اصلاحات از نوع محمد خاتمی: فدرالیسم یا تجزیه ایران!/ اصلاحات مد نظر ما: نظام پارلمانی

محمد خاتمی، گفته است که مطلوب‌ترین شیوه حکومت مردمی، اداره فدرالی است اما از نظر قانون اساسی، ایران نمی‌تواند فدراتیو باشد.

خداروشکر که در قانون اساسی ایران قوانینی که ایران را به سمت تجزیه ببرد موجود نیست!

“ایران” در تاریخچه اطلاح طلبان و اصلاحاتشان جز نام و یک مشت تیتر چیز دیگری ندید! و البته یک مشت پروپاگاندا و امیدوار کردن جوانان و سپس ناامید کردن آنان. به قول معروف چرخه ی “پوپولیسم مزمن”.

به جناب خاتمی باید بگویم اگر به دنبال اصلاحات هستند راهکارهایی برای تجزیه ایران نه تنها مطلوب نیست بلکه فاجعه و ویرانی است و زبانم لال مخاطب شما گمان می کند شما در صف دشمنان ایران و هویت ایرانی قرار گرفته اید و قصد نابودی ایران را دارید.

نظام مطلوب برای ایران که می تواند پایه گذار اساسی ترین اطلاحات در کشور باشد “نظام پارلمانی” است. البته قطعا نظام پارلمانی نه خوشایند رانت خواران است نه خوشایند فرنگی ها که دائما از دیکتاتوری و عدم اصلاحات در ایران صحبت می کنند و نه خوشایند قطب های ثروت و قدرت که از بحران های سیاسی به این قدرت و ثروت رسیده اند؛ و خب از آنجا که در نظام پارلمانی چه رئیس جمهور و چه نمایندگان به راحتی می توانند مورد بازخواست قرار بگیرند خب قطعا خوشایند هیچ نماینده و هیچ دولتی که تا امروز روی کار بوده است نیز نیست!

شاید کمتر مخاطبی بداند که اولین بار رهبر ایران، آقای خامنه ای پیشنهاد نظام پارلمانی به جای نظام ریاستی فعلی را برای مبارزه با فساد و رانت و هزار یک مصیبت دادند که از این مجلس و نمایندگانش به ایران و ملت ایران وارد شده است و برای اثبات فقط کافی است تیترهای یک سال را انتخاب کنیم و بخوانیم.

سخنان رهبر ایران در 24 مهر 1390 در استان کرمانشاه – پنجمین روز سفر/دانشگاه رازی کرمانشاه:

… فرض بفرمائید ما یک روزی در قانون اساسی نخست‌وزیر و رئیس جمهور داشتیم، با یک شکل خاصی؛ بعد تجربه به ما نشان داد که این درست نیست. امام دستور دادند گروهی از خبرگان ملت، از دانشگاهیان، از روحانیون، از مجلس شورای اسلامی، از برجستگان و نخبگان بنشینند و آنچنان که بر طبق نیاز است، آن را تغییر بدهند. همین کار را هم کردند. یا در زمینهٔ قضا همین جور. در آینده هم این‌ها قابل تغییر است. 

امروز نظام ما نظام ریاستی است؛ یعنی مردم با رأی مستقیمِ خودشان رئیس جمهور را انتخاب می‌کنند؛ تا الان هم شیوهٔ بسیار خوب و تجربه‌شده‌ای است. اگر یک روزی در آینده‌های دور یا نزدیک – که احتمالاً در آینده‌های نزدیک، چنین چیزی پیش نمی‌آید – احساس بشود که به جای نظام ریاستی مثلاً نظام پارلمانی مطلوب است – مثل اینکه در بعضی از کشورهای دنیا معمول است – هیچ اشکالی ندارد؛ نظام جمهوری اسلامی می‌تواند این خط هندسی را به این خط دیگر هندسی تبدیل کند؛ تفاوتی نمی‌کند. و از این قبیل.

توضیح یک فاجعه- گفتنی است، مرکز پژوهش‌های مجلس ایران، پیشنهاد ایجاد یک نظام فدرالی را در ایران داده ‌است. مرکز مطالعاتی تبریز نیز، متن پیش‌نویس قانون اساسی جمهوری فدرال ایران را تدوین کرده است که شامل قانون اساسی پیشنهادی این مرکز برای آینده‌ سیاسی ایران می‌باشد. در این پیش نویس تلاش شده تا علل ناکارآمدی ساختار دولتی در صد سال گذشته در ایران بررسی شود و قوانین مندرج در آن منطبق با اعلامیه‌ها و کنوانسیون‌های بین‌المللی مرتبط با حقوق بشر باشد!!!

سارا زهیری

0

اخبار مرتبط

 • بی بی سی-بابایی خطاب به بنیانگذار آمد نیوز: شما فاسد و تروریست بازار تهران بودید+ویدئو
 • برگی از تاریخ-قتل‌عام شهروندان کرد در بیمارستان پاوه یک جنایت جنگی بود
 • فرامرز دادرس:آزادی نفتکش ایران نشان داد دوران زورگویی تمام شده است/جلیل مرتضوی:ترامپ برای انتخاب مجدد به کمک ایران احتیاج دارد
 • آمریکن کانسرواتیو:«صدای آمریکا» مالیات آمریکایی‌ها را خرج تبلیغ برای فرقه تروریستی مجاهدین می‌کند
 • ردپای موساد و سازمان سیا در بیت آقای قائم‌مقام!
 • فرامرز دادرس: ائتلاف آمریکا در خلیج فارس برای فروش اسلحه/جاسوسی در مواقع بحرانی جنایت است نه خیانت
 • رفع توقیف نفتکش ایرانی و تغییر مسیر به سوی مراکش
 • نشنال آبزرور-ارتباط سیاستمداران کانادایی با فرقه ی مجاهدین
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *