رفتار منطقه ای نتانیاهو-تعمیق شکاف اروپا-اسرائیل

افراط و تندروی نتانیاهو در سالیان اخیر باعث شده تا اسرائیل بیش از هر زمان دیگری منزوی شود، دوری کشورهای مختلف از رفتارهای نتانیاهو، دوستان و همپیمانان اروپایی این رژیم را نیز در بر می‌گیرد. در واقع اتخاذ تصمیمات غیر عقلایی و تند باعث شده تا افکار عمومی اروپا نسبت به اسرائیل و روابط آن با اروپا حساس شده و درنتیجه فشار آنها، دول اروپایی تلاش می‌کنند تا مرزبندی خود را با این رژیم و سیاست‌های غیرمنطقی اش حفظ کنند و به مرور شکاف اروپا-اسرائیل تعمیق یابد.

ثبات و آرامش اسرائیل در منطقه همواره برای سردمداران اسرائیلی و نیز اسرائیلی‌ها در عداد منافع حیاتی و اولیه قرار داشته، رفتار و سیاست منطقه ای اسرائیلِ نتانیاهو نشان می‌دهد که وی با تنش زایی و ایجاد تشنج در منطقه به دنبال وصول و دستیابی به منافع حیاتی مذکور بوده؛ استراتژی و سیاست منطقه ای که به گواهی تاریخ و تجربه نه تنها  نتوانست موجد ثبات و استقرار برای اسرائیل شود، بلکه باعث شد تا امنیت این رژیم نیز رو به نقصان گذارد

لغو شدن سفر اخیر نخست وزیر لهستان شاهد مثال خوبی برای این مدعاست؛ نتانیاهو که در برای شرکت در نشست ورشو به لهستان رفته بود، در اظهار نظری جنجالی مدعی شد که در جریان آنچه او آنرا هولوکاست می نامد: لهستانی ها با آلمانی‌ها همکاری کردند. اظهارات نخست وزیر اسرائیل همانا و خشم عمومی در لهستان نیز همانا…

افزایش تنش میان دو کشور نتانیاهو را مجبور به بیانیه نویسی و ارائه توضیح کرد، این اظهارات توضیحی البته نتوانست لهستانی ها و دولتمردان آنان را اقناع کند و کار به احضار سفیر اسرائیل و نیز لغو شدن سفر ماتئوش موراویتسکی، نخست وزیر لهستان به اسرائیل، کشیده شد. نکته قابل توجه این است که دولت لهستان به صراحت تایید کرد که لغو این سفر پاسخی به اظهارات اخیر بنیامین نتانیاهو بوده است.

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که افراط گرایی نتانیاهو باعث شده تا وی، اعتماد و حسن نیت همه رهبران اروپایی، چه در برلین و چه در بروکسل و لندن را از دست بدهد. پر واضح است که شکاف بین اروپا و اسرائیل مربوط به امروز و دیروز نیست، بلکه سال‌هاست که اسرائیل و اروپا به آرامی از یکدیگر دور می شوند. چه بسا بتوان رأی مثبت ۱۴ کشور عضو اتحادیه اروپا از جمله فرانسه، ایتالیا و اسپانیا به قطعنامه ارتقای جایگاه فلسطین به عنوان «کشور» غیر عضو ناظر در سازمان ملل را سخت ترین سیلی اروپا به اسرائیل قلمداد کرد؛ جمهوری چک تنها کشور اروپایی بود که به این قطعنامه رای منفی داد.

از سوی دیگر ایالات متحده به عنوان بزرگترین و مهمترین حامی اسرائیل در عمل نشان داده که او نیز در واکنش به رفتارهای تجدیدنظرطلبانه و تند نتانیاهو مشابه اروپایی‌ها گام برمی دارد، هرچند که رهبران آمریکایی در سیاست‌های اعلامی خود در قبال اسرائیل، بسیار محتاطانه تر از همتایان اروپایی خود عمل می‌کنند.

خودداری دولت اوباما، رئیس جمهور وقت آمریکا از وتوی قطعنامه شورای امنیت که ضمن محکومیت شهرک‌سازی اسرائیل، خواهان توقف آن شده بود و نیز فرمان اخیر ترامپ مبنی بر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها چه جمهوری‌خواه و چه دموکرات، در روابط خود با اسرائیل نعل وارونه می زنند. عجیب آن است که نتانیاهو همچنان بر حمایت از ترامپ اصرار می ورزد، موضوعی که با توجه به انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا باعث دوری دموکرات‌ها از وی خواهد شد.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *