تلاش یک استاد دانشگاه کانادایی برای سرقت فناوری نظامی آمریکا و فروش آن به چین

یک رسانه فرانسوی افشا کرد که یک استاد دانشگاه در کانادا در شهر اوتاوا، متهم است که طی سال‌های اخیر اقدام به سرقت فناوری نظامی آمریکا و فروش آن به چین کرده است و در طول این مدت صدها هزار دلار از بودجه فدرال کانادا دریافت کرده است.

به گزارش « لو پرس »، سال گذشته پلیس فدرال آمریکا اقدام به بازداشت دو شهروند آمریکایی به اتهام سرقت اطلاعات و فناوری آمریکا با هدف ارسال به چین کرده است. برادر یکی از این دو شهروند به نام « ای‌ شیانگ‌ شی »، استاد مهندسی الکترونیک در دانشگاه مک‌گیل کانادا است که به همدستی در این سرقت متهم شده است.

در یک پاورپوینت متعلق به این فرد که در دادگاهی در لس‌آنجلس نمایش داده شد، اطلاعاتی در خصوص موشک‌های آمریکایی و ژاپنی، و نیز جنگنده‌ها و سیستم‌های نظامی متعلق به آمریکا و متحدانش دیده می‌شود.

در این پاورپوینت که نام این استاد دانشگاه و برادرش در ذیل آن نوشته شده است، همچنین اطلاعاتی در خصوص تأسیس یک کارخانه تولید میکروچیپ‌هایی با قابلیت رقابت با تکنولوژی دیگر کشورها وجود داشته است.

به گفته این نشریه فرانسوی، اف‌بی‌آی هدف نهایی این دو برادر چین‌ تبار از سرقت‌ فناوری نظامی آمریکا، احداث کارخانه‌ای در چین به منظور تولید میکروچیپ در عرصه نظامی و تجاری است.

این در حالی است که گفته شده « ای‌شیانگ شی » بیش از نیم میلیون دلار کمک مالی از سوی انجمن تحقیقات ملی علوم و مهندسی کانادا برای تحقیقات خود در مورد تراشه‌ها دریافت کرده است.

وی و برادرش که در دانشگاه کالیفرنیا تدریس می‌کند، همچنین اقدام به ثبت نام در فراخوانی کرده‌اند که آژانس فضایی کانادا برای توسعه میکروچیپ‌ها در زمینه تولید ماهواره‌ها منتشر کرده است. آنها در نهایت در این فراخوان پذیرفته نشدند.

ایالات متحده درخواستی را جهت استراداد ای‌شیانگ شی به دولت کانادا ارائه کرده است. کانادا در حال بررسی این درخواست است. ای‌شیانگ شی، هرگونه اتهامی را رد کرده است.

این درخواست استرداد پس از درخواست استرداد جنجالی مدیر مالی شرکت هوآوی که در ماه دسامبر گذشته در کانادا بازداشت شد ارائه شده است. وی متهم به دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران است.

تنش‌های بین چین و کانادا پس از بازداشت مدیر مالی هوآوی شدت گرفت. به طوری که چین کانادا را تهدید کرد چنانچه منگ را آزاد نکند، عواقب سنگینی در انتظارش خواهد بود. چین در اقدامی متقابل اقدام به بازداشت دو کانادایی کرد و واردات کنولا و گوشت خوک از کانادا را متوقف کرد./آپک تایمز

0

اخبار مرتبط

 • کنگره ایرانیان کانادا موفق شد از اطلاعات شخصی بیش از ۹۰۰ نفر از اعضای خود محافظت کند
 • ایران: کانادا رفاه چهارصد هزار ایرانی مقیم را گروگان اهداف سیاسی پوچ خود کرده است
 • نشنال آبزرور-ارتباط سیاستمداران کانادایی با فرقه ی مجاهدین
 • مسئول سیاست خارجی محافظه کاران کانادا: رابطه دیپلماتیک با سعودی آری با ایران نه
 • تلاش یک استاد دانشگاه کانادایی برای سرقت فناوری نظامی آمریکا و فروش آن به چین
 • بهشت ایرانیان متمول: گزارشی در کانادا از نسل‌کشی هزاران زن بومی پرده برداشت
 • ترجمه بخش های مهمی از دعوای حقوقی خاوری علیه میزراحی
 • چین به کانادا درباره تبعات کمک به آمریکا هشدار داد
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *