وزیر نفت سعودی- نفتکش عازم آمریکا در آتش سوخت

وزیر نفت عربستان سعودی در پاسخ به رسانه ها در خصوص انهدام نفتکش های عربستانی در بندر الفجیره گفت : یکی از نفتکش های سعودی که مورد هدف قرار گرفت ،  در مسیر بارگیری نفت از بندر راس التنوره به سمت آمریکا بود به گفته الفلاح حملات روز گذشته به نفتکش های سعودی در نزدیکی آبهای امارات، تلفات انسانی نداشت اما باعث آسیب زیادی به نفتکش ها شده است .

در بامداد روز گذشته در بندر الفجیره امارات تعدادی از نفتکش های مستقر در بندر آتش گرفته و منجر شدند هنوز به طور قطعی علت یا عوامل این آتش سوزی ها مشخص نشده است .

نام فجیره بیش از هر چیز ترمینال بزرگ نفتی این بندر و صادرات گسترده نفت خام شیخ نشین امارات از این ترمینال و دور زدن تنگه هرمز را در اذهان تداعی میکند.  فاصله آن با تنگه هرمز موجب شده تا حاکمان شیخ نشین امارات برای دور زدن تنگه هرمز و صادرات نفت خام خود به این بندر نگاه ویژه‌ای داشته باشند. درحال حاضر شرکت‌های بزرگ نفتی همچون اکسون موبیل، شل و توتال در این بندر گرد آمدن تا ۷۵ درصد نفت این شیخ نشین را از این ترمنیال صادر کنند تا نفت‌کش‌های اماراتی مجبور به گذشتن از تنگه هرمز نباشند. امارات تلاش دارد تا با احداث خط لوله‌ای از میدان نفتی حبشان در ابوظبی غربی‌ترین نقطه امارات روزانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت تولیدی از دو میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه تولید روزانه خود را به بندر فجیره انتقال داده و بدون گذشتن از تنگه هرمز در بازار‌های جهانی عرضه کند.

خط لوله حبشان فجیره از چاه نفت حبشان در امارت ابوظبی در شمال امارات متحده عربی شروع می‌شود و از مسیر راه شنی شهرک سویحان می‌گذرد و پس طی صد‌ها کیلومتر از فراز سلسله کوه‌های حجر به مینای فجیره که در بندر شهر فجیره که در کرانهٔ دریای عمان واقع است، می‌رسد./iuvmpress.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *