حماس: با افزایش بُرد راکت‌ها، تل‌آویو خواستار آتش‌بس شد

«خلیل الحیه» نائب‌رئیس دفتر سیاسی حماس در غزه اعلام کرد، در رویارویی دو روزه اخیر در نوار غزه پس از آنکه شعاع پاسخ راکتی مقاومت به 40 کیلومتر رسید، اسرائیل شروع به فرستادن میانجی و صحبت از آتش‌بس کرد.

الحیه چهارشنبه شب (دیشب) در سخنانی تلویزیونی اعلام کرد، رژیم به پیام‌هایی که مقاومت می‌فرستاد توجهی نمی‌کرد در حالی که به نظر می‌رسد به افزایش شعاع (راکت‌پراکنی) توجه داشت و با افزایش حمله به منازل و امثال آن پاسخ داد اما هنگامی که شعاع شلیک‌های مقاومت به مسافت 40 کیلومتری رسید، شروع به فرستادن واسطه‌ها برای حصول آتش‌بس کرد.

وی ادامه داد: اگر (رژیم) اشغالگر گمان می‌کرد در زمانی که رهبران حماس در قاهره هستند، آنها را ترور خواهد کرد و خواهد کُشت، متوهم است. الحیه سپس افزود؛ اتاق عملیات مشترک نتیجه ابدعات مقاومت و ملت فلسطین بود که به وضوح در مقابل حمله اخیر اسرائیل ایستاد.

این عضو ارشد حماس تأکید کرد، هیچ ارتباطی میان توافق‌های مربوط به آتش‌بس اخیر و راهپیمایی‌های بازگشت وجود ندارد. هیچ کسی بر توقف این راهپیمایی‌ها چانه‌زنی نمی‌کند و هیچ گزینه‌ای جز اجرایی کردن این تفاهم‌ها توسط اسرائیل وجود ندارد.

الحیه تصریح کرد؛ باقی ماندن اشغالگر و ادامه محاصره غزه ممکن است امور را در هر لحظه به سمت مرحله انفجار پیش ببرد.

بیانیه حماس درباره پایان سفر هیأت حماس به مصر

«یحیی السنوار» رئیس دفتر سیاسی حماس در نوار غزه که برای رایزنی با مقامات مصری به این کشور سفر کرده بود، به سفر خود پایان داد.

بر اساس گزارش وبگاه «الرساله»، هیأت حماس در این سفر با «عباس کامل» رئیس اطلاعات مصر و دیگر مقامات سازمان اطلاعات مصر دیدار کردند که در مقدمه این دیدارها رایزنی درباره توقف حمله اخیر به نوار غزه قرار داشت.

در بیانیه حماس به مناسبت پایان سفر السنوار آمده، هیأت حماس بر دفاع از ملت فلسطین، شکست محاصره غزه و راه‌های رفع این محاصره صحبت کرده است.

در بسیاری از دیدارها، «زیاد النخاله» دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین نیز حضور داشته و از دیگر موضوعات مورد بحث  در این دیدارها، مقابله با «معامله قرن»، راه‌های احیای وحدت ملی و تقویت ایستادگی ملت فلسطین بوده است.

صبح روز شنبه (۱۴ اردیبهشت/۴ می) بود که اسرائیل به مناطقی در نوار غزه حمله کرد و مقاومت با شلیک چندین راکت پاسخ داد ؛ اما این اتفاق «موقت» نبود و لحظه به لحظه بر حجم تنش‌ها میان نوار غزه و رژیم صهیونیستی افزوده شد. حملات اسرائیل به نوار غزه در روز و شب یکشنبه (۱۵ اردیبهشت/۵ می) نیز ادامه پیدا کرد و مقاومت نیز با شلیک راکت و موشک قاطعانه پاسخ داد. سرانجام با وساطت مصر و قطر و سازمان ملل دوشنبه (۱۶ اردیبهشت/۶ می) آتش‌بس در نوار غزه برقرار شد و آرامش این منطقه را فرا گرفت.

0

اخبار مرتبط

 • هُندوراس: ده سال پس از کودتای آمریکا
 • گاردین: برگزیت بدون توافق سناریوی اصلی نخست وزیر انگلیس است
 • بولتون:آزمایشهای موشکی کره شمالی تعهد کیم به ترامپ را نقض نمی کند!!
 • فرامرز دادرس:در هر کشوری اگر کسی تبلیغ جنگ و تحریم علیه کشورش کند مطرود است
 • هلند: ایران در قتل محمدرضا کلاهی دست نداشته است/قاتل کلاهی به حبس ابد محکوم شد
 • توپخانه و پهپادهای سپاه پاسداران به مقرهای کومله و دمکرات در کردستان عراق حمله کردند
 • خانواده دُرمانی (تلویزیون اندیشه): فخرآور و ش.همایون دروغگو هستند- ش.همایون:دُرمانی دروغگوست
 • ترس اسرائیل از سفر “آبه” به ایران-تلفن نتانیاهو به “آبه” درباره ایران
 • پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *