مادر دكتر مصدق بنيانگذار بيمارستان نجميه

نجم السلطنه از اشراف قاجار خواهرعبدالحسین فرمانفرما(سمت چپ تصوير)از ملاکان بزرگ ایران و نوه عباس میرزا نایب السلطنه بود . او با وجود موقعيت طبقاتي خود همواره زندگي بي الايش و ساده اي داشت وتجمل به خود راه نميداد. و همواره به فقرا كمك ميكرد و در حوزه اموزش پرورش خصوصا دختران نيز بسيار كمك كرد . ثروتش را خرج ساخت بیمارستان کرد و سال بعد نیمی از تختهای ان را وقف مستمندان نمود تا به افرادی که توانایی پرداخت هزینه درمان را ندارند رایگان سرویس دهد.

او باني اولين بيمارستان خصوصی مدرن تهران نجمیه (  فعلي واقع در تقاطع خیابان جمهوری اسلامی و حافظ) است.از همان ابتدا پزشک های فارغ التحصیل فرنگ و دارالفنون و اندکی پزشک سوئدی در ان مشغول بکار شدند. البته در تاريخ نگاران عصر پهلوی انقدر رضاشاه را بزرگ كرده اند كه ديگر نام امثال نجم السلطنه ها نيست گويي كه همه كارها را شاه با كلنگش تنهایی انجام داده ! در اغاز قرن بیستم پس از کنفرانس پاریس که خبرهای ان به ایران هم  کم و بیش می رسید نوید از قرنی متفاوت با تمام قرون گذشته میداد. ایرانیان نیز با تاسیس مدارس مدرن بیمارستان ژاندارمری به پیشواز ان رفتند و روشنفکران پا به عرصه گذاشتند که البته فعلا تمام این کوشش ها را جزو کارنامه” شاهانه” به حساب می اورند.

در كتاب “زناني كه زير مقنعه كلاهداري مي كردند”  نوشته منصوره نظام مافی نام او را به عنوان يكي از زنان پيشرو

، فعال، خوش فکر، قوی و همگام با جریان روز نام برده است.از زنانی که اسیر سنتها و خرافاتهای مذهبی بودند و فقط نقش انان را در رفت و روب و خانه داری می دیدیند و فقط “رجال” را شایسته کار وتحصیل می دانستند در این فضا نجم السطنه اثبات کرد زنان کمی از مردان ندارند و می توانند پا به پای انان کلاهداری کارهای بزرگ انجام دهند. او در سال ۱۳۱۱ شمسی شش سال پس از آغاز سلطنت رضاشاه در گذشت.

نیما عیسی پور

0

اخبار مرتبط

 • بی بی سی-بابایی خطاب به بنیانگذار آمد نیوز: شما فاسد و تروریست بازار تهران بودید+ویدئو
 • برگی از تاریخ-قتل‌عام شهروندان کرد در بیمارستان پاوه یک جنایت جنگی بود
 • فرامرز دادرس:آزادی نفتکش ایران نشان داد دوران زورگویی تمام شده است/جلیل مرتضوی:ترامپ برای انتخاب مجدد به کمک ایران احتیاج دارد
 • آمریکن کانسرواتیو:«صدای آمریکا» مالیات آمریکایی‌ها را خرج تبلیغ برای فرقه تروریستی مجاهدین می‌کند
 • ردپای موساد و سازمان سیا در بیت آقای قائم‌مقام!
 • فرامرز دادرس: ائتلاف آمریکا در خلیج فارس برای فروش اسلحه/جاسوسی در مواقع بحرانی جنایت است نه خیانت
 • رفع توقیف نفتکش ایرانی و تغییر مسیر به سوی مراکش
 • نشنال آبزرور-ارتباط سیاستمداران کانادایی با فرقه ی مجاهدین
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *