برگی از تاریخ-نگاهی به گزارش ساواک از فعالیت مافیایی میزراحی ها(شریک خاوری)

میزراحی ( میزراخیم، بن‌میزرخ : بنی‌مشرق،‌ مشرقیون ) نام عامی است که بهیهودیان ساکن کشورهای دارای جمعیت غالب مسلمان، به ویژه خاورمیانه، اطلاق می‌شود،‌ ولی قرائن نشان می‌دهد که سام میزراحی به خانواده

Image result for ‫میزراحی‬‎

میزراحی ایران تعلق دارد. نامدارترین چهره این خانواده ابراهیم راد (میزراحی) است که از اواخر سال‌های ۱۹۶۰ میلادی از طریق انتقال غیرقانونی پول‌های کلان از ایران به انبوه‌سازی آپارتمان در اسرائیل مشغول بود.

ساواک در گزارش مورخ ۱۷ آذر ۱۳۵۰ درباره فعالیت‌های مافیایی – مالی ابراهیم راد (میزراحی) می‌نویسد:

«ابراهیم راد (قرین)، که نام سابقش میزراحی بوده، رئیس شرکت سهامی کارتن ایران و نیز شرکت برنت می‌باشد. شخص مذکور چه بوسیله سندسازی و چه شخصاً و چه به وسیله ایادی (مورد اطمینان) خویش ظاهراً به صورت قانونی و در حقیقت به صورت غیرمجاز از ایران ارز خارج می‌نماید و همیشه با استفاده از ریزه‌کاری‌های امور تجارت یکی دو برابر سرمایه خویش اعتبار در اختیار دارد. 
مشارالیه به طرز محسوسی سعی دارد با پول و ثروتی که در ایران عایدش می‌گردد حتی‌الامکان سود حاصله را به اسرائیل منتقل نماید و به همین جهت کارمندانش که یهودی هستند (و در بعضی موارد غیریهودیان مورد اعتمادش) اخلاقاً مقید شده‌اند که اقلاً چند روز از تعطیلات سالیانه خود را در اسرائیل بگذرانند. نامبرده سکرتری دارد که نامش خانم زوزو باخاش می‌باشد. (این خانم تقریباً کلیه امور محرمانه شرکت را زیر نظر دارد) و در جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل، راد با کمک همین خانم اقدام به جمع‌آوری [پول] به نفع اسرائیل از سرشناسان یهود ایران اقدام نمود و در تمام این مدت چه خودش و چه خانم مزبور با نمایندگی و فرستاده‌های اسرائیل در تماس بودند. 
ابراهیم راد حتی‌الامکان ترتیبی می‌دهد که مالیات کم‌تر از میزان مقرره به وی تعلق گیرد. بطور کلی شایع است که نامبرده با همکاری موشه دایان (وزیر دفاع اسرائیل) در کشور مزبور اقدام به کار آپارتمان‌سازی کرده است و نماینده وی در اسرائیل یک نفر ایرانی یهودی است بنام نادر دادبخش که در اسرائیل مقیم است و ضمناً در بانک‌های ایران دارای حسابی است که راد کلیه معاملات را از حساب مزبور وکالتاً برداشت می‌نماید و با این عمل نامبرده حساب شخصی قابل توجه برای خودش ایجاد نمی‌کند (در صورتی که کلیه اعتبارات بانکی نادر دادبخش که راد وکالتاً اجازه استفاده از آن‌ها را دارد عملاً به وی متعلق است.) 
مقداری از مکاتبات نامبرده تحت نام پیتر نیوتون انجام می‌گیرد و صندوق پستی وی نیز بنام شخص دیگری است و بطور کلی در حاشیه امور تجارت اعمالی نیز از وی سر می‌زند (مانند موارد فوق) که مشکوک به داشتن فعالیت‌های سیاسی جلوه می‌کند و در بعضی موارد شنیده شده که فعالیت اطلاعاتی دارد و سازمان مسئول وی نیز سازمان اطلاعات انگلستان است…» (محمدتقی تقی‌پور، سازمان‌های یهودی و صهیونیستی در ایران، تهران: مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی، چاپ اول، ۱۳۸۱، صص ۱۷- ۱۸.)

ساواک در گزارش مورخ ۱۴ دی ۱۳۴۹ به دفتر ویژه اطلاعات می‌نویسد که دکتر ابراهیم راد اخیراً مبلغ پنج میلیون ریال به اسرائیل کمک کرده و یک میلیون دلار به هالیوود ارسال کرده تا از زندگی بن‌گوریون، نخست‌وزیر و وزیر دفاع اسرائیل، فیلمی تهیه شود. (همان مأخذ، ص ۵۷۹.)

به دلیل این پیوندها، در ۲۵ تیر ۱۳۵۸ دولت موقت طی مصوبه‌ای سهام ابراهیم راد و ۵۰ تن دیگر را در صنایع و معادن ایران به مالکیت دولت درآورد. علت، کسب «ثروت‌های کلان» از طریق «استفاده نامشروع از امکانات و تضییع حقوق عمومی» ذکر شده است.

شعبان جعفری در خاطراتش، ضمن شرح چگونگی تشکیل آرتش رهایی‌بخش ایران (آرا)، اولین گروه مسلح سلطنت‌طلبان برای براندازی جمهوری اسلامی ایران که فرماندهی آن با ارتشبد سابق بهرام آریانا و مقر آن در ترکیه بود، از سفر خود به اسرائیل می‌گوید. او از سوی آریانا مأمور می‌شود سه نامه برای اسحاق رابین، ژنرال غوزی نارکیس، رئیس بخش مهاجرت آژانس یهود، و ابراهیم قرین راد (میزراحی)، تاجر متنفذ یهودی که پس از انقلاب ساکن اسرائیل شد، ببرد. شعبان جعفری خانه ابراهیم میزراحی در اسرائیل را «عین کاخ سفید» توصیف کرده است. (هما سرشار، شعبان جعفری، تهران: نشر البرز، ۱۳۸۱، ص ۴۲۹)

2+

اخبار مرتبط

 • حزب دموکرات کردستان:هر شهروند بوکانی با رژیم ایران باشد ترور خواهد شد!
 • دیپلمات سابق آمریکا-فرقۀ مجاهدین انگیزۀ کشتن میلیون‌ها ایرانی را دارد
 • بی بی سی-بابایی خطاب به بنیانگذار آمد نیوز: شما فاسد و تروریست بازار تهران بودید+ویدئو
 • برگی از تاریخ-قتل‌عام شهروندان کرد در بیمارستان پاوه یک جنایت جنگی بود
 • فرامرز دادرس:آزادی نفتکش ایران نشان داد دوران زورگویی تمام شده است/جلیل مرتضوی:ترامپ برای انتخاب مجدد به کمک ایران احتیاج دارد
 • آمریکن کانسرواتیو:«صدای آمریکا» مالیات آمریکایی‌ها را خرج تبلیغ برای فرقه تروریستی مجاهدین می‌کند
 • ردپای موساد و سازمان سیا در بیت آقای قائم‌مقام!
 • فرامرز دادرس: ائتلاف آمریکا در خلیج فارس برای فروش اسلحه/جاسوسی در مواقع بحرانی جنایت است نه خیانت
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *