جلیل مرتضوی/فرامرز دادرس-علت عقب نشینی آمریکا از جنگ

فرامرز دادرس: وقتی مقامات ایران برای ملاقات آقای شینزو آبه اظهار خوشبختی می کنند یعنی ایران نیز حاضر به مذاکره و توافق است. در الجزیره نیز خبری منتشر شد که می گوید “ترامپ حاضر است جان بولتون را برای مذاکره با ایران کنار گذارد”.

در بررسی لابه لای اخبار هفته گذشته به بحث سفر ترامپ به ژاپن و مطرح شدن مذاکره و توافق با ایران بدون تغییر رژیم و اهمیت سفر آقای آبه به ایران صحبت شد. اما اتفاقی در این سفر باعث نگرانی پنتاگون شد و آن تقاضای آقای ترامپ برای بازدید از پایگاه دریایی آمریکا و دیدن کشتی “سناتور مک کین” بود. سناتور مک کین که مدتی از زمان مرگ وی نمی گذرد از جنگ طلبان جمهوری خواه بود و از تمام جنگ های آمریکا در خاورمیانه در طول حیات خود دفاع کرده است.

جلیل مرتضوی: آقای ترامپ با آقای مک کین یک خصومت شخصی دارد و زمان بازدید دولت ژاپن بر روی تابلویی که روی آن نام “یو اس اس جان مک کین” نوشته شده بود را می پوشاند تا موجب عصبانیت آقای ترامپ نشود. وزارت دفاع آمریکا پس از رسیدن این خبر واکنش نشان داد و به کاخ سفید اعلام کرد “وزارت دفاع نمی تواند یک سرگرمی برای کاخ سفید باشد و نمی پذیرد که کاخ سفید از این وزارت خانه بهره برداری سیاسی کند”. در حقیقت عقب نشینی بولتون و ترامپ از این جا شروع شد چراکه وزارت دفاع فقط در صورتی وارد جنگ بعدی خواهد شد که منافع آمریکا در خطر باشد.

برادران کوک اسپانسر آقای مایک پمپئو

در آمریکا برنامه ای هست به نام on the media که تقریبا 600 رادیوی سراسری آمریکا این برنامه را پخش می کند و هر کسی در آمریکا یک اسپانسر دارد. اسپانسر آقای پمپئو برادران کوک هستند. چارلز و دیوید کوک که صاحبان شرکت نفتی هستند و نزدیک 40 میلیارد دلار سرمایه دارند و این دو برادر زمانیکه آقای پمپئو نماینده کانزاس در مجلس آمریکا بود پمپئو را حمایت کردند تا به این مقام رسید. البته این برادران به نماینده های بسیاری پول میدهند تا پس از رسیدن به مقام منافع شرکت های این برادران را حفظ نمایند؛ و این برادران از نفرات گروه بیلدربرگ نیز هستند. اگر یادمان باشد زمانی پس از این کنفرانس آقای پمپئو به بیلدبرگ برای توضیح فراخوانده شد چرا که ایران گفته بود تنگه هرمز را خواهد بست و خب اگر ایران این تنگه را می بست تا بخواهند این تنگه را به هر ترتیبی باز کنند چندین ماه طول می کشد که خب اقتصاد بسیاری کشورها را تحت شعاع قرار خواهد داد.

فرامرز دادرس: در هفته گذشته شاهد تغییر تحولات بسیار مهمی نسبت به آمریکا در برابر جمهوری اسلامی بودیم که باعث شگفتی هم ایرانی ها و هم خارجی شد؛ خصوصا اپوزیسیون های حامی جنگ و تحریم که بسیار ناامید شدند و ضربات پی در پی خوردند. خصوصا وقتی ترامپ گفت “آمریکا می تواند با همین رژیم فعلی به توافق برسد”. خب بسیاری نتوانستند این تغییر عمده سیاست آمریکا را از آن تهدیدات به این نرمش فعلی را حضم تحلیل کنند که باعث آرامش در خلیج فارس و کاهش تنش در منطقه شده است.

خلاف تصور بعضی که فکر می کردند هر لحظه امکان جنگ هست و رژیم ایران سرنگون می شود و این افراد اپوزیسیون می آیند و تاج گذاری می کنند الان شاهد نرمش آمریکا در مقابل ایران و تمایل به توافق با ایران هستیم. دلیل این شوکه شدن این است که اپوزیسیونها یا رسانه ها که باید این مسائل را تحلیل را کنند 40 سال است حرفهای بی پایه و اساس می زنند. بعنوان نمونه این آقایی که مفسر فوتبال بوده به نام خدانبخشیان یا همون خدابخشیان و چند سالی هست یه چیزایی میگه که خارج از فهم و درک یک آدم متعادل است. یک تعدادی هم شیفته شدند و دوست دارند این کلمات و جملات که خوشایندشان است اما از واقعیت دور است بشنوند. مثلا این آقا نوشته است “رژیم اگر مذاکره کند بازنده است”! بعد باز نوشته “رژیم اگر مذاکره نکند بازنده است” !!! خب آخه این چه تحلیلی است؟! و نوشته است “شوروی با 12 هزار موشک اتمی بازنده و تسلیم شد”!!! خب شوروی کجا تسلیم شد؟! روسیه همچنان موشک ها و نیروی نظامی ش با آمریکا رقابت و گاهی برتر است. و نگاه کنید به تلویزیون های دیگر لس آنجلسی که چهل سال است می گویند “رژیم در حال تغییر است”. همانطور که میدانید آمریکا شرایط اپوریسیون پروری را ندارد و اینها اکثرا در فرانسه و انگلیس بودند.کلا خاک آمریکا و خصوصا لس آنجلس جوریست که بیشتر کاسبکار و شارلاتان می شوند تا اپوزیسیون. اونها هم که در اروپا بودند با طرفداری از سلطنت شروع کردند در حالیکه تاریخ چه می گوید؟ اگر این سلطنت در عین قدرتی که داشت و ارتش و سازمان امنیتی در اختیارش بود و خارجی پشت سرش بود باز باخت و آنوقت چگونه است که اینها فکر می کنند می توانند به همین سادگی ها این حکومت را پس بگیرند؟ به همین دلیل اینها نتوانستند طی این دهه ها نیروهای وطن پرست یا باسواد پرورش دهند و بلکه هر کاری هم از دستشان برآمد جهت کوبیدن نیروهای وطن دوست انجام دادند. خب واسه همین الان بسیار شوکه شده اند از این اخبار…

برخی رسانه ها که متاسفانه تعدادشون هم زیاد است از این گونه بحران هایی که گریبان ایران را گرفته است در حال کسب درآمد و کاسبی هستند و دوست ندارند ایران از این بحران ها خارج شود.

یکی از این کانال ها که اکنون در صدر هم هست شخصی را آورده بود که در آلمان حدود هشت سال به جرم قاچاق مواد و سازماندهی دزدی زندانی شده بود -همانگونه که میدانید هشت سال زندان در این کشورها برای چنین جرمی زیاد است چراکه برای حتی قتل هم چندسال بیشتر زندان نمی کنند- اما این رسانه به این شخص چون پرچم اسرائیل را بلند می کند و سلطنت طلب است تریبون میدهد. خب آقای پهلوی که به آقای خامنه ای می گوید دزد چرا از یک دزد طرفداری می کند؟! خب اگر آقای خامنه ای دزد است این آقا هم دزد است…

چطور عرب های امارات و عربستان و غیره از خواب بیدار شدند اما اینها خیر… به هر حال امروز نمایندگان ایران هستند که می توانند با نمایندگان دنیا دیدار و رایزنی کنند نه افراد این اپوزیسیون ها.

1+

اخبار مرتبط

 • درخواست دوباره امیرعباس فخرآور از ترامپ برای حمله نظامی و تحریم بیشتر مردم ایران
 • در پی تجزیه طلبی بی بی سی-مهاجرانی هم از بی بی سی رخت بست
 • خبرنگار اعزامی بی بی سی در تهران و قم- پاسخ مردم ایران به تحریم های آمریکا و ترامپ
 • همزمانی عجیب طرح حجاب با اتفاقات مهم ملی
 • استفاده مریم رجوی از “مصدق” و مبارزات ملی ایران
 • نهادهای امنیتی ورود کنند- اسرار انرژی ایران در دست شریک اسرائیل
 • سردبیر اعتماد:کسی حق ندارد حتی به بی حجاب ها توهین کند
 • حجت الاسلام نیازی:واقعیت نقش سعید امامی در قتلهای زنجیره ای چه بود؟
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *