هشدار اروپا به دولت آمریکا درباره تحریم همکاری هسته‌ای با ایران

یک منبع به روزنامه آمریکایی «مک‌کلاچی» خبر داده است که مقامات اروپایی طی روزهای اخیر به کاخ سفید هشدار داده‌اند در صورتی که دولت آمریکا معافیت از تحریم‌های همکاری هسته‌ای با ایران را تمدید نکند ممکن است تهران از توافق هسته‌ای خارج شود.

این تحریم‌ها در صورتی که اجرایی شود محور اصلی توافق سال 2015 را هدف قرار می‌دهد. تهران به موجب این همکاری مجاز است برخی فعالیت‌های هسته‌ای خود را در سایت‌های علناً اعلام‌شده ادامه دهد.

یک مقام ارشد دولت آمریکا نشست میان نمایندگان اتحادیه اروپا، فرانسه و انگلیس با نماینده کاخ سفید را تنش‌آمیز توصیف کرده و هشدار داده تحریم‌های آمریکا درباره همکاری‌های هسته‌ای با ایران ممکن است از سر گرفته شود.

این تحریم‌ها تمامی نهادهای همکار با ایران در پروژه‌های هسته‌ای را هدف قرار می‌دهد. بنابراین، تمامی کشورهایی که در برجام حضور دارند ممکن است در معرض تحریم‌های جدید آمریکا قرار بگیرند.

یک دیپلمات اروپایی به مک‌کلاچی گفت: مواضع ما هشدار دادن به دولت آمریکا درباره خطرات اتخاذ چنین تصمیمی است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا سال گذشته خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد اما 5 کشور امضا کننده این توافق اعلام کردند که همچنان به این توافق پایبند خواهند ماند.

اختلاف نظر میان مشاوران ارشد دولت ترامپ درباره تمدید معافیت‌ از تحریم‌های نفتی ایران برای متحدان آمریکا نظیر هند و کره‌جنوبی که حجم زیادی از نفت ایران را خریداری می‌کنند همچنان ادامه دارد اما اختلافات داخلی درباره بازتاب تحریم‌های هسته‌ای بسیار بزرگتر است.

«برایان هوک» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران موافق ادامه تمدید معافیت‌ها به عنوان یک نشانه حسن نیت به اروپایی‌ها است اما «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا با تمدید مخالف بوده و مدعی است که این اقدام به ادامه فعالیت‌های هسته‌ای ایران مشروعیت می‌بخشد.

به طور مثال چین یکی از کشورهایی بود که تعهد داده به ایران در تبدیل رآکتور آب سنگین اراک تحت نظارت انگلیس کمک کند و همچنین قرار بود این 5 کشور به ایران در تبدیل سایت هسته‌ای فردو به یک مرکز تحقیقاتی و مرکز تولید ایزوتوپ‌های دارویی کمک کنند اما بر اساس گفته مقامات ایران هر دو پروژه متوقف شده‌اند.

فارس

0





اخبار مرتبط

 • کُردهای مزدور آمریکا نفت مردم سوریه را در اختیار اسرائیل قرار داده اند
 • ارتش آمریکا : هر نقطه‌ای از خاک ایالات متحده در تیررس موشک‌های کره‌شمالی است
 • مشاور امنیت ملی اوباما: ترامپ درباره ایران کاملا دروغ می‌گوید
 • میلیاردر آمریکایی به اتهام قاچاق انسان دستگیر شد
 • اتفاقی بی سابقه در آمریکا: تصمیم «جورج سوروس» و «چارلز کخ» برای راه اندازی اندیشکده ای علیه تحریم، جنگ و کمپین های تغییر حکومت در کشورها
 • طرح آمریکا برای اعمال تعرفه تجاری ۴ میلیارد دلاری علیه اروپا
 • سفیر آمریکا در اسرائیل کلنگ بدست در کنار اسرائیلی ها
 • واشنگتن‌پست: قاطعیت ترامپ در قبال ایران نتیجه عکس داشت
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *