن اعلام کرد که «بخارست» سفارت خود را به بیت‌المقدس انتقال می‌دهد.

هم چنین ‘خوان اورلاندو هرناندز’ رئیس جمهور هندوراس نیز در همین کنفرانس اعلام کرد که هیئت دیپلماتیک خود را به بیت‌المقدس می‌فرستد.

دبیر کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین در واکنش به این صحبت‌ها تاکید کرد که اقداماتی نظیر این، برای دیکته کردن سیاست‌های آمریکا و اسراییل به ملت فلسطین است.

عریقات با اشاره به سخنان نخست وزیر رومانی در این خصوص گفت: اتحادیه اروپا باید در برابر کشورهایی که از چارچوب سیاست ثابت اروپا خارج می‌شوند اقدامات لازم را اتخاذ کند.

وی در پایان نیز تاکید کرد که فلسطین در چارچوب جلسات اتحادیه عرب و سازمان همکاری اسلامی این مساله را مطرح می‌کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ۱۵ آذرماه ۹۷ اعلام کرد که بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسراییل به رسمیت شناخته و دستور انتقال سفارت کشورش در فلسطین اشغالی به این شهر را صادر می‌کند.

به دنبال این تصمیم ترامپ که مخالفت جهانی در پی داشت، سفارت آمریکا ۲۴ اردیبهشت ۹۷ از تل آویو به بیت‌المقدس اشغالی منتقل شد.

به رسمیت شناخته شدن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسراییل در نشستی در شورای امنیت سازمان ملل از سوی همه ۱۴ عضو دیگر این شورا محکوم اما قطعنامه مربوطه با رای مخالف آمریکا وتو شد.

پس از آن مجمع عمومی سازمان ملل با اکثریت قاطع رای به محکومیت این تصمیم و انتقال سفارت آمریکا در فلسطین اشغالی از تل آویو به بیت‌المقدس داد.

ایرناFacebook

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *