ایران-روسیه و”حوت نهنگ خوار” تنها اژدر منهدم کننده ناوها در جهان

سریعترین اژدر جهان معروف به «ماهی نهنگ خوار ایرانی» یکی از برگ های برنده نیروهای مسلح در آب ها است که می تواند در کمترین زمان انواع شناورها را منهدم کند.

یکی از مهم‌ترین اژدرهای ساخت ایران، موشک حوت است. موشک انداز های اژدر حوت کاملا رادار گریز بوده و از دید رادارهای دشمن مخفی می مانند.توان رزمی این موشک برابر با موشک VA-111 Shkval ساخت روسیه است و تنها دو کشور ایران و روسیه فناوری لازم را برای ساخت چنین موشک های به دست آورده اند. سرعت متوسط این موشک 4 برابر اژدر معمولی زیر آبی است.

اژدر یک سلاح انفجاری پرتابی است که درون آب شلیک می‌شود. این تسلیحات نوعی موشک هستند که از رو یا زیر سطح آب پرتاب و در نزدیکی هدف یا پس از برخورد به آن منفجر می‌شوند و راهکار سخت مقابله با اژدر‌ها این نوع سلاح در زمره مرگبارترین تسلیحات دریایی قرار می‌گیرد.
در این میان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال 1385 با نمایش اژدر «حوت» نشان داد که سریعترین اژدر جهان را در اختیار دارد که پس از آن به ماهی نهنگ خوار ایرانی شهرت پیدا کرد.
در حالی که اژدرها به دلیل اصطکاک با آب نمی توانند، سریعتر از 25 متر در ثانیه سرعت بگیرند، حوت می تواند با سرعت 100 متر در ثانیه یه سمت اهداف خود حرکت کند.
بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط فرماندهان سپاه، این اژدر که قابلیت شلیک از قایق‌های تندرو و زیردریایی را دارد و می‌تواند در شعاع 15 کیلومتری اهداف سطحی و زیر سطحی را با کمک سر جنگی 210کیلوگرمی خود منهدم کند.
بخش حباب سازی که در ابتدای حوت قرار دارد، لایه ای از بخار را در اطراف می موشک ایجاد می کند تا میزان اصطکاک ماهی نهنگ خار ایرانی با آب به حداقل برسد و در لایه ای گاز به سمت هدف خود پیش رود.
در صورتی که ماهی نهنگ خوار ایرانی در فاصله یک کیلومتری از هدف رها شود، می تواند در 10 ثانیه به هدف خود برسد که در این شرایط شناورهای متخاصم راهی به جز تسلیم نخواهند داشت.
حوت که در بیشتر مواقع سطح زیرین شناورهای سطحی و بدنه شناورهای زیر سطحی را هدف قرار می دهد، با توجه به قدرت انفجاری که دارد، می تواند به تنهایی یک شناور متوسط همچون ناوشکن را به قعر دریای بفرستد و در صورتی که 2 فروند از ماهی های نهنگ خوار ایرانی راهی هدف شوند ناوهای عظیم را نیز غرق می کنند.
پیش بینی زمان و محل شلیک حوت نیز برای شناورهای جنگی دشوار است زیرا بر اساس اعلام سپاه پاسداران، ماهی نهنگ خوار ایرانی با کمک شناورهای رادار گریز به سمت اهداف شلیک می شود.

*مقایسه با مدل روسی
پیش از رونمایی حوت، فناوری حرکت اژدر در میان حباب های گاز تنها در اختیار روسیه بود، اما سپاه با نمایش ماهی نهنگ خوار ایرانی نشان داد که به صورت بومی به این دانش دست پیدا کرده است.
بسیاری از رسانه های جهان تلاش کردند تا حوت را نمونه مهندسی معکوس شده نوعی اژدر کوتاه برد روسی تحت عنوان اشکوال معرفی کنند، در حالی که این 2 اژدر تنها در زمینه حباب سازی و حرکت در گاز با هم شباهت دارد و از نظر نوع سوخت، برد و سرعت با یکدیگر متفاوتند.
اشکوال یک راکت غیر هدایت شونده زیرآبی با سوخت مایع محسوب می شود که دقت بسیار ضعیفی دارد و در برخی از موارد خطای 300 متری را نیز ثبت کرده است، در حالی که حوت از سوخت جامد استفاده و با دقت بالا اهداف خود را منهدم می کند.
این اژدر حتی در صورتی که برد کوتاهی نیز داشته باشد در عرض 38 کیلومتری تنگه هرمز سلاحی تعیین کننده است، زیرا در صورتی که از آب های سرزمینی ایران شلیک شود، می تواند در کمتر از 30 ثانیه خود را به دور ترین نقطه آب راه بین المللی در این تنگه برساند و توان فرار و دفاع را از متخاصمان سلب کند.
از سوی دیگر قدرت اژدرهای ایرانی در آب های جنوب ایرانی را باید در کنار انواع شناورهای تندرو و موشک انداز، ناوهای جنگی، زیر دریایی ها، موشک های کروز ساحلی، قدرت آتش توپخانه، عملیات پهپادها و توانایی پرواز انواع جنگنده نیروی هوایی دید.
نمایش تسلیحات همچون انواع اژدرها، شناورهای سطحی و زیر سطحی کاملا بومی نشان می دهد که قدرت نیروهای مسلح در آب های کاملا واقعی است و جمهوری اسلامی ایران با توجه به موقعیت راهبردی خود و برخورداری از تسلیحات لازم عامل اصلی ایجاد ثبات و امنیت در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان محسوب می شود.

تکنولوژی ماهی نهنگ خوار فقط در دست ایران و روسیه + جزئیات و تصاویر

نشریه نیوزویک هم در گزارشی به بررسی این موشک پرداخته است. نویسنده در این گزارش با بررسی مشخصات فنی این موشک و مقایسه با سایر موشک‌ها برد این موشک را از ۶ مایل تا ۲۵۰ مایل ارزیابی کرده و آن را در زمره قوی‌ترین اژدر‌های ساخت ایران قرارداده است.

واقعیت این است که حوت در مناطقی مثل تنگه هرمز هم می تواند موثر واقع شود. ایران هم بیشتر این اژدر را به منظور استفاده در تنگه هرمز ساخته  است. همچنين “حوت” علاوه بر پرسرعت و ترسناك بودن توانسته اين ويژگی را داشته باشد كه با بهينه سازی مناسب كه به همت سپاه پاسداران صورت گرفته است دقيق تر از موشك مشابه خود هدف مورد نظر را ارزيابی كند. ضمنا موشك انداز های این موشك كاملا رادار گریز بوده و از دید رادارهای دشمن مخفی می مانند.

شواهد به وضوح نشان می دهد که شناورهای متوسط و بزرگ‌تر از متوسط هیچ شانسی برای فرار از اژدر حوت ندارند. بنابراین با شلیک دو اژدر حوت و باصرف هزینه 2 میلیون دلار می توان به آمریکا، چهار میلیارد و پانصد میلیون دلار ضرر زد، یعنی 900 برابر. البته هر ناو هواپیما بر در اطراف خود همیشه چندین کشتی جهت پشتیبانی تدارکاتی، نظامی و دفاعی دارد. با غرق شدن یک ناو هواپیما بر تمام ناوگان پشتیبانی آن آسیب پذیر می شوند و این دقیقا یعنی همان بلایی که نیروی دریایی ما در جنگ هشت ساله بر سر نیروی دریایی عراق آورد./باشگاه خبرنگاران جوان

0

اخبار مرتبط

 • بی بی سی-بابایی خطاب به بنیانگذار آمد نیوز: شما فاسد و تروریست بازار تهران بودید+ویدئو
 • برگی از تاریخ-قتل‌عام شهروندان کرد در بیمارستان پاوه یک جنایت جنگی بود
 • فرامرز دادرس:آزادی نفتکش ایران نشان داد دوران زورگویی تمام شده است/جلیل مرتضوی:ترامپ برای انتخاب مجدد به کمک ایران احتیاج دارد
 • آمریکن کانسرواتیو:«صدای آمریکا» مالیات آمریکایی‌ها را خرج تبلیغ برای فرقه تروریستی مجاهدین می‌کند
 • ردپای موساد و سازمان سیا در بیت آقای قائم‌مقام!
 • فرامرز دادرس: ائتلاف آمریکا در خلیج فارس برای فروش اسلحه/جاسوسی در مواقع بحرانی جنایت است نه خیانت
 • رفع توقیف نفتکش ایرانی و تغییر مسیر به سوی مراکش
 • نشنال آبزرور-ارتباط سیاستمداران کانادایی با فرقه ی مجاهدین
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *