برنامه دقیق آمریکا برای حفظ امنیت انرژی خود- سنتکام، نیرویی نظامی – نفتی

 ستاد فرماندهی مرکزی ایالات‌متحده معروف به «سنتکام» را می‌توان در این شهر یافت؛ ستادی که حوزه استحفاظی‌اش بیش از ۳ هزار مایل وسعت دارد اما مهم‌ترین منطقه‌ای که بیشتر توان نظامی خود را متمرکز کرده است حوزه خلیج‌فارس است.

این منطقه ، ۵ تولیدکننده بزرگ نفت دنیا را در خود جای داده است و روزانه بیش از ۱۷ میلیون بشکه نفت خام از خاورمیانه، راهی بازارهای نفتی می‌شود لذا مسئولیت حیاتی سنتکام، باز نگه‌داشتن تنگه هرمز و از میان برداشتن هر تهدیدی است که ممکن است امنیت عرضه نفت را به خطر بیندازد.

سنتکام از ستادهایی بود که بر مبنای دکترین کارتر در سال ۱۹۸۰ تشکیل شد که یکی از مهم‌ترین بندهای آن، حفاظت نظامی از منابع نفتی جهان به‌ویژه خلیج‌فارس بود. نخستین عملیات رسمی سنتکام در سال ۱۹۸۷ بود؛ هنگامی‌که ریگان به کشتی‌های جنگی سنتکام دستور داد تا نفت‌کش‌های کویت را که پرچم امریکا در آن‌ها خودنمایی می‌کرد اسکورت کند.

ریگان همان زمان اعلام کرد چنین اقدام برای نشان دادن تعهد امریکا به محافظت از جریان نفت از طریق خلیج‌فارس ضروری بوده است. ۳ سال بعد و در اوت ۱۹۹۰ همین توجیه توسط جرج بوش برای استقرار نیروهای سنتکام در عربستان سعودی با هدف جلوگیری از حملات احتمالی ارتش صدام استفاده شد. او در نطق تلویزیونی خود گفت: کشور ما هم‌اینک حدود نیمی از نفت مصرفی خود را وارد می‌کند بنابراین استقلال کامل عربستان سعودی از منافع حیاتی امریکاست.

در جنگ خلیج‌فارس بود که مشهورترین فرمانده سنتکام به مردم و رسانه‌های بین‌المللی معرفی شد، او کسی نبود جز نورمن شوارتسکوف طراح عملیات طوفان صحرا که شهرت خود را در رزمایش مشهور « درود بر مریم مقدس» به دست اورد و کویت را آزاد و عربستان را همچنان در سیطره امریکا نگاه داشت. وی با زبان فارسی آشنایی داشت چراکه پدرش مدتی رئیس هیئت مستشاران آمریکایی ژاندارمری کل کشور ایران بود.

سنتکامم هم‌اینک به حفاظت از خطوط لوله نفتی در مناطق مختلف جهان از کلمبیا گرفته تا خلیج‌فارس مشغول است و در تمامی حوزه‌های نفتی جهان به تأمین منافع امریکا می‌پردازد. آن‌ها در دریاها حضور فعالی دارند و اجازه وارد آمدن هر خللی به منافع امریکا را به هیچ‌کس نمی‌دهند. /میز نفت

0

اخبار مرتبط

 • کُردهای مزدور آمریکا نفت مردم سوریه را در اختیار اسرائیل قرار داده اند
 • ارتش آمریکا : هر نقطه‌ای از خاک ایالات متحده در تیررس موشک‌های کره‌شمالی است
 • مشاور امنیت ملی اوباما: ترامپ درباره ایران کاملا دروغ می‌گوید
 • میلیاردر آمریکایی به اتهام قاچاق انسان دستگیر شد
 • اتفاقی بی سابقه در آمریکا: تصمیم «جورج سوروس» و «چارلز کخ» برای راه اندازی اندیشکده ای علیه تحریم، جنگ و کمپین های تغییر حکومت در کشورها
 • طرح آمریکا برای اعمال تعرفه تجاری ۴ میلیارد دلاری علیه اروپا
 • سفیر آمریکا در اسرائیل کلنگ بدست در کنار اسرائیلی ها
 • واشنگتن‌پست: قاطعیت ترامپ در قبال ایران نتیجه عکس داشت
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *