گفتگوی جلیل مرتضوی با فرامرز دادرس در بررسی روزنامه های جهان در اقدام ترامپ علیه ایران

لازمه تحولات سیاسی و اجتماعی در ایران جنبش های مردمی و مطالبه عمومی ست. مردم ایران مخالف دخالت آمریکا هستند.

جلیل مرتضوی با بررسی رسانه های معتبر جهان به مقاله نیویورک تایمز به قلم وندی شرمن، سرپرست مذاکرات برجام از سوی آمریکا پرداخت و گفت " خانم شرمن نوشته است جنگ طلبان در آمریکا گویی خبر ندارند هنوز ما از ویرانی های جنگ های قبلی آمریکا بیرون نرفته ایم.... آمریکا ایران را تهدید می کند و میخواهد ایران را پای میز مذاکره بنشاند؛ در حالیکه وقتی آقای ظریف آمد از لحاظ دیپلماسی آنزمان باید با ایران وارد مذاکره می شدند و حتی آقای ظریف صحبت از مبادله زندانیان کرد و این ابتکار خوبی از سوی ایران بود ولی تیم جنگ طلب منفعل بودند!

یا در نشریه ای دیگر نوشته شد "ما (آمریکا-ترامپ) این همه هارت و پورت برای کره شمالی کردیم اما آمدیم سراغ ایران! چرا؟ چون کره شمالی بمب اتم دارد و ایران ندارد...

در پر تیراژ ترین رسانه آمریکا دو نماینده از کنگره آمریکا خواسته اند ترامپ را برای توضیح اقدامات اخیر خود علیه ایران به کنگره بیاید.

در فاکس نیوز که قبله جمهوری خواهان است آقای کنت پالاک امروز نوشته است "اولا که از جنگ خبری نیست چون نه ایران و نه آمریکا خواهان جنگ نیستند. خبرهایی که در واشنگتن دستیاران کاخ سفید در شیپور کرده اند یک خبر بیهوده است. کنت پالاک در این مقاله به مشکلات ایران و آمریکا پرداخته است و گفته است" ایران عراق نیست و اگر ما بخواهیم یک مشت بزنیم آنها مشت دوم را میزنند و ما نمی توانیم وارد این جنگ بشویم" و در ادامه به آقای خامنه ای توصیه می کند که "اجازه ندهد از سوی ایران کار اشتباهی انجام شود".

جورالسالم پست نوشته: آقای ترامپ با عصبانیت گفته است ممکن کسانی در کاخ سفید بیایند و حرفهایی بزنند اما تصمیم من تصمیم جنگ نیست و قصد من مذاکره و توافق با ایران است.

فرامرز دادرس: این روزها چه در داخل ایران و چه در خارچ کشور رسانه هایی بخصوص فارسی زبان از مراحل واقعی سیاست پرت هستند. حالا یا نمی دانند چه می گویند یا مثل آقای بولتون منافعی دارند. این رسانه هایی که سنگ اپوزیسیون را به سینه میزنند "که خود رضا پهلوی از آنها به عنوان فکستنی نام برد" خب یه اخباری را در جهت خواسته های خودشان پخش می کنند و یک کارشناسی می آورند که اون کارشناس از شیر مرغ تا جون آدمیزاد رو نظر میدهد!

این وسط کسانی هم فکر می کنند اگر کارشناسی نیاید و چند فحش به رهبر ایران ندهد یا بخواهد آمریکا را زیر سوال ببرد بهش انگ میزنند. البته به معنی این نیست که ما کارشناس و تحلیلگر باسواد نداریم و برعکس. اما این فضای مجازی را به جنگلی بدل کرده اند که حاضر نیستند وارد این فضا شوند.

یک شبکه ای مثل یورونیوز که بیش از 300 میلیون بیننده در جهان دارد خبری نوشته بود که ترامپ قرار است 120 هزار سرباز وارد خاورمیانه کند که آقای ترامپ تکذیب کرد! خب برای یک رسانه، آن هم یک رسانه معتبر سخیف است که بدون منبع موثق چنین خبری را تیتر کند که بعد مشخص شود شایعه پراکنی کرده است!

بخش عمده خبرها در جهان امروز اسناد و شواهد ندارد.

روز یکشنبه 4 نفت کش در بندر فجیره در آتش سوخت. خبر روز اول جالب است که کمک می کند به درک خبررسانی های امروز در جهان. سایت المیدان که وابسته به حزب الله لبنان است نوشت 7 تا 10 سکو در بندر فجیره دچار آتش شده است که خب منابع خبری حزب الله در امارات قوی است. اما امارات آنرا تکذیب کرد. چرا؟ روسها همزمان این خبر را پخش کردند و مدعی شدند امارات کوشش کرده است از طریق روسیه با ایران تماس بگیرد و اگر مطمئن شد این کار ایران بوده قول بگیرد آخرین بار باشد و با هم کنار بیایند. از آن گذشته امارات مدعی شد کشته ای نداشته که هنوز هم مشخص نیست!

فردای آن روز حوثی ها از یمن به عربستان سعودی حمله می کنند و حتی امارات هم تهدید می کنند. خب یمن بیش از چهار سال است در جنگ هستند با امارات و عربستان و حق دفاع از خود را دارند. اما خبرگزاری ها اینگونه جا انداختند که کار ایران بوده است! خب آیا آنها در منطقه در زمان انفجار بوده اند؟!

چند روز بعد داستان آن کشتی نروژی افشا شد که پشت کشتی بر اثر انفجار حفره ایجاد شده است. خب پس معلوم شد موشک و اژدر نبوده بلکه مواد منفجره توسط قواص به کشتی بسته شده است. که خب البته نه فیلمی نه عکسی از این ماجرا نیست. اما خب اینکار رو هر کسی می توانسته انجام دهد. از آمریکا تا عربستان و امارات تا اسرائیل و ایران. اما همه را ول کرده اند و چسبیده اند به ایران! در حالیکه اسرائیل دو زیردریایی در خلیج و اتفاقا نزدیک الفجیره دارد. جدا از این ایران دشمنانی دارد که از این جنگ بدشان نمی آید. مثل ترکیه یا روسیه. پس تا زمانیکه کارشناسان بین المللی این مسئله را بررسی نکنند اظهار نظر در این مورد جز حدس و گمان نیست...

0

اخبار مرتبط

 • جلیل مرتضوی:اکنون وقت بازی ایران است/فرامرز دادرس: کاکه باوه،پیشمرگه کومله، بخاطر مخالفت با سفر ظریف اخراج نشد
 • نیوزویک-لیست مقامات آمریکا که از مجاهدین پول دریافت کرده اند
 • نماینده سنای آمریکا: هدف مجاهدین آموزش تروریست علیه ایران است
 • رفتار متناقض رسانه های گروهکهای کردی در مسئله دستگیری نیروهای نفوذی در داخل کشور
 • فرامرز دادرس: واکنش اپوزیسیون به حضور سفر ظریف/نفتکش آدریان و کلاهی که ایران سر دنیا گذاشت
 • ابوالقاسم گلستانی-راجر واترز در دفاع از جولیان آسانژ
 • حشمت رئیسی:آیا صهیونیزم ستیزی؍ یهودی ستیزی است؟ نفوذ گسترده موساد در سرویس های امنیتی ایران
 • تصویب شهادت فروشی یا کودتا اقتصادی علیه کشور
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *