میزگرد مخفیانه اندیشکده آمریکایی درباره بررسی گزینه نظامی در ونزوئلا

خبرگزاری اسپوتنیک با استناد به یک گزارش نوشت: اندیشکده آمریکایی مطالعات راهبردی و بین المللی (CSIS) میزبان نشستی بوده که در آن گزینه های نظامی در ونزوئلا بررسی شده است.

اسپوتنیک درگزارش امروز دوشنبه خود با استناد بر گزارش تارنمای «گِرِی زون»(Gray Zone) که در زمینه روزنامه نگاری تحقیقی فعال است، نوشت: این نشست هفته گذشته و پشت درهای بسته برگزار شد.

در گزارش «گری زون» آمده است: دخالت نظامی در ونزوئلا در میزگرد محرمانه ای که 10 آوریل (21 فروردین) برپا شد، مورد بحث وگفت وگو قرار گرفت.

این نشست تحت عنوان «ارزیابی استفاده از نیروی نظامی در ونزوئلا» با مشارکت حدود 40 نفر از مقامات از جمله مقامات سابق وزارت امورخارجه، شورای امنیت ملی، شورای اطلاعات ملی و دریاسالار «کِرت تید» (Kurt Tidd) که به تازگی پست فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) را ترک کرد، برگزار شد.

تعدادی از مقام های ارشد سفارتخانه های کلمبیا و برزیل و نمایندگانی از «خوان گوایدو» رهبر اپوزیسیون ونزوئلا نیز در این نشست حضور داشتند.

«گری زون» در گزارش خود آورده است: دو نفر از شرکت کنندگان در این نشست که نامشان فاش نشده، برگزاری چنین نشستی را تایید کرده اند اما جزییات بیشتری درباره آن در دسترس نیست.

این گزارش می افزاید: همین که چنین نشستی برگزار شده نشان می دهد که دولت ترامپ بیش از قبل گزینه های نظامی در ونزوئلا را جدی می گیرد. چنین اقدامی می تواند ناشی از نگرانی ها درباره این موضوع باشد که «هر گونه سلاح دیگری در زرادخانه دولت او برای سرنگونی نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا ناکارامد بوده است».

اسپوتنیک نوشت: تارنمای «گری زون» بعد از درز فهرستی حاوی اسامی شرکت کنندگان در چنین میزگردی تلاش کرده درباره برگزاری آن اطمینان حاصل کند. این تارنما با «سارا بائومونک» دستیار پژوهشی برنامه آمریکای مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی تماس گرفته و او تصدیق کرده که در این میزگرد درباره گزینه های نظامی در ونزوئلا مذاکره شده است.

««ساندیاگو هردوئیزا» دستیار پژوهشی شرکت مشاوره راهبردی و تجاری در واشنگتن موسوم به «هیلز اند کمپانی» نیز تایید کرده که چنین نشستی برگزار شده است.

وی در یک تماس تلفنی تاکید کرد که این نشست پشت درهای بسته برگزار شده است.

اسپوتنیک نوشت: گزینه دخالت نظامی بارها از سوی مقام های آمریکایی مورداشاره قرار گرفته شده است و «مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا به تازگی گفت هر ابزار و گزینه ای همچنان روی میز است هر چند گروه لیمای آمریکای لاتین (متشکل از کشورهای آمریکای لاتین و کانادا) مخالف چنین سناریویی است.

آمریکا، مجوز شورای امنیت سازمان ملل برای استفاده از گزینه نظامی علیه ونزوئلا را ندارد. این کشور از خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا حمایت کرده واو را به عنوان رئیس جمهور موقت به رسمیت می شناسد.

روسیه، چین، ترکیه و تعدادی از دیگر کشورها نیز مادورو را رهبر مشروع ونزوئلا می دانند. با وجود تلاش های گوایدو برای سرنگون کردن رئیس جمهور قانونی ونزوئلا، او همچنان در راس قدرت است و کنترل نیروهای مسلح و صنعت نفت این کشور را در اختیار دارد.

پمپئو مدعی است حمایت روسیه و چین از مادور خروج رئیس جمهور ونزوئلا از قدرت را دشوار تر کرده است. وی روسیه را متهم کرده که «بدون مجوز در امور ونزوئلا دخالت می کند».

اسپوتنیک نوشت: این اتهام آمریکا در حالی مطرح شده که روسیه هرگز از توافقات همکاری نظامی که با چاوز امضا کرده ، پا را فراتر نگذاشته است.

ایرنا

0

اخبار مرتبط

 • کُردهای مزدور آمریکا نفت مردم سوریه را در اختیار اسرائیل قرار داده اند
 • ارتش آمریکا : هر نقطه‌ای از خاک ایالات متحده در تیررس موشک‌های کره‌شمالی است
 • مشاور امنیت ملی اوباما: ترامپ درباره ایران کاملا دروغ می‌گوید
 • میلیاردر آمریکایی به اتهام قاچاق انسان دستگیر شد
 • اتفاقی بی سابقه در آمریکا: تصمیم «جورج سوروس» و «چارلز کخ» برای راه اندازی اندیشکده ای علیه تحریم، جنگ و کمپین های تغییر حکومت در کشورها
 • طرح آمریکا برای اعمال تعرفه تجاری ۴ میلیارد دلاری علیه اروپا
 • سفیر آمریکا در اسرائیل کلنگ بدست در کنار اسرائیلی ها
 • واشنگتن‌پست: قاطعیت ترامپ در قبال ایران نتیجه عکس داشت
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *