روسیه: اجازه نمی دهیم سناریوی بدتری برای ایران رقم بخورد

روسیه روی این مسئله کار خواهد کرد که سناریوی بدتری در خصوص ایران و در زمینه طرح های آمریکا برای تشدید حضور نظامی در خاور میانه طراحی نشود.

رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدرال روسیه کنستانتین کوساچیف در این خصوص شرح داد.
پیشتر اطلاع داده شد که پاتریک شنهن قائم مقام رئیس پنتاگون در خصوص ارسال هزار سرباز دیگر به خاور میانه اعلام کرده است. در این بیانیه خاطر نشان می شود که این اقدامات برای درگیری با ایران نیست بلکه به منافع امنیت آمریکا و متحدانش در منطقه پاسخ می دهد.
این نماینده روسیه به این موضوع توجه نشان داد که چنین اقداماتی از جانب آمریکا به نرمال سازی اوضاع در منطقه کمک نمی کند. فشار سخت گیرانه تر به ایران تنها به تهران انگیزه خروج از برجام را می دهد. کوساچیف خاطر نشان کرد که در این ارتباط «خوش رفتاری» واشنگتن در ارتباط با کره شمالی یک بار دیگر نشان می دهند که تسلیحات هسته ای تنها ضمانت برای تمامی کشورها از حمله آمریکاست.

ریابکوف در جمع خبرنگاران گفت: «ما برای مدت زمان زیادی است که شاهد هستیم آمریکا چه تلاش بی وقفه‌ای، تلاشی سیاسی، روانی، اقتصادی و حتی نظامی را برای اعمال فشار بر ایران انجام می‌دهد. به عقیده من، این اقدامات کاملاً تحریک آمیز هستند و آنها را چیزی به جز تحریکات جنگ افروزانه نمی‌توان ارزیابی کرد.»

ریابکوف افزود: «همه اینها حلقه‌های یک زنجیر است. همتایان آمریکایی ما فقط از زبان تهدید مستقیم استفاده می‌کنند که تهدید به استفاده از زور، حتی اگر بطور رسمی نبوده و از طریق درز اطلاعات یا دیگر روش‌ها صورت بگیرد، نقض آشکار و مستقیم اصول حقوق بین الملل است.» ریابکوف یادآور شد: «ما این اواخر بارها گفته‌ایم که انگیزه‌ای که ایران را به سمت چنین اقداماتی، از جمله تصمیم گیری درباره افزایش تولید اورانیوم غنی سازی شده در سطح کم سوق می‌دهد را به خوبی درک می‌کنیم. این تصمیمات در شرایطی اتخاذ می شود که تهران هیچ منفعتی از اجرای کامل تعهداتش در چارچوب برجام نبرده است و این کشور چاره زیادی برای تاثیر گذاری بر روند اوضاع، بغیر از کاهش اجرای تعهداتش نمی بینند.»  

معاون وزیر خارجه روسیه افزود: «البته این بدان معنا نیست که ما از آنچه در حال رخ دادن است حمایت می‌کنیم. چنین نیست، بلکه ما نگران روند اوضاع بوده و معتقدیم که دورنمای اجرای برجام بیش از پیش مبهم شده است. اکنون حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در بسیاری از موارد بستگی به خط مشی دارد که شرکت کنندگان اروپایی در توافق هسته‌ای با ایران (یعنی انگلیس، آلمان و فرانسه) در پیش خواهند گرفت.»

این دیپلمات بلندپایه افزود: «ما شاهد هستیم که دورنمای حفظ برنامه جامع اقدام مشترک بیش از پیش در هاله‌ای از ابهام قرار می گیرد. در این رابطه ضروری است تا فوراً تلاش‌های مضاعفی از جمله در چارچوب کمیسیون مشترک اجرای برجام صورت بگیرد تا طرحی واقع بینانه برای انجام اقدامات لازم در جهت ازسر گیری صاردات نفتی ایران در نظر گرفته شود.»  

0

اخبار مرتبط

 • روسیه: آمریکا به دنبال مجازات حرکت های مستقل است
 • ملکه انگلیس:ناو جنگی مونتروز انگلیس نزدیک خلیج فارس چه می‌کند؟
 • هلند: ایران در قتل محمدرضا کلاهی دست نداشته است/قاتل کلاهی به حبس ابد محکوم شد
 • لاوروف: مقصر خواندن ایران در وضعیت پیرامون برجام اشتباه است
 • وزیر خارجه انگلیس جرمی کوربین را به داشتن عقاید ضدیهودی متهم کرد
 • سردبیر راشاتودی: مقاله سی ان ان درباره آسانژ مضحک و خنده دار است
 • افسر سابق سیا فاش کرد: ترور سه فرد سعودی به‌علت اطلاع از ارتباط ریاض با القاعده
 • الجزیره فاش کرد؛ همکاری بحرین با القاعده برای ترور معارضان و عملیات در ایران
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *