درخواست ۴۵۶ سازمان عربی از اتحادیه عرب؛ جنگ در یمن را متوقف کنید

به نقل از القدس العربی، مرکز آزادی مطبوعات در تونس، روز گذشته در یادداشت‌نامه‌ای به اتحادیه عرب، خواستار توقف جنگ در یمن و پایان دادن به فاجعه انسانی در این کشور شدند.

این یادداشت‌نامه، که به امضای ۴۵۶ تا از نهادها و انجمن‌های مدنی تونس و ۱۰ کشور عربی رسیده، به وزارت خارجه تونس ارسال شده است؛ کشوری که سی‌امین نشست اتحادیه عرب را امروز- یکشنبه- سازماندهی می‌کند.

این یادداشت‌نامه با عنوان «اعلامیه تونس برای توقف جنگ و تجاوز، پایان دادن به محاصره و برقراری صلح» است که مرکز آزادی مطبوعات تونس آن را طی کنفرانسی که ماه فوریه گذشته برای «بررسی اوضاع وخیم انسانی در یمن در نتیجه جنگ، محاصره و ویرانی» تشکیل داد، منعقد کرد.

نهادها و انجمن‌های مدنیِ امضاکننده این یادداشت‌نامه، بر پایان دادن به محاصره یمن و فرودگاه صنعا و اجازه ورود فوری و بی‌قید و شرط کمک‌های انسان‌دوستانه به این کشور جنگ‌زده تأکید کرده‌اند.

یادداشت‌نامه مذکور همچنین خواستار اجرای توافق استکهلم شده است که طی آن اسرای جنگ باید آزاد و سرنوشت مفقودان مشخص شوند و سازمان ملل کمیته تحقیقات درباره جنایات جنگی در یمن تشکیل دهد.

سازمان‌ها و انجمن‌هایی، که این یادداشت‌نامه را امضا کرده‌اند از ۱۰ کشور عربی شامل تونس، مغرب، الجزائر، مصر، سودان، اردن، عراق، فلسطین، لبنان و یمن هستند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *