برایان هوک در مهمانی نوروزی:ایرانی ها از مشروطه به دنبال تحقق دولتی منتخب هستند/نقش بریتانیا و آمریکا در پایان مشروطه خواهی

از گروه فرشگرد و ققنوس و تجزیه طلب و تحریم طلب و جنگ طلب و حامی تروریست در جشنی دعوت شدند که دعوت کننده میشل گایدا معاون وزیر امور خارجه آمریکا بود.

در این جشن هوک با اشاره به قانون اساسی مشروطه در ایران افزود: «ایرانی‌ها دهه‌ها برای تحقق دولتی حقیقتا منتخب تلاش کرده‌اند ولی ۴ دهه گذشته متاسفانه انعکاسی از امیدها و آرزوهای مردم ایران نبوده است.»

خب درست است. انقلاب مشروطه سرآغاز یک تحول بزرگ اجتماعی، فرهنگی، سیاسی در ایران بود که به یمن و لطف سرویس های جاسوسی آمریکا و انگلیس به گِل نشست و پایان شومی برای آن رقم خورد.

مشروطه سرآغاز دورانی نو در تاریخ ایران بود که با در هم شکستن نظام سنتی، ایران را وارد مرحله سرمایه داری کرد. اما از آنجا که سرمایه ها و منابع ایران در دستان انگلیس و دول استعمارگر بود این انقلاب مذاق آنان را خوش نیامد و عملیات ها برای از میان بردن و توقف این قطار به انجام رساندند که دست آخر هم به یاری مزدورانی وطن فروش و خریداری شده موفق شدند. مزدورانی که نسل جدیدشان در همین میهمانی آنقدر سواد تاریخی ندارند یا دارند و سکوت می کنند و برای این دروغ تاریخی و جعل تاریخ توسط آقای هوک کف و سوت هم می زنند.

عبدالله شهبازی درباره نقش بریتانیا اینگونه نوشته است: عوامل خارجي كه در انقلاب مشروطه تاثير داشت، نقش قدرت‌هاي بزرگ در اين انقلاب بود. به اعتقاد من انگلستان در انقلاب مشروطه ايران نقش بسيار موثري داشت. انگلستان در آن زمان يك امپراطوري جهاني بود و امپراطوري بريتانيا ابرقدرت آنزمان بود. انگلستان از حوادث ايران بهره‌برداري كرد و از نارضايتي اجتماعي و حوادثي كه درايران اتفاق افتاد بسيار بهره‌برداري كرد و حمايتي علني از گروه خاصي از مشروطه خواهان داشت كه اين گروه خاص بخش تجددگرا و افراطي و بعضا مشكوك نخبگان سياسي بودند كه انگلستان با حمايت از اينها توانست براحتي از انقلاب مشروطه در جهت اهداف ژئوپلتيك خود در منطقه استفاده كند. اگر دخالت‌هاي آشكار و پنهان انگليس نبود روند مشروطه به سمت ديكتاتوري پيش نمي‌رفت بلكه مي‌توانست شكل مطلوبي داشته باشد كه با منافع ملي ما همخواني داشت و توسعه ايران را به ارمغان مي‌آورد ولي دخالت‌هاي آشكار و پنهان امپراطوري بريتانيا سبب شد انقلاب مشروطه فرجام شومي پيدا كند.

توضیح- حکومت مشروطه یعنی حکومتی که اختیارات قاننون اساسی و پارلمان و اختیارات حاکمان را محدود و مشروط می کند و گفتنی ست این اتفاق در ایران ما در سالهای 1905-1907 افتاد یعنی حتی پیش از روسیه.

سارا زهیری

0

اخبار مرتبط

 • حمله بیولوژیک عربستان به 6 استان جنوبی کشور یا هجوم اتفاقی خطرناک ترین ملخ ها!
 • دولت کانادا ۲۵۰ هزار دلار برای کمک به سیل زدگان ایران در اختیار صلیب سرخ کانادا قرار میدهد
 • از تبعات ریاست رئیسی بر دستگاه قضا- نگران از پیگیری ویژه کرسنت
 • رامین کامران-تروریست خواندن این و آن
 • وکیل مرجان شیخ الاسلام: خانم شیخ الاسلام از فیلتر شورای نگهبان رد شده و یک محجبه بود!
 • فرامرزدادرس-سیل ایران و متخصصان بی تخصص/ مدعیان سواد مشتریان احمق نیوزها و کارشناسانی با چند تخصص!
 • لیست تروریستی، مجاهدین خلق یا سپاه پاسداران!
 • آسانژ و «دمکراسی های نمونه» – گرانما ارگان حزب کمونیست کوبا
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *