خالق کرسنت نگران ظهور بابک زنجانی ها!

دیروز خبر سهمیه‌بندی بنزین از فرداشب اعلام شد و شب نشده تکذیب شد. دوباره امروز خبر اجرایی‌شدنش از پنج‌شنبه منتشر شد و باز تکذیب شد. این یعنی بازی با روح و روان مردم. و اکنون خالق کرسنت، ژنرال نفتی ایران، نگران ظهور بابک زنجانی هاست و درست برخلاف زمان دستگیری و دادگاه بابک زنجانی که میگفت باید شفاف عمل کرد می گوید:
 ما در زمینه نحوه فروش نفت شفاف‌سازی نمی‌کنیم، شفاف‌سازی به نفع آمریکا است. نگران ظهور افرادی مانند بابک زنجانی هستیم؛ اما دلیلی نمی‌شود که شفاف‌سازی کنیم. ما کار خودمان را می‌کنیم.

امیر حسین ثابتی در این زمینه اینگونه نوشت:

آیا دولت روحانی فقط "بی لیاقت" است یا باید به آن مشکوک هم بود؟!

🔹درست چند روز بعد از تحریم های جدید امریکا و به طور ویژه تلاش خاص این کشور برای «کم کردن فروش نفت ایران» اخباری درباره سهمیه بندی بنزین و افزایش قیمت آن منتشر شد. هرچند زمان اجرای این تصمیم تکذیب شد اما ظاهرا اصل این کار قطعی است.

🔸البته معتقدم اصل «سهمیه بندی بنزین» برای جلوگیری از قاچاق تصمیم قابل دفاعی است و در شرایط عادی و وجود ثبات اقتصادی می توان قیمت بنزین را نیز به تدریج افزایش داد تا افرادی که به واسطه ثروت بیشتر از بنزین بیشتری استفاده می کنند، یارانه بیشتری دریافت نکنند اما "شرایط اقتصادی فعلی" نشان میدهد این تصمیم اگر نامش خیانت نباشد در بهترین حالت مصداق «بی تدبیری» است.

🔻در این باره ریچارد نفیو معمار تحریم های امریکا علیه ایران در کتابی با عنوان «هنر تحریم ها» که سال گذشته توسط مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نیز ترجمه شد، نکته مهمی را مطرح کرده که بعید است جناب روحانی و سایر دولتمردان محترم که در شرایط کنونی به دنبال افزایش قیمت بنزین هستند از آن بی خبر باشند.

🔹نفیو در اواسط این کتاب ضمن تشریح اهمیت «فشار روانی و اجتماعی» تحریم ها علیه مردم ایران نتیجه می گیرد که آنچه تحریم های امریکا علیه ایران را موثر ساخت، «احساس دردی» بود که به لحاظ اجتماعی و روانی مردم ایران آن را لمس کردند و گاهی اوقات این احساس درد واقعی نبود و ارتباطی با آن تحریم ها نیز نداشت! یعنی امریکا در حوزه هایی که علیه ایران تحریم اعمال کرده بود نتیجه لازم را نگرفت اما در برخی حوزه ها که تحریم هایی را نیز علیه ایران اعمال نکرده بود یک باره به واسطه سوءتدبیر و بی لیاقتی برخی مسئولان داخلی، مردم احساس کردند این فشارها ناشی از همان تحریم های امریکاست و بدین ترتیب «احساس درد» کردند و در نهایت نیز در انتخابات سال 92 با انتخاب حسن روحانی مسیر حرکت کشور دقیقا روی همان ریلی افتاد که امریکایی ها برای آن لحظه شماری می کردند.

🔸نفیو در توضیح این موضوع در صفحه 70 کتاب ابتدا تصریح میکند که وقتی در دهه 80 واردات بنزین به ایران را تحریم کردیم تصور می کردیم ایران را از پای در می آوریم اما ایران در نهایت با ساخت پالایشگاه و خودکفایی در بنزین این اقدام امریکا را دور زد، در بحث تحریم بانک مرکزی و نفت ایران نیز که بعد از آن صورت گرفت امریکا به هدف اصلی خود نرسید اما افزایش ناگهانی قیمت مرغ در سال 91 باعث شد تا مردم احساس کنند تحریم ها اثرگذاری لازم را داشته است در حالی که هیچگاه امریکا هيچگونه تحریمی عليه واردات مرغ ایران وضع نكرده بود!

💢 خلاصه آنکه در شرایطی که تنها چند روز از تحریم های جدید نفتی امریکا علیه ایران می گذرد و از طرف دیگر ایران سالهاست در تولید بنزین خودکفا شده و در صورت عدم ورود حتی یک قطره بنزین به کشور هیچ مشکلی در داخل بوجود نخواهد آمد، آیا افزایش قیمت بنزین در این شرایط باعث نمی شود تا مردم تصور کنند این فشار جدید به خاطر تحریم های جدید امریکاست؟

به بیان دیگر «احساس درد» جدیدی که قرار است با این کار انجام شود، بهترین پاس گل از سوی دولت روحانی به امریکا برای موفق نشان دادن تحریم ها علیه ایران نخواهد بود؟ آیا این بدیهیات را شخص رییس جمهور و هیات دولت نمی دانند؟ آیا میشود به این دولت مشکوک نبود؟

0

اخبار مرتبط

 • جلیل مرتضوی:اکنون وقت بازی ایران است/فرامرز دادرس: کاکه باوه،پیشمرگه کومله، بخاطر مخالفت با سفر ظریف اخراج نشد
 • نیوزویک-لیست مقامات آمریکا که از مجاهدین پول دریافت کرده اند
 • نماینده سنای آمریکا: هدف مجاهدین آموزش تروریست علیه ایران است
 • رفتار متناقض رسانه های گروهکهای کردی در مسئله دستگیری نیروهای نفوذی در داخل کشور
 • فرامرز دادرس: واکنش اپوزیسیون به حضور سفر ظریف/نفتکش آدریان و کلاهی که ایران سر دنیا گذاشت
 • ابوالقاسم گلستانی-راجر واترز در دفاع از جولیان آسانژ
 • حشمت رئیسی:آیا صهیونیزم ستیزی؍ یهودی ستیزی است؟ نفوذ گسترده موساد در سرویس های امنیتی ایران
 • تصویب شهادت فروشی یا کودتا اقتصادی علیه کشور
 • پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *