ترزا می: آمریکا و انگلیس اهدافی مشابهی درباره ایران دارند

نخست وزیر انگلیس در کنفران مطبوعاتی با ترامپ گفت که واشنگتن و لندن خواستار رسیدن به اهدافی مشابه درباره ایران هستند.

«ترزا می» نخست وزیر مستعفی انگلیس روز سه‌شنبه در کنفرانس خبری مشترک با «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا گفت که ایران باید به تعهدات خود پایبند باشد و از تشدید اوضاع جلوگیری کند.

وی افزود:امروز درباره تلاش‌های مشترک برای پرداختن به فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران در منطقه و حصول درباره این موضوع که ایران به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت، گفت‌وگو کردیم. با این وجود ما درباره رسیدن به آن اختلاف داریم. من قبلا گفته بودم بریتانیا به توافق هسته ای پایند است.

نخست وزیر انگلیس اضافه کرد: روشن است که ما و آمریکا می‌خواهیم به یک هدف برسیم. مهم است ایران به تعداتش پایبند باشد.تمام تلاش خود را به کار می‌بندیم تا از تشدید تنش‌ها جلوگیری کنیم که در جهت منافع هیچکس نیست.

ترزا می اضافه کرد که لندن و واشنگتن طی دو سال گذشته با چالش‌های متعددی مواجه بودند که مهمترین آن کاربرد مواد سمی از سوی روسیه در اراضی انگلیس بوده است.

نخست وزیر مستعفی انگلیس با اشاره به اینکه همچنان به ضرورت خروج  انگلیس از اتحادیه اروپا ایمان دارد، افزود که لندن بعد از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا شراکت تجاری خود با آمریکا را گسترش خواهد داد.

در ادامه کنفرانس خبری «دونالد ترامپ» گفت: به همراه انگلیس مصمم هستیم که مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و تامین مالی تروریسم شویم.

وی با اشاره به این موضوع که ائتلاف میان آمریکا و انگلیس قدرتمندترین ائتلافی است که جهان شاهد آن است، افزود: با همکاری انگلیس گروه تروریستی داعش را به طور کامل شکست دادیم و با لندن در مقابله با چالش‌های جهان مشارکت داریم.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه این کنفرانس خبری بار دیگر به انتقاد از «صادق خان» شهردار لندن پرداخت و مدعی شد که وی نیروی منفی بوده و به وظایفش به خوبی عمل نمی‌کند و باید بر روی وظایف خود تمرکز کند.

ترامپ درست دقایقی قبل از ورود به لندن نیز در یک پیام توییتری به شدت از «صادق خان» شهردار لندن انتقاد کرد و او را یک «بازنده کامل» توصیف کرده بود. 

شهردار لندن نیز توییت‌های توهین‌آمیز «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا علیه خود را «توهین‌های بچه‌گانه» توصیف کرد.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه کنفرانس خبری خود با ترزا می گفت: انتظار داریم که برگزیت حاصل شود و باید این توافق حاصل شود و آمریکا پس از برگزیت توافق تجاری بزرگی را با انگلیس امضا خواهد کرد.

ترامپ به روابط اطلاعاتی قوی میان انگلیس و آمریکا نیز اشاره کرد و گفت که  اختلافات دو کشور درباره هوآوی نیز حل خواهد شد.

وی به موضوع مرز آمریکا با مکزیک نیز پرداخت و گفت: میلیون‌ها مهاجر از مرز مکزیک عبور می‌کنند و این موضوعی غیرقابل قبول است.

رئیس جمهور آمریکا در بخشی از این کنفرانس خبری نیز به «جرمی کوربین» رهبر احزاب مخالف در پارلمان انگلیس اشاره کرد و گفت کوربین را نمی‌شناسم. او می‌خواست با من دیدار کند اما من درخواست او را رد کردم.

در حال حاضر موضوع توافق برگزیت بزرگترین چالش انگلیس به شمار می‌آید. در سال ۲۰۱۶ دولت انگلیس طی یک همه‌پرسی موظف شد طی یک برنامه زمان‌بندی، سال ۲۰۱۸ از اتحادیه اروپا خارج شود. اما ترس از عواقب اقتصادی و سیاسی آن موجب شد دولت ترزا می تلاش کند برای اجرای تدریجی برگزیت با اتحادیه اروپا توافق‌نامه‌ای را امضا کند. اما این توافق‌نامه پس از چندبار اصلاح نیز نتوانست در پارلمان انگلیس رأی بیاورد و خروج این کشور از اتحادیه اروپا هم‌چنان در هاله‌ای از سردرگمی قرار دارد.

ترزا می، به‌دنبال کسب ضمانت از سوی اتحادیه اروپا برای به‌اصطلاح «ترتیبات پشتیبان» در خصوص مرزهای ایرلند شمالی بود. ترتیبات پشتیبان نوعی سیاست ضمانتی است که از ایجاد مرز سخت بین بخشی از ایرلند که بخشی از بریتانیاست و بخشی که عضو اتحادیه اروپا است جلوگیری می‌کند. این مسئله مانع اصلی در جلب حمایت پارلمان بود.

این امر موجب شد پارلمان سه بار به توافق دولت انگلیس با اتحادیه اروپا رأی منفی دهد. در صورتی که انگلیس بدون تصویب این توافق از اتحادیه اروپا خارج شود با شوک اقتصادی و سیاسی شدیدی مواجه خواهد شد.

ناتوانی ترزا می در رسیدن به توافق با بروکسل موجب شد روز دو هفته جمعه استعفای خود را اعلام کند.

بسیاری از اعضای دولت او نظیر وزیر امور جارجه، وزیر محیط زیست و وزیر بهداشت، در حال رقابت بر سر پست خالی نخست‌وزیری هستند.

0

اخبار مرتبط

 • راه‌اندازی جنگ روانی گسترده و دلهره اور علیه مردم ایران توسط دشمنان داخلی و خارجی
 • مقایسه انتخابات ایران با غرب
 • روزنامه لس انجلس تایمز ، بخش اظهارنظر بیمارستانهای ایالات متحده در برابر شیوع ویروس کرونا آماده نیستند، اینست آنچه که باید انجام دهند. بقلم ویلیام هسلتاین ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ مترجم :خانم ستاره درخشان
 • بیماری کرونا درایران ، انتخابات مجلس و برخورد غیر منطقی رسانه های فارسی زبان خارج
 • بازتاب انتخابات مجلس ایران در رسانه های خارج از کشور
 • آخرین مرد استوار – قاسم سلیمانی و اینکه ملتها چگونه برای جنایت تصمیم میگیرند. مقاله ای از نیویورکر
 • ایا مرگ محمدرضا شاه دراثرابتلا به بیماری ایدزبود؟
 • بازتاب منفی دست دادن ظریف با ترودو دریک ملاقات سیاسی درآلمان
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *