اگزون موبیل هم شکایت کرد: نفت آمریکا سمی است

شرکت اگزون موبیل اعلام کرد بخشی از نفتی که سال گذشته از ذخایر نفتی استراتژیک وزارت انرژی آمریکا خریده، شامل سطح بسیار بالایی از سولفید هیدروژن می شود.

 به نقل از بلومبرگ، شرکت اگزون موبیل جدیدترین شرکتی است که ادعا کرده نفت خام دولت آمریکا آلوده به گاز سمی است.  این شرکت انرژی بزرگ آمریکایی اعلام کرد بخشی از نفتی که سال گذشته از ذخایر نفتی استراتژیک وزارت انرژی خریده، شامل سطح بسیار بالایی از سولفید هیدروژن است. در برخی موارد سطح این گاز 250 بار بیشتر از استاندارد ایمنی دولت بوده است.

سخنگوی وزارت انرژی آمریکا گفت:« وزارت انرژی در مورد امنیت و تاثیرات منطقه ای فعالیت‌های ذخایر نفتی استراتژیک بسیار سختگیرانه عمل می‌کند. پاییز گذشته یک محموله که به اگزون موبیل داده شد ظاهراً سطح بالایی از سولفید هیدروژن را دارا بود. از آن زمان این وزارت با اگزون موبیل در مورد حل این مشکل همکاری کرده و گزینه‌های دیگری برای تحویل این محموله یافته است».

تحلیلگران این ذخایر را یک حفاظ در برابر کمبود عرضه نفت ایران و ونزوئلا به خاطر تحریم‌های آمریکا می‌دانند. ولی کشف اگزون موبیل پس از شکایت شرکت‌های رویال داچ شل، مکواری گروپ و پتروچاینا نشان می‌دهد که این ذخایر جبران نفت خام سولفور بالا یا ترش این کشورها را نمی‌کند

وزارت انرژی مخالف ادعاهای این شرکت‌ها مبنی بر فروش نفت خام آلوده است و اعلام کرده کشف سولفید هیدروژن بالا در نفت خام توسط این شرکت‌ها نادرست است و شاید نتیجه آلودگی‌های حین بارگیری باشد، ولی درمورد شرکت پتروچاینا، این آژانس قبول کرد یک میلیون دلار برای پاک کردن این محموله آلوده هزینه کرده است.

ادعای نفت خام آلوده در ذخایر آمریکا فروش آینده نفت این کشور را به چالش می‌کشد. فروش نفت ابزار کلیدی آمریکا برای تامین هزینه برنامه‌های دولت است. آمریکا یک فروش 5 میلیون بشکه‌ای را برای 2019 پیش‌بینی کرده و قصد دارد 221 میلیون بشکه نفت هم از 2020 تا 2027 بفروشد.

*خطرات ایمنی 
در حالی که سولفید هیدروژن به طور طبیعی در نفت خام ایجاد می‌شود، تولید کنندگان اغلب برای پاک کردن آن به دردسر می‌افتند چون کارگران را به خطر می‌اندازد و باعث پوسیدگی خطوط لوله می‌شود. بسیاری از شرکت‌های خطوط لوله میزان مجاز سولفید هیدروژن را 10 بخش در میلیون (ppm) اعلام کرده‌اند.

اگزون موبیل یکی از 5 شرکتی بود که در ماه اوت از وزارت انرژی نفت خرید این شرکت 1.5 میلیون بشکه نفت ترش برایان موند را از طریق خط لوله به تگزاس سیتی برد، یک نفت سولفور بالا که به تازگی با کاهش عرضه جهانی گران شده است.

این شرکت بعد کشف کرد که سطح سولفید هیدروژن آن 5 هزار ppm است. میزان مجاز سولفید هیدروژن طبق مجوز وزارت بهداشت و ایمنی شغلی، 20 ppm است. قرار گرفتن در معرض 500 تا 700 ppm می‌تواند باعث از حال رفتن شخص طی پنج دقیقه و مرگ طی یک ساعت شود.

شل، مکواری و پتروچاینا هم در مورد میزان سولفید هیدروژن در نفت دولتی شکایت داشتند. در موارد آن‌ها، نفت از برایان موند به بندر فری پورت تگزاس پمپ شده بود که تحت مالکیت شرکت خطوط لوله نفت خام سی وی قرار دارد. وزارت انرژی ادعای شل را اشتباه خواند و در مورد مکواری گفت که اشتباه در تشریفات اداری بوده است و هیچ جریمه‌ای به این دو شرکت پرداخت نکرد، ولی این آژانس ادعای پتروچاینا را قبول کرد و هزینه پاکسازی نفت آلوده را پرداخت.  /میز نفت

0

اخبار مرتبط

 • کُردهای مزدور آمریکا نفت مردم سوریه را در اختیار اسرائیل قرار داده اند
 • ارتش آمریکا : هر نقطه‌ای از خاک ایالات متحده در تیررس موشک‌های کره‌شمالی است
 • مشاور امنیت ملی اوباما: ترامپ درباره ایران کاملا دروغ می‌گوید
 • میلیاردر آمریکایی به اتهام قاچاق انسان دستگیر شد
 • اتفاقی بی سابقه در آمریکا: تصمیم «جورج سوروس» و «چارلز کخ» برای راه اندازی اندیشکده ای علیه تحریم، جنگ و کمپین های تغییر حکومت در کشورها
 • طرح آمریکا برای اعمال تعرفه تجاری ۴ میلیارد دلاری علیه اروپا
 • سفیر آمریکا در اسرائیل کلنگ بدست در کنار اسرائیلی ها
 • واشنگتن‌پست: قاطعیت ترامپ در قبال ایران نتیجه عکس داشت
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *