جولیان آسانژ در بریتانیا به یک سال حبس محکوم شد

جولیان آسانژ، موسس سایت افشاگری ویکی‌لیکس تنها چند ساعت پس از دستگیری در سفارتخانه اکوادور در لندن، در دادگاه حضور یافته بود. این دادگاه آسانژ را به اتهام “نقض مقررات آزادی  با وثیقه” گناهکار شناخت.

دادگاه بریتانیا روز چهارشبه اول ماه مه (۱۱ اردیبهشت) موسس ویکی‌لیکس به حدود یک سال حبس (۵۰ هفته زندان) محکوم کرد. آسانژ در دادگاه منطقه زودوارک لندن حضور پیدا کرد و به طرفداران خود مشت گره کرده‌اش را نشان داد. برخی از تظاهرکنندگان طرفدار او پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: “آسانژ را آزاد کنید!”

آسانژ در سال ۲۰۱۰ متهم شده بود ‌که در سوئد به یک زن تجاوز کرده است. او همواره این اتهام را رد کرده و گفته بود که مطرح شدن این اتهام به دلیل انگیزه‌های سیاسی بوده است. دادگستری سوئد در ماه مه ۲۰۱۷پرونده آسانژ را مختومه اعلام کرد.

جولیان آسانژ از بیم دستگیری توسط پلیس بریتانیا و اعزام به سوئد از سال ۲۰۱۲ به سفارت اکوادور در لندن پناه برده بود. در آن زمان پلیس سوئد قصد داشت او را به اتهام “تجاوز جنسی” بازداشت کند.

موسس ویکی لیکس گفته بود که سوئد او را تحویل آمریکا خواهد داد. همزمان ایالات متحده خواهان استرداد آسانژ بود، زیرا او با افشای اسناد مهمی در رابطه با دخالت آمریکا در جنگ‌های افغانستان و عراق، به نظر دادگستری آمریکا مرتکب “خیانت” شده است.

استرداد آسانژ به آمریکا سال‌ها طول می‌کشد

ویکی‌لیکس در سال ۲۰۱۰ با انتشار بیش از ۲۵۰ هزار سند محرمانه سفارتخانه‌های آمریکا، لرزه‌ای شدید به جان دنیای سیاست انداخت. آسانژ از جمله اسنادی را منتشر کرد که جزئیاتی را درباره عملکرد نیروهای نظامی آمریکا در جنگ‌های عراق و افغانستان افشا می‌کرد.

ویکی‌لیکس این اطلاعات را از چلسی منینگ سرباز ارتش آمریکا به دست آورده بود. منینگ در سال ۲۰۱۰ مدارک سری ارتش و وزارت امور خارجه آمریکا را در اختیار ویکی‌لیکس گذاشته بود و به همین دلیل در سال ۲۰۱۳ به ۳۵ سال زندان محکوم شد و می‌بایست تا سال ۲۰۴۵ در حبس بماند.

اما او در آخرین روزهای ریاست جمهوری باراک اوباما عفو و از زندان آزاد شد.

دولت آمریکا درخواست استردادی موسس ویکی‌لیکس را کرده است. تصمیم در مورد درخواست استرداد آسانژ به آمریکا ولی ممکن است سالها طول بکشد.

0

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *