روز قدس و برهم زدن معامله قرن

اصطلاح “معامله قرن” اشاره به برنامه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و دامادش، کوشنر برای حل و فصل مسئله فلسطین و پایان دادن به مناقشه-به زعم خودشان-فلسطین و اسرائیل است. صدالبته اصطلاح “معامله قرن” فی نفسه اصطلاح جدیدی نبوده و نیست. شاید برای نخستین بار این اولمرت بود که در سال 2006، معامله قرن را چندین بار مطرح کرد.

رئيس جمهور آمريکا و دامادش که همه کاره دولت آمریکا در غرب آسیاست، از طریق معامله قرن در پی تشکیل یک ائتلاف جدید برای مقابله با ایران و محور مقاومت در منطقه هستند. در این ائتلاف، اسرائیل و برخی نظام های مرتجع و فاسد منطقه باید در کنار یکدیگر قرار گیرند. از دیدگاه و منطق ترامپ و کوشنر، شکل گیری این ائتلاف به صورت آشکارا، نیازمند نخست؛ حل مسئله فلسطین و پایان دادن به مناقشه-به زعم خودشان- فلسطین است و سپس عادی سازی روابط میان کشورهای عربی و اسرائیل. به همین دلیل، ترامپ و کوشنر تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا رهبران عرب را متقاعد سازند که معامله قرن یک مقدمه برای تشکیل ائتلافی است، که آنها را از خطر محور مقاومت، که تکفیری ها در سوریه و عراق را شکست داده و در حال ایجاد یک سیستم امنیتی جدید در منطقه است، رهایی می‌بخشد.
به همین خاطر است که محمد بن سلمان، شاهزاده سعودی، برای معامله قرن و نگه داشتن خود در قدرت، سر از پا نشناخته و می خواهد هر طور که شده به توافق صلح میان فلسطینی ها و اسرائیل دست یابد و اولین گام را برای تشکیل ائتلاف سعودی- صهیونیستی بردارد و خود را از تهدید و نفوذ ایران برهاند.
ناکامی های پیاپی واشنگتن در عرصه سیاست خارجی از موضوع کره شمالی و سوریه گرفته تا عقب نشینی آشکار در خصوص مذاکره با ایران و پرونده هسته ای و در نتیجه رقابت دشوار پیش رو با دموکرات ها و برنی سندرز در انتخابات 2020، باعث شده تا کاخ سفید برای به فرجام رسیدن مسئله فلسطین و تحمیل صلح به جهان عرب، سخت به تکاپو بیفتد.
در حالی به روز جهانی قدس نزدیک می شویم که معامله قرن، حاکمان عرب را تشویق کرده تا بدون کوچکترین شرمی به عادی سازی روابط با اسرائیل بپردازند؛ عمان از نتانیاهو میزبانی می‌کند، بحرین از وزیران اسرائیل و تونس یک یهودی تونسی با ملیت اسرائیلی را به منصب وزارت می نشاند. از این منظر چه بسا روز جهانی قدس امسال و فریاد ها و مشت های گره کرده مسلمانان و تمامی آزادیخواهان جهان بتواند حکام و حکومت های خودکامه منطقه را از خواب خرگوشی بیدار کند و بار دیگر مسئله فلسطین را به جایگاه اصلی خود بازگرداند و نقاب نفاق را از چهره دشمن اصلی مسلمانان بگشاید./iuvmpress

0

اخبار مرتبط

 • راه‌اندازی جنگ روانی گسترده و دلهره اور علیه مردم ایران توسط دشمنان داخلی و خارجی
 • مقایسه انتخابات ایران با غرب
 • روزنامه لس انجلس تایمز ، بخش اظهارنظر بیمارستانهای ایالات متحده در برابر شیوع ویروس کرونا آماده نیستند، اینست آنچه که باید انجام دهند. بقلم ویلیام هسلتاین ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ مترجم :خانم ستاره درخشان
 • بیماری کرونا درایران ، انتخابات مجلس و برخورد غیر منطقی رسانه های فارسی زبان خارج
 • بازتاب انتخابات مجلس ایران در رسانه های خارج از کشور
 • آخرین مرد استوار – قاسم سلیمانی و اینکه ملتها چگونه برای جنایت تصمیم میگیرند. مقاله ای از نیویورکر
 • ایا مرگ محمدرضا شاه دراثرابتلا به بیماری ایدزبود؟
 • بازتاب منفی دست دادن ظریف با ترودو دریک ملاقات سیاسی درآلمان
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *