جلیل مرتضوی/سیامک زند: حضور نیروهای روسی کنار نیروهای ایرانی نیز جلوی حمله ترامپ را گرفت

6 تیر 98 – سارا زهیری – ان آی تی وی نیوز

جلیل مرتضوی: آقای سیامک زند به مسائل پیچیده رسانه های واشنگتن آگاه است چون سالها با شبکه های مهمی چون اسکای نیوز و سی بی اس کار کرده است و ازتصمیمات رسانه های و اتفاقات پشت پرده آگاه است. آقای ترامپ تصمیم ناگهانی برای عدم ورود به جنگ با ایران گرفت و الان با دو گروه درگیر است. گروه موافق جنگ می گویند دیگر در دنیا به شکل دیگری به آمریکا نگاه می کنند و کسانی که روی تصمیمات آمریکا حساب می کردند گمان می کنند دیگر نمی شود روی تصمیمات آمریکا حساب کرد. گروه دیگر اپوزیسیونهای ایرانی موافق جنگ بودند. من از تاکر کالسون قبلا صحبت کردم که گفته بود “وارد جنگ با ایران شدن کار آسانی نیست و ایران مثل عراق و افغانستان و لیبی نیست و اگر ترامپ این کار را می کرد قطعا بار دوم رای نمی آورد…”. ودر عین حال ایشون به درآمد زایی جنگ طلبانی چون بولتون و پمپئو اشاره کرده بود و گفته بود ” جنگ برای اینان درآمد زایی دارد اما برای منافع آمریکا چه دست آوردی دارد؟” .

سیامک زند: در عرض این دو سه هفته هر حسن و حسینی و هر زید و عبیدی و تام و هری در مورد این موضوع اظهار نظری کرد. بعضی به جا و بعضی نه. اما نظر من این است “دونالد ترامپ از تلافی بخاطر آن پهپاد صرف نظر کرد” . این پهپاد یکی از پیشرفته ترین هواپیماهای جاسوسی آمریکا بود. رادارگریز بود. احتمال ساقط شدن این پهپاد توسط موشک بعید بود. حالا چطور شد که ایران توانست با یک تکنولوژی پیشرفته تری نسبت به آمریکا توانست این پهپاد را ساقط کند این موضوع بحث من است. … این تکنولوژی ای نیست که بتواند توسط انیشتین های سپاه هم راه اندازی شود. به نظر من تکنیسین های روسی در کنار این سامانه حضور دارند. … به عقیده من یکی از دلایل اصلی انصراف ترامپ حضور نیروهای روسی کنار نیروهای ایرانی بود. همانگونه در جریان روسیه نیز دیدیم.

تنگه هرمز و دریای عمان و خلیج فارس شاهرگ صدور نفت به چین و ژاپن و کشورهای خاور دور است. چنین خط سوختی اگر مختل شود اقتصاد و انرژی این کشورها و حتی آمریکا مختل خواهد شد. و گرنه کشته شدن 150 ایرانی مگر برای ترامپ مهم است؟ ترامپ هزاران نفر از ایرانیان را در سوریه کشته است.

ایران اگر به وضعیتی برسد که آمریکا بخواهد نیروهای نظامی ایران را منهدم کند حزب الله و حماس نمی گذارند اسرائیلی ها راحت بخوابند. زمانی که برای سی بی اس برای تهیه یک گزارش به لبنان رفتم و با حسن نصرالله خواستم مصاحبه کنم او گفت “اکنون وقت مصاحبه نیست اما اگر بخواهیم زمانی با آمریکا مذاکره کنیم اولین شما خواهید بود”.

چهل سال است سلطنت طلبها و مجاهدین و دیگران چمدانهایشان را بسته اند برای ورود به ایران. سلطنت پهلوی 58 سال سر کار بود و هر سلطنت و حکومتی تاریخ مصرفی دارد و تاریخ این است اما این اپوزیسیونها مزخرف می گویند و این زوال اینگونه نیست.

جلیل مرتضوی: هر زمان ما با سند صحبت می کنیم این شبکه های فارسی زبان عصبانی می شوند. اخیرا آقای دادرس و حشمت رئیسی را تهدید به ترور نیز کرده اند… چون مستندات با اهداف آنها مغایرت دارد…

1+

اخبار مرتبط

 • درخواست دوباره امیرعباس فخرآور از ترامپ برای حمله نظامی و تحریم بیشتر مردم ایران
 • در پی تجزیه طلبی بی بی سی-مهاجرانی هم از بی بی سی رخت بست
 • خبرنگار اعزامی بی بی سی در تهران و قم- پاسخ مردم ایران به تحریم های آمریکا و ترامپ
 • همزمانی عجیب طرح حجاب با اتفاقات مهم ملی
 • استفاده مریم رجوی از “مصدق” و مبارزات ملی ایران
 • نهادهای امنیتی ورود کنند- اسرار انرژی ایران در دست شریک اسرائیل
 • سردبیر اعتماد:کسی حق ندارد حتی به بی حجاب ها توهین کند
 • حجت الاسلام نیازی:واقعیت نقش سعید امامی در قتلهای زنجیره ای چه بود؟
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *