حمایت نظامی روسیه و چین از ونزوئلا آغاز پایان زورگوئی و زورگیری آمریکا است

به نقل از رای الیوم نوشت، حمایت نظامی روسیه و چین از ونزوئلا حامل این پیام آشکار به کشورهای آمریکای لاتین و دیگر کشورها است که دیگر دوره شاخ و شانه کشیدن، قلدری و استکبار آمریکا به سر آمده است.


پایگاه اینترنتی روزنامه رای الیوم در مقاله ای به قلم بهیج سکاکینی نوشت: وقتی روسیه کارشناسان نظامی و تجهیزات جنگی پیشرفته به ونزوئلا می فرستد قابل درک است به ویژه اینکه روسیه در سوریه تجربه موفقی داشت. پس از اینکه سقف تهدیدهای آمریکا افزایش یافت و اعلام کرد مداخله نظامی خواهد کرد، روسیه چنین اقدامی کرد. تلاشهای آمریکا برای تغییر نظام در ونزوئلا و براندازی مادورو تا کنون شکست خورده است و حسابی که روی تغییر موضع ارتش ونزوئلا به نفع مخالفان مرتبط با واشنگتن باز کرده بود ناکام ماند.

اما وقتی که چین نیرو و تجهیزات نظامی به ونزوئلا می فرستد غافلگیر کننده است. چین تاکنون بر برقراری روابط اقتصادی با همه کشورها صرفنظر از طبقه حاکم آن کشورها تمرکز کرده است و این روابط جنبه عملگرایانه داشته و روشی برای تقویت جایگاهش در عرصه بین المللی بوده است. چین سیاست و حمایت نظامی را به متحدش روسیه واگذار کرد و ما تا کنون شاهد چنین رفتارهایی در عرصه منطقه ای و بین المللی بودیم. بنابراین وقتی که نیروهای چینی به خارج از مرزهای چین و به کشوری که هزاران مایل با آن فاصله دارد اعزام می شوند، تعجب برانگیز است.
در برداشت اولیه می توانیم استنباط کنیم این تحرک پیام آشکاری برای دولتمردان کاخ سفید و نو محافظه کاران آمریکا است که از هر فرصتی استفاده کردند و سقوط نظام (در ونزوئلا) را مژده داده بودند و حرفهایی زدند که شبیه حرفهای آنها طی دوره بحران در سوریه است. پیام این است که ونزوئلا تنها نیست و تنها روسیه به عنوان قدرت بزرگ نیست که در برابر قلدری آمریکا در ونزوئلا می ایستد. این چالشی که روسیه و چین ایجاد کردند در عمل پیامدهایی خواهد داشت و تضمینی برای دور کردن سایه دخالت نظامی آمریکا است که به اتفاق مخالفان برای آن برنامه ریزی کرده بود. این مخالفان نماینده گروهی از سرمایه داران در ونزوئلا هستند.
چین در ونزوئلا منافع اقتصادی دارد و قراردادهای تجاری و اقتصادی منعقد و دهها میلیارد دلار در این کشور سرمایه گذاری کرده است. یکی از توافقنامه های امضاء شده بین چین و ونزوئلا توافقنامه «بدهیها در برابر نفت» است. چین نمی تواند این همه منافع را به نفع آمریکا و دیگران از دست بدهد. ونزوئلا تکیه گاه اصلی چین در زمینه انرژی است و همچنین فلزاتی را که صنایع چین نیاز دارد از این کشور وارد می کند. ونزوئلا به سبب موقعیت جغرافیایی که دارد نقطه اصلی چین برای دستیابی به بازارهای آمریکای لاتین به شمار می رود.
علاوه براین اگر ونزوئلا به نفع آمریکا که تلاش می کند نظام آن را سرنگون کند، از دست برود پس از آن براساس اظهارات مقامات آمریکا نوبت به نیکاراگوئه و کوبا می رسد و این به معنی ضربه بسیار قوی به نظم نوین جهانی یعنی نظام چند قطبی خواهد بود که در حال پدیدار شدن است و چین و روسیه نوک پیکان در روند تثبیت این نظم نوین به شمار می روند.
آمریکا به مدت ربع قرن سیاست خصمانه و وحشیانه ای را در قبال کشورها در پیش گرفت که در برابر آن برای حفظ منافع، ثروتها و سرنوشت ملتهایشان ایستادند تا شرکتهای بزرگ آمریکایی آنها را غارت نکنند.
قطعا این اقدام نظامی روسیه و چین و به همراه آن وتوی پیش نویس قطعنامه شورای امنیت به نفع دولت و رئیس جمهور قانونی ونزوئلا از سوی مسکو و پکن یک تحول ویژه در زمینه مقابله با آمریکا در عرصه جهانی به شمار می رود. این اقدام همچنین پیام آشکار به کشورهای آمریکای لاتین و دیگر کشورها است که آمریکا آنها را تهدید می کند. مضمون پیام این است کسانی وجود دارند که از شما در برابر راهزنان آمریکایی حمایت کنند و دیگر دوره شاخ و شانه کشیدن ، قلدری و استکبار آمریکا بدون بازگشت به سر آمده است.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *