اعتراض مجدد برخی نمایندگان به خطر دوتابعیتی ها و لزوم پیگیری آن

-برخی نمایندگان در اولین روزهای سال 98 ماجرای مدیران دو تابعیتی پیگیری کردند. مدیرانی که آنها معتقدند در سطوح بالای کشور و به تعداد زیاد حضور دارند؛ با این حال هنوز حتی نام یک نفر از آنها نیز فاش نشده است.

ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون ولایی مجلس شورای اسلامی: باید معضل دوتابعیتی‎ها حل شود چرا که همین موضوع یکی از راه‌های نفوذ دشمن است.
- حسینعلی حاجی‎ دلیگانی: بحث دوتابعیتی بودن استاندار گلستان و خانواده‌اش در مجلس پیگیری می‌شود.
-روزنامه ایران طرح دوباره‎ی مسئله دوتابعیتی‎ها را «نبش قبر» و تبلیغ انتخاباتی خوانده است.

پس از وقوع سیل ویرانگر در استان گلستان بحث مدیران و مسئولان دوتابعیتی بار دیگر مطرح شد. مناف هاشمی استاندار گلستان در اوج بحران به خارج از کشور سفر کرده بود و سوم فروردین اسحاق جهانگیری او را بر اثر فشار افکار عمومی برکنار کرد.

این درحالیست که مناف هاشمی قرار بود به مقام رئیس سازمان امور مالیاتی کشور منصوب شود و با وجود تاکیدی که بر ضرورت حضور او در استان به ویژه در تعطیلات نوروزی وجود داشت به تعطیلات در خارج کشور رفته بود.

گرچه یک روز پس از برکناری استاندار گلستان، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور گفت مناف هاشمی در ارتباط با «مشکل» برادر همسرش به آلمان سفر کرده بود اما افکار عمومی پذیرای این بهانه‌ها نبود.

در این میان یکی از کسانی که موضوع  پیگیری دوتابعیتی بودن مناف هاشمی را مطرح کرده است حسینعلی حاجی‌ دلیگانی نماینده اصفهان و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی است.

روز هشتم فروردین نیز ابوالفضل ابوترابی عضو دیگر کمیسیون ولایی مجلس در گفتگو با خبرگزاری «خانه ملت» تاکید کرد، «باید معضل دوتابعیتی‎ها حل شود چرا که همین موضوع یکی از راه‌های نفوذ دشمن است و با ورود آیت‌الله رئیسی بر منصب دستگاه قضا عزم راسخی برای برخورد با این افراد به وجود می‎آید.»

ابوترابی در ادامه گفت: «یک نفر از کارمندان سازمان انرژی هسته‎ای اطلاعات دو تن از شهدای هسته‎ای را برای دریافت تابعیت از کشورهای بیگانه در اختیار دشمنان قرار داده بود.»

ابوترابی که پیش از این سخنگوی کمیته تحقیق و تفحص از دوتابعیتی‎ها بوده افزود: «قانون در رابطه با دوتابعیتی‌ها ضعیف عمل کرده است که نیازمند عزم جدی مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قانون در جهت برطرف کردن این مشکل است.»

در بهمن سال ۱۳۹۶ نیز در جلسه علنی مجلس بحث مدیران دوتابعیتی بار دیگر مطرح شد و بعضی نمایندگان عنوان کردند بیش از ۱۰۰ مدیر قضایی و امنیتی دوتابعیتی هستند و یا مجوز اقامت در کشورهای دیگر و گرین‌کارت از آمریکا دارند.

روزنامه ایران در گزارشی با عنوان «بازی دوباره مخالفان دولت در زمین دوتابعیتی‎ها» طرح دوباره‎ی آن را «نبش قبر» خوانده و نوشته است با وجود تکرار مجدد این مسئله هنوز حتی یک نام از فهرست ۱۰۰ نفره فاش نشده است. این روزنامه طرح موضوع دوتابعیتی‌ها را یک بازی انتخاباتی قلمداد کرده است!!!

در این میان وزارت اطلاعات همواره حضور دوتابعیتی‎ها در دولت را رد می‎کند؛ در حالی که کمیته تحقیق و تفحص مجلس می‎گوید این وزارتخانه برای بررسی موضوع همکاری نمی‎کند.

در نخستین روز فروردین‌ماه سال ۹۸، حجت‌الاسلام حسن نوروزی نیز از واگذاری زمین‌های رباط کریم به افراد دوتابعیتی انتقاد کرد و گفت این افراد تابعیت مضاعف ترکمنستان دارند.

خبرگزاری ایرنا، پنجم فروردین، در گزارشی با اشاره به نقش لندن در ایجاد ساز و کار مالی اروپا (اینستکس) از زبان مقام‎های انگلیسی از جمله جک استراو و نورمن لامونت فرستاده ویژه دولت انگلیس در امور تجارت با ایران، آن را «بی‏‌سابقه» توصیف کرد.

در این گزارش ایرنا نوشته است: «بطور کلی ایران و انگلیس در طول یک سال گذشته رابطه نسبتاً کم‌تنشی را تجربه کردند». در ادامه‌ی این مقاله به بررسی ثمرات و امتیازات کانال مالی اروپایی‎ها اشاره شده و سپس همه اینها به پرونده نازنین زاغری وصل شده است و نوشته است: «با وجود این اختلافات، اهمیت رابطه دو کشور را می‌توان در پذیرش قدرت ایران در منطقه از سوی مقام‎های انگلیسی جویا شد. چنانچه سفیر انگلیس در تهران بیان می‎کند که لندن از نقش فوق‌العاده‌ای که ایران در طول قرن‌های گذشته در منطقه ایفا کرده و جایگاه ژئوپلیتیک آن آگاه است.»

کیهان

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *