آسانژ نتوانست در دادگاه حاضر شود/دادگاه استرداد وی 2020 برگزار خواهد شد

مؤسس وب سایت افشاگر ویکی لیکس امروز (جمعه) برای نخستین بار در دادگاه انگلیس محاکمه شد.

به نقل از اسپوتنیک، نخستین دادگاه جولیان آسانژ، مؤسس وب سایت افشاگر ویکی لیکس در حالی برگزار شد که آمریکا درخواست استرداد رسمی علیه وی به اتهام جاسوسی را ارائه کرده و این درخواست از سوی ساجد جاوید، وزیر کشور انگلیس نیز امضا شده است.

اگر درخواست استرداد آسانژ تکمیل شود، این افشاگر احتمالاً با هشت فقره جرم جاسوسی از جانب وزارت دادگستری آمریکا در دادگاه منطقه‌ای ویرجینیا بابت افشای صدها هزار سند محرمانه در سال ۲۰۱۰ روبرو خواهد شد؛ این اسناد مربوط به جرایم جنگی آمریکا در نبردهای عراق و افغانستان و همچنین نقض‌های حقوق بشری در بازداشتگاه گوآنتانامو در کوبا است و در صورت تأیید این اتهامات، آسانژ با ۱۷۵ سال حبس روبرو خواهد شد.

به گزارش رویترز، دادگاه در جلسه‌ای که امروز جمعه ۲۴ خرداد ماه برگزار شد، اعلام کرد که جلسه اصلی برای رسیدگی به درخواست استرداد آسانژ، زمستان سال آینده میلادی برگزار خواهد شد.

در جلسه امروز، آسانژ که به دلیل بیماری قادر به حضور در جلسه دادگاه نبود، از طریق ویدئو در دادگاه حاضر شد.

به نوشته روزنامه گاردین، این افشاگر ۴۷ ساله استرالیایی ماه گذشته میلادی به قدری بیمار بود که نتوانست در جلسه دادگاهی وست‌مینستر انگلیس مرتبط با درخواست آمریکا حاضر شود.

مارک سامرز، یکی از وکلای جولیان آسانژ می گوید اتهامات علیه موکلش «یک حمله وحشیانه تمام عیار» به روزنامه نگاری و حقوق طبیعی آنها است. تیم وکلای آسانژ می گویند پس از آنکه موکل آنها ۵۰ هفته حکم قاضی بریتانیایی را در حبس گذراند، آزاد می شود و اتهام دیگری متوجه او نیست.

آسانژ در حال حاضر حکم ۵۰ هفته‌ای خود را به دلیل فرار از پرداخت وثیقه و پس از گذراندن هفت سال در سفارت اکوادور در این زندان می‌گذراند؛ وی برای فرار از استرداد به آمریکا و محاکمه ناعادلانه در این کشور به سفارت مذکور پناه برده بود.

دادستان‌های سوئدی در سال ۲۰۱۷ پرونده تحقیق درباره سوءاستفاده جنسی منتسب به آسانژ را لغو کردند اما پس از آنکه دولت اکوادور پناهندگی آسانژ را در آوریل سال جاری میلادی لغو کرد و به پلیس انگلیس اجازه داده شد تا این فرد را بازداشت کند، بار دیگر این پرونده به جریان افتاد.

آسانژ را اخیراً به بیمارستان زندانی که در آن مدت حبس خود را می‌گذراند، منتقل کرده‌اند چون وی در زمانی که در حبس گذرانده، به شدت دچار کاهش وزن شده است.

پدر آسانژ که اخیراً و روز چهارشنبه با پسرش دیداری داشته، گفت، پسرش به شدت وزن کم کرده اما هنوز بسیار خوشبین است که مسترد نشود.

ایسنا

0

اخبار مرتبط

 • گفتگوی حشمت رئیسی با امیر رزاقی در جوانگرایی جبهه ملی ایران
 • ابراهیم رئیسی: با چادر سرکردن زنان متهم مخالفم/هرگونه بی عدالتی علیه بانوان مصداق خشونت علیه زنان است
 • سنگسار بچه خرس و جولیان آسانژ در گوانتانامو-فاجعه ای به نام سکوت در هنرمندان و روشنفکران
 • فرامرز دادرس:ائتلاف کاریکاتوری آمریکایی/در انهدام پهپاد آمریکا مشروعیت آمریکا از میان رفت
 • فرامرز دادرس-جلیل مرتضوی: پهپاد فوق مدرن حامیان اعراب و اسرائیل توسط ایران منهدم می شود!
 • حشمت رئیسی-فرهنگ توحش در ایران نتیجه فقدان فعالیت فرهنگی هنرمندان و نویسندگان در ایران
 • سارا زهیری- تکرار دوتایی بوش-چنی در عصر رسانه:امروز ترامپ-بولتون
 • نیما عیسی پور-دکتر مصدق چگونه خیانت بزرگ رضاشاه را پاک کرد؟
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *