مادر دكتر مصدق بنيانگذار بيمارستان نجميه

نجم السلطنه از اشراف قاجار خواهرعبدالحسین فرمانفرما(سمت چپ تصوير)از ملاکان بزرگ ایران و نوه عباس میرزا نایب السلطنه بود . او با وجود موقعيت طبقاتي خود همواره زندگي بي الايش و ساده اي داشت وتجمل به خود راه نميداد. و همواره به فقرا كمك ميكرد و در حوزه اموزش پرورش خصوصا دختران نيز بسيار كمك كرد . ثروتش را خرج ساخت بیمارستان کرد و سال بعد نیمی از تختهای ان را وقف مستمندان نمود تا به افرادی که توانایی پرداخت هزینه درمان را ندارند رایگان سرویس دهد.

او باني اولين بيمارستان خصوصی مدرن تهران نجمیه (  فعلي واقع در تقاطع خیابان جمهوری اسلامی و حافظ) است.از همان ابتدا پزشک های فارغ التحصیل فرنگ و دارالفنون و اندکی پزشک سوئدی در ان مشغول بکار شدند. البته در تاريخ نگاران عصر پهلوی انقدر رضاشاه را بزرگ كرده اند كه ديگر نام امثال نجم السلطنه ها نيست گويي كه همه كارها را شاه با كلنگش تنهایی انجام داده ! در اغاز قرن بیستم پس از کنفرانس پاریس که خبرهای ان به ایران هم  کم و بیش می رسید نوید از قرنی متفاوت با تمام قرون گذشته میداد. ایرانیان نیز با تاسیس مدارس مدرن بیمارستان ژاندارمری به پیشواز ان رفتند و روشنفکران پا به عرصه گذاشتند که البته فعلا تمام این کوشش ها را جزو کارنامه” شاهانه” به حساب می اورند.

در كتاب “زناني كه زير مقنعه كلاهداري مي كردند”  نوشته منصوره نظام مافی نام او را به عنوان يكي از زنان پيشرو

، فعال، خوش فکر، قوی و همگام با جریان روز نام برده است.از زنانی که اسیر سنتها و خرافاتهای مذهبی بودند و فقط نقش انان را در رفت و روب و خانه داری می دیدیند و فقط “رجال” را شایسته کار وتحصیل می دانستند در این فضا نجم السطنه اثبات کرد زنان کمی از مردان ندارند و می توانند پا به پای انان کلاهداری کارهای بزرگ انجام دهند. او در سال ۱۳۱۱ شمسی شش سال پس از آغاز سلطنت رضاشاه در گذشت.

نیما عیسی پور

0

اخبار مرتبط

 • حمله بیولوژیک عربستان به 6 استان جنوبی کشور یا هجوم اتفاقی خطرناک ترین ملخ ها!
 • دولت کانادا ۲۵۰ هزار دلار برای کمک به سیل زدگان ایران در اختیار صلیب سرخ کانادا قرار میدهد
 • از تبعات ریاست رئیسی بر دستگاه قضا- نگران از پیگیری ویژه کرسنت
 • رامین کامران-تروریست خواندن این و آن
 • وکیل مرجان شیخ الاسلام: خانم شیخ الاسلام از فیلتر شورای نگهبان رد شده و یک محجبه بود!
 • فرامرزدادرس-سیل ایران و متخصصان بی تخصص/ مدعیان سواد مشتریان احمق نیوزها و کارشناسانی با چند تخصص!
 • لیست تروریستی، مجاهدین خلق یا سپاه پاسداران!
 • آسانژ و «دمکراسی های نمونه» – گرانما ارگان حزب کمونیست کوبا
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *