us irantv-بررسی مسائل ایران با جلیل مرتضوی و احمد مزارعی-مشکلات جمهوری اسلامی در داخل ایران و خاورمیانه چیست ؟

تحلیل و بررسی وضعیت مردم ایران در حال حاضر با جلیل مرتضوی و احمد مزارعی و بررسی مشکلات جمهوری اسلامی در داخل ایران و خاورمیانه

جلیل مرتضوی : مهمترین خبر چند روز گذشته سفر آقای ترامپ است که از عربستان شروع شده است. رسانه های مهم به این مسئله بسیار پرداخته اند و خب انتقادهایی از ترامپ شده است. آنها می گویند آقای ترامپ در زمان انتخابات از عربستان به عنوان یک کشور تروریست پرور که برج های دوقلو را در 11 سپتامبر هدف قرارداده است یاد میکرد و اما امروز دارد از عربستان تعریف می کند و به جای آن از ایران انتقاد می کند. خب آقای ترامپ نشان داده است یک تاجر است. اول عربستان را ضعیف کرده و سپس رفته با عربستان قرارداد میلیارد دلاری بسته است.

بعنوان مثال آقای تیلرسون گفته است "ارزش ها برای ما مهم نیست و بلکه منافع مهم است و بعضی اوقات ارزشها را کنار می گذاریم برای منافع". همچنین دو سه هفته قبل از سفر ترامپ به عربستان گفته است "ما با ایران کاری نداریم چرا که توافق هسته ای را زیرپا نگذاشته است" . خب این تهدیدهایی برای عربستان بود تا وادار شود قرارداد ببندد.

آقای ریچارد هاوس که الان رئیس روابط شورای خارجی آمریکاست در مقاله دیروز خود یعنی دوشنبه گفت" 50 سال پیش وقتی نیکسون دید انگلیس نمی تواند در خاورمیانه کار اساسی انجام دهد و آمریکا در ویتنام مشغول بود کسینجر پیشنهاد داد "بهتر است اوضاع خاورمیانه را دست دو کشور منطقه دهیم-ایران و عربستان- و به آنها اسلحه دهیم و نفت آنها را بگیریم که خب انجام شد. اما ریچارد هاوس گفت " این کار غلطی بوده است چرا که در ایران انقلاب شد و سلاح ها دست نظام جدید افتاد و حالا نگران هستم این اشتباه در مورد عربستان سعودی تکرار شود".

اوضاع ایران در خاورمیانه در چه حال است؟

احمد مزارعی- در کنفرانس آقای ترامپ و عربستان چهل کشور حضور داشتند از جمله مصر و امارات و مالزی ... به نظر من این کنفرانس یک کنفرانس تبلیغاتی بود و جدی نبود و فروش اسلحه بود. علاوه بر فروش اسلحه مشکلات داخلی عربستان و با جنگ یمن بود. یمن همچنان مقابل عربستان ایستادگی می کند و امروز برعلیه ترامپ در آمریکا تظاهرات است. اما خب برنده این کنفرانس بود چرا که قرارداد را با عربستان بست.

300 میلیارد از پولهای عربستان که در آمریکا بود در یمن خرج شد و خب آقای ترامپ این بازی را برد. اما محبوبیت ترامپ کاسته شده است. اما برد ترامپ در این بازی موقت است.

ایران سی سال است درگیر است و همیشه در تحریم و فشار و جنگ بوده است. ایران دیگر به این مسائل اهمیت نمی دهد و رویه این نوع اجماع ها و کنفرانس ها حسابی نمی کند. همین ائتلافی که علیه یمن دوسال است می جنگد هنوز کوچکترین موفقیتی به دست نیاورده است. یا در مصر سیسی نیز زیر بار این نوع مبارزه با تروریسم نرفت و همینطور اندونزی. عربستان و مصر سر اخوان مسلمین با هم اختلاف دارند. و ...و... . پس این کنفرانس توخالی بود و به لحاظ عملی هیچ کس رویه این کنفرانس حسابی نکرد و آن ارتش 34 هزار نفری هم هرگز برای مبارزه با تروریسم به سبک آمریکا وارد سوریه و عراق نشد.

حتی سران حشدالشعبی و حیدر العبادی و سران ارتش به آمریکا گفته اند به مجرد اتمام جنگ موصل آمریکا باید عراق را ترک کند.

من شاید احتمال بدهم 10 درصد درگیری میان عراق و سوریه و ایران و آمریکا. ببینید قبلا آمریکا ترکیه عربستان و تمام اینها از طریق تروریسم ها می جنگیدند که خب شکست خورد. اما الان آمریکا نیرو وارد سوریه کرده است و ترکیه نیز همینطور. ترکیه از طریق سازمانهای عرب و آمریکا از طریق کردها وارد شده و عربستان و قطر دستشان خالیست. آمریکا از کردها استفاده می کنه اما نمی خواد به کردها قدرت سیاسی بدهد.

ترکیه اما حتی مخالف بازی دادن کردها توسط آمریکاست. عربستان قطر آمریکا و ترکیه می خواستند سوریه را از بین ببرند. اما آمریکا چون ترکیه افکار عثمانی را دارد نمی خواهد ترکیه قدرت منطقه باشد. از طرفی حدود 25 درصد جمعیت ترکیه را کردها تشکیل می دهند که تقویت آنها توسط آمریکا ترکیه را به سمت تجزیه می برد.

از طرفی حشدالشعبی عراق در حال نزدیک شدن به مرزهای سوریه است. از طرفی دولت سوریه نیز با پاکسازی جاده ها الان نزدیک مرزهای عراق است که آمریکا به هیچ عنوان این را نمی خواست.

آمریکا با کمک عشایر و دولت اردن آمده و یک ارتشی به نام جبهه جنوب درست کرده است تا ایران و سوریه و حزب الله و عراق وارد جنوب سوریه شوند چون آن وقت اسرائیل به خطر می افتد. آمریکا تحت هیچ شرایطی به ساده گی حاضر نیستند وارد جنگ با ایران ، حزب الله یا سوریه شوند. آنها با 400 هزار سرباز وارد منطقه شدند اما شکست خوردند پس دوباره وارد این باتلاق نمی شوند. حتی تروریست هایی که وارد منطقه می کردند نیز شکست خورده اند.

0

اخبار مرتبط

 • جلیل مرتضوی:اکنون وقت بازی ایران است/فرامرز دادرس: کاکه باوه،پیشمرگه کومله، بخاطر مخالفت با سفر ظریف اخراج نشد
 • نیوزویک-لیست مقامات آمریکا که از مجاهدین پول دریافت کرده اند
 • نماینده سنای آمریکا: هدف مجاهدین آموزش تروریست علیه ایران است
 • رفتار متناقض رسانه های گروهکهای کردی در مسئله دستگیری نیروهای نفوذی در داخل کشور
 • فرامرز دادرس: واکنش اپوزیسیون به حضور سفر ظریف/نفتکش آدریان و کلاهی که ایران سر دنیا گذاشت
 • ابوالقاسم گلستانی-راجر واترز در دفاع از جولیان آسانژ
 • حشمت رئیسی:آیا صهیونیزم ستیزی؍ یهودی ستیزی است؟ نفوذ گسترده موساد در سرویس های امنیتی ایران
 • تصویب شهادت فروشی یا کودتا اقتصادی علیه کشور
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *