اروپا خود را برای وضع تعرفه‌های بالا بر تولیدات آمریکایی آماده می‌کند

در پی بالا گرفتن مناقشات تجاری بین اتحادیه اروپا و آمریکا بر سر دو شرکت هواپیماسازی بوئینگ و ایرباس برخی رسانه‌ها از آمادگی بروکسل برای قراردادن تعرفه‌های گمرکی بالا بر روی برخی تولیدات آمریکایی در واکنش به تهدیدات واشنگتن خبر دادند.

به نقل از نشریه “دی سایت” آلمان، اتحادیه اروپا آمریکا را به قراردادن تعرفه‌های گمرکی جدید روی تولیدات آمریکایی تهدید کرده است. به نوشته چندین خبرگزاری غربی کمیسیون اروپایی روز جمعه لیستی از تولیدات آمریکایی را ارائه داد که می تواند با تعرفه‌های گمرکی جدید مواجه شود. این لیست، وارداتی به ارزش حدود ۲۰ میلیارد یورو را شامل می شود.

البته کمیسیون اروپایی هنوز این خبر را تأیید نکرده است.

پس از اینکه سازمان تجارت جهانی اعلام کرد سوبسیدهای اتحادیه اروپا برای ایرباس، تأثیراتی منفی بر آمریکا داشته است، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تهدید کرد بر ۱۱ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از اروپا، تعرفه وضع می‌کند.

اوایل این هفته، نماینده تجاری آمریکا اعلام کرده بود که واشنگتن در حال آماده‌سازی تعرفه‌هایی برای طیف گسترده‌ای از صادرات اتحادیه اروپا به آمریکا است که این گروه، کالاهایی نظیر هواپیمای مسافربری و قطعات آن و همچنین مشروبات الکلی، پنیر و محصولات لبنی را در برمی‌گیرد.

ترامپ در توئیتر خود نوشت: سازمان تجارت جهانی اعلام کرد سوبسیدهای اتحادیه اروپا برای ایرباس، تأثیرات مخربی بر ایالات متحده آمریکا داشته است و حالا این کشور بر ۱۱ میلیارد دلار از کالاهای اتحادیه اروپا تعرفه وضع خواهد کرد. اتحادیه اروپا از تجارت با آمریکا سوءاستفاده کرده و این روند به‌زودی متوقف می‌شود.

این تهدید آمریکا به شدت مورد انتقاد مقامات اروپایی قرار گرفت. آنها می‌گویند در این رقم ۱۱ میلیارد دلار خیلی اغراق شده است. همچنین بلوک اروپا تهدید کرده است اقداماتی تلافی‌جویانه را برای سوبسیدهای بوئینگ به کار خواهد گرفت.

ایرباس با اعلام اینکه هیچ پایه و اساس قانونی برای این اقدام واشنگتن وجود ندارد، در مورد تعمیق تنش‌های تجاری دو سوی آتلانتیک هشدار داده است.

شکایت آمریکا علیه سوبسیدهای دولتی اتحادیه اروپا برای ایرباس، ۱۵ سال پیش در سازمان تجارت جهانی مطرح شد. بیش از یک دهه دو طرف بر سر این موضوع کشمکش قضائی داشتند و اتحادیه اروپا هم، آمریکا را به اقدامات مشابهی در مورد بوئینگ متهم کرد.

ترامپ پس از خاتمه دادن به مذاکرات با اتحادیه اروپا برای قرارداد تجاری موسوم به شراکت تجاری و سرمایه‌گذاری ترانس‌آتلانتیک یا تی‌تی‌آی‌پی، بر واردات فولاد و آلومینیوم از این قاره هم تعرفه وضع کرد. ترامپ همچنین اروپا را به قراردادن تعرفه های گمرکی بالا بر واردات خودرو از اروپا تهدید کرده است.

حالا این مناقشات تجاری بین دو سوی آتلانتیک در مسیر تنش زایی بیشتر قرار گرفته است. دونالد ترامپ، کشور خود را به عنوان قربانی توافقات تجاری غیر منصفانه از طرف اروپا دیده و به طرفداران خود در پیش گرفتن یک سیاست بر مبنای شعار اول آمریکا را وعده داده است.

تسنیم

0

اخبار مرتبط

 • وزیر خارجه انگلیس جرمی کوربین را به داشتن عقاید ضدیهودی متهم کرد
 • سردبیر راشاتودی: مقاله سی ان ان درباره آسانژ مضحک و خنده دار است
 • افسر سابق سیا فاش کرد: ترور سه فرد سعودی به‌علت اطلاع از ارتباط ریاض با القاعده
 • الجزیره فاش کرد؛ همکاری بحرین با القاعده برای ترور معارضان و عملیات در ایران
 • افشاگری اشپیگل در مورد نقش لابی اسرائیلی در تصمیمات دولت آلمان
 • توالی جنایت در اروپا: اجساد ۸۲ مهاجر در سواحل تونس از آب گرفته شد
 • پوتین و مورالس: تحریم‌های آمریکا علیه ایران را محکوم می‌کنیم
 • ایران از سیاست چین واحد حمایت کرد
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *