برنامه مشترک آقای مرتضوی و آقای دادرس- تحلیل مسائل امروز ایران و پاسخی به تحلیل های رسانه های فارسی زبان

جلیل مرتضوی تحلیلگر مسائل سیاسی به همراه فرامرز دادرس کارشناس مسائل امنیتی به تحلیل اقدام ایران درمورد برجام و هوچی گری های رسانه های فارسی زبان پیرامون مسائل خاورمیانه پرداختند.

فرامرز دادرس: رسانه های فارسی زبان به علت کم سوادی و عدم علم روزنامه نگاری به جای تحلیل به هوچی گری می پردازند.

آقای مرتضوی : آقای روحانی به آمریکا و اتحادیه اروپا اخطار داده است که اگر طی 60 روز به تعهدات خود عمل نکنید ما به غنی سازی اورانیوم ادامه خواهیم داد و بسیاری مسائل دیگر... البته اتحادیه اروپا از ایران درخواست کرده است در برجام بماند. تمام نشریات معتبر دنیا بطور مفصل به اوضاع کلی پرداخته اند و تصمیم آقای ترامپ و شخصیت آقای ترامپ . مدیر کل سابق وزارت خارجه در زمان بوش گفته است: تصمیم گیری های آقای ترامپ برپایه هوش سیاسی نیست اما واشنگتن پست می گوید دلیل اصلی تصمیم ترامپ خدشه دار کردن دست آورد بزرگ آقای اوباما بوده است . ترامپ اگر یادتان باشد گفته بود حتی اوباما در آمریکا به دنیا نیامده است و درخواست شناسنامه ایشون را کرده بود.

به هر حال نشریات معتبر به پایبندی ایران صحه گذاشته اند . آقای ظریف وقتی در فاکس نیوز به مصاحبه پرداخت حاوی یک نکته است. تلویزیون فاکس یک تلویزیون دست راستی است که به معنی صهیونیستی بودن این رسانه است و وقتی این رسانه آقای ظریف را برای مصاحبه می آورد یعنی شبکه آقای ترامپ پس به معنی این است که آقای ظریف روی صحبت هایش با ترامپ بوده است. در این شبکه آقای ظریف به سازمان مجاهدین اشاره کرد که زمانی جزء لیست تروریستی بود و حالا با پرداخت پول به آقای بولتون ایشون می آید آنان را حمایت می کند.

طبق افشاگری های رسانه ها آقای بولتون سال 2018 نزدیک 2 میلیون دلار پول دریافت کرده است که 40 هزار دلار آن دریافتی ایشان از مجاهدین بوده است.

سوال من (جلیل مرتضوی) از شما (آقای دادرس) این است که آیا ایران باید نگران باشد؟ خصوصا از نظر تحریم های اقتصادی و تحریم های نفتی که مهمترین درآمد ایران است.

فرامرز دادرس: اولا این اطلاعاتی که اخیرا آمریکا مدعی شده است که ایران قصد حمله به منافع آمریکا را دارد را اسرائیل به او اعلام کرده اما نکته این است که این ناو 20 روز قبل حرکت کرده است.

اسرائیل بارها در زمینه ایران بسیار غلو کرده است و اطلاعات جعلی داده است. مانند جنگ عراق یا حتی حمله به عراق که نخست وزیر بریتانیا و وزیر خارجه آمریکا پودر گچ را در سازمان ملل نشان دادند و گفتند این پودر سم است اما بعدها خودشان اغرار کردند دروغی بوده است برای حمله به عراق.

تا دو دهه پیش شاید این سازمان های اطلاعاتی غرب اعتباری داشتند اما پس از شروع جنگ های بالکان این سازمانها اعتبارشان زیر سوال رفته است که یکی از دلایل آن گسترش فضای مجازی است و شبکه های آزاد و مستقل و بنگاه های خبری مستقل اما مسئله مهم دیگر این جاست که زمانی طبقه بندی های اطلاعاتی در سازمان های اطلاعاتی نهایتا چهار یا 5 طبقه اطلاعاتی بود اما این طبقه بندی ها هم از میان رفته است و حتی احبار سری یا بطور کلی سری را شما می توانید در اینترنت پیدا کنید. مانند جولیان آسانژ و ویکی لیکس. پس این اخبار نمی تواند روی مردم تاثیری گذارد.

اسرائیل گفته ایران موشک های بالستیک خود را جابه جا کرده است که بتواند به منافع آمریکا حمله کند. جدا از راست یا دروغ بودن این خبر هر کشوری طرحهایی برای جنگ برای روز مبادا دارد که پیش بینی آن کشور است. اما داشتن طرح با عملی کردن طرح متفاوت است. که خب این کار اسرائیل و آمریکا مانند تفتیش عقاید قرون وسطی است. چون خود آمریکا نیز بارها گفته ما گزینه های زیر میز و روی میز داریم!

رسانه های در حالی گفته اند ناو آمریکایی لینکولن وارد خلیج فارس شده که هنوز مقصد آن مشخص نیست. این جزو سیاست های کهنه آمریکاست برای تهدید و هراس که امروز کارایی ندارد.

به نظر من پس ایران نگران این ناوگان نیست و این را فشاری میدانند برای فشار آمریکا برای مذاکره. اما تعجب من این است که آقای ترامپ تویین کرده و می گوید "ایران باید برگردد پای میز مذاکرات" اما حتی جمله بندی این گفتمان نیز غلط است چرا که ایران یک مذاکره کرده که 12 سال طول کشیده و دیگه مذاکره ای وجود ندارد که ایران بخواهد برگردد یا برنگردد.

این کار آمریکا فقط می تواند در یک منظر خطرناک باشد و آن این است که بخواهد یک حرکتی انجام شود که بتواند یک بهانه شود برای واکنش آمریکا و بروز یک جنگ. شاید خیلی ها این مسئله را ندانند که یک ناوچه ای از آمریکا در خیلج فارس به یک مین برخورد می کند و همان را بهانه می کنند برای حمله به نیروی دریایی ایران.

جلیل مرتضوی: برای اینکه یک مقدار از قوانین آمریکا باخبر بشویم در کل ؛ ترامپ الان رئیس جمهور آمریکاست اما با توجه به اینکه ایشون قبل از رئیس جمهور شدن بارها گفته است که از احمقانه تصمیم ترین آمریکا وارد جنگ شدن آمریکا در منطقه بوده است. به عقیده من ترامپ با کمترین هزینه می خواهد قهرمان شود و برنده باشد. مثل کاری که با کره شمالی کرد و از واژه هایی استفاده کرد که خنده دار بود. خب ایشون به عنوان رئیس جمهور خیلی چیزها دست ش هست. حالا به نظر شما ایرانی ها چقدر به مسائل قانونی در آمریکا معتقد هستند؟ چون اکثر مسئولان آمریکا طی مقالاتی نوشته اند آقای ترامپ اشتباه می کند اما خب رئیس جمهور در آمریکا می تواند هر کاری را انجام دهد و بعد بگوید اشتباه کردم.

فرامرز دادرس: خب مسئولان ایران این را می دانند اما فاجعه این است که رسانه های فارسی زبان که اکثرا بی سواد هستند کلا نه تحلیل درستی تا امروز داشته اند نه سواد درستی دارند و اکثرا چون جهت دار هستند فقط ذهن مردم را در آن جهت خاص هدف قرار می دهند.

در ایران هم چون از اخبار و تحلیل های واقعی دور هستند خب منابع اطلاعاتی آنها همان بی بی سی و صدای آمریکا و غیره است که جهت گیری بخصوصی در رابطه ایران دارند بنابراین آنالیزهای آنها درست نیست.

اما ضعف آقای ترامپ پیامدها و حواشی مسائل سیاسی و عملیات نظامی است که چه اکنون و چه در آینده باید مد نظر قرار گرفته شود. ژنرال های آمریکا به دلیل مطالعه و دانستن اصول بنیادین به این مسائل واقف هستند.

آقای ترامپ طبق گفته شما می خواهد با کمترین هزینه برنده شود. خود جنگ اقتصادی از خطرناکترین جنگ های امروزی است که بدون شلیک می تواند آدمهای زیادی را به قتل برساند. خب فشاری که امروز به مردم ایران می آید مطمئنا سالانه تعدادی ایرانی به علت همین فشارها میمیرند.

آقای ترامپ امروز به یک پیروزی خارجی نیاز دارد که خب اگر بتواند مسئله ایران را حل کند می تواند در انتخابات پیروزی بدست آورد.

ایران نقش بسیار مهمی در منطقه و خلیج فارس بازی می کند.

جلیل مرتضوی: یک کارشناسی در آمریکا به من می گفت معمولا در آمریکا یک چیزی که شناخته شده است این است که مسائل امنیتی و خارجی دست جمهوری خواهان است. قراردادهایی که جمهوری خواهان بسته اند هرگز توسط دموکرات ها زیر سوال نرفته است اما برعکس آن را توسط جمهوری خواهان بسیار دیده ایم.

فرامرز دادرس: زمان شاه نیز این مسئله جا افتاده بود. آنزمان نیز ایرانیان فکر می کردند اگر جمهوری خواهان سرکار بیایند سلطنت محمد رضا شاه تضمین است و خب شاه هم گرایشات بیشتری نسبت به جمهوری خواهان داشت. اما خب جمهوری خواهان ثابت شده است که اهل جنگ هستند و فروش اسلحه . اما خب امروز در جامعه آمریکا دموکرات ها دیگر اقلیت نیستند و حتی روشنفکرها و نخبه ها و هنرمندان در آمریکا بیشتر گرایش به دموکرات های دارند.

خب ببینید برخورد اینها سیاست هاشون با حتی کلینتون فرق می کند و حتی اروپایی ها نیز منتظر رفتن ترامپ هستند تا ببینند موقعیت خودشان چه خواهد شد که اگر آمریکا به سمت افراط پیش رود خب اروپا باید خود را کنار بکشد. همانطور که به ایران امروز حق می دهند .

مسئله امنیت اسرائیل برای اسرائیل حیاتی ست بخاطر جایگاهش در منطقه و آمریکا باید قبول کند امروز دیگر سروری و برتری بر جهان ندارد. بعنوان مثال امروز آمریکا 1300 میلیارد دلار اوراق بهادار نزد چین دارد که اگر امروز چین آنرا مطالبه کند اقتصاد آمریکا فرو میریزد. پس اگر آمریکا بخواهد جنگ دیگری را وارد شود بعید میدانم بتواند هزینه های آنرا تامین کند.

0

اخبار مرتبط

 • جلیل مرتضوی:اکنون وقت بازی ایران است/فرامرز دادرس: کاکه باوه،پیشمرگه کومله، بخاطر مخالفت با سفر ظریف اخراج نشد
 • نیوزویک-لیست مقامات آمریکا که از مجاهدین پول دریافت کرده اند
 • نماینده سنای آمریکا: هدف مجاهدین آموزش تروریست علیه ایران است
 • رفتار متناقض رسانه های گروهکهای کردی در مسئله دستگیری نیروهای نفوذی در داخل کشور
 • فرامرز دادرس: واکنش اپوزیسیون به حضور سفر ظریف/نفتکش آدریان و کلاهی که ایران سر دنیا گذاشت
 • ابوالقاسم گلستانی-راجر واترز در دفاع از جولیان آسانژ
 • حشمت رئیسی:آیا صهیونیزم ستیزی؍ یهودی ستیزی است؟ نفوذ گسترده موساد در سرویس های امنیتی ایران
 • تصویب شهادت فروشی یا کودتا اقتصادی علیه کشور
 • پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *