دکتر غلامحسین عبیری- علت پایین آمدن ارزش پول ایران

یک تیر 98 - سارا زهیری - ان آی تی وی نیوز

جلیل مرتضوی: برخی بر این باور هستند که علت پایین آمدن ارزش پول ایران تحریم های ترامپ و آمریکا بر ایران است اما برخی کارشناسان نظری دیگر دارند و بر این باور هستند نقدینگی و جلوی اختلاس و فساد را نگرفتن باعث شرایط پولی و اقتصادی ایران است.

دکتر غلامحسین عبیری: دولت سعی کرده است از طریق عرضه مازاد پول و چاپ پول با این هدف این کار را انجام دهد که بتواند توازن ایجاد کند. مسئله دیگری که پول ایران را بی ارزش کرده است جمعیت ایران است. جمعیت ایران از 35 میلیون به بالای 90 میلیون رسیده است. ضمن اینکه مخارج کشور هم بیشتر از چیزی هست که ما تصور می کنیم. بعنوان مثال برای سرمایه گذاری خارجی ما مجبور هستیم در عراق و سوریه و یمن و کشورهایی که در منطقه خودمان هستند انجام دهیم... و این سرمایه گذاری ها نیز بازگشت زودده و آنچنانی ندارد. و بانک مرکزی نیز استقلال خودش را ندارد.

ما از سالهای 1950 تا به امروز همواره مسئله تورم دو رقمی را داشته ایم. اما زمانی به دلار هم رایانه میدادیم و دلار 14 تومان را به هفت تومان میدادیم. اما امروز از دلار یارانه می گیریم برای سایر بخش ها. یعنی این دلار 14 هزار تومانی امروز عمدی اینگونه پرداخت میشود وگرنه قیمت واقعی دلار بین 3 هزار 500 تومان تا 5هزار و دویست تومان است.

شما بیایید بصورت کارشناسانه به مسئله نگاه کنید. یک فرد در کانادا اگر 7هزار دلار درآمد داشته باشد نمی تواند در رفاهی زندگی کند که یک ایرانی با درآمد 6میلیونی می تواند زندگی کند.

جلیل مرتضوی: یک کارگری که درآمد 2 میلیون تومانی دارد نمی تواند با این پول در تورم فعلی زندگی کند.

دکتر عبیری: کارگری که درآمد 2 میلیون تومانی دارد یا کارمندی با این درآمد کسانی هستند که در استخدام دولت هستند اما کارگران آزاد اینگونه دستمزد نمی گیرند.

حتی می توان گفت کارگرانی که در استخدام دولت هستند با حقوق یک میلیون و نیم تومانی استخدام می شوند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *