حشمت رئیسی-جنگ نابرابر:بودجه 15 میلیون پوندی بی بی سی و سایر وابسته ها و رسانه های مستقل بدون بودجه ما!

12 تیر 98 - سارا زهیری - ان ای تی وی نیوز

حشمت رئیسی: رسانه هایی که امروز در خارج هستند و آشکارا وابسته به دولت های خارجی با بودجه 15 میلیون پوند در سال یا صدای آمریکا و رادیو فردا که بودجه آنرا وزارت امورخارجه آمریکا میدهد، تلویزیون ایران اینترنشنال که توسط عربستان سعودی تامین بودجه می شوند و من و تو و غیره... خب اینها کارمند استخدام می کنند نه روزنامه نگار یا تحلیلگر. چون نیازی به صاحب نظر و تحلیلگر ندارند و نیاز به کارمندانی دارند که بتوانند سیاست های مورد نظر آنها را بازتاب دهند؛ چون جنگ تبلیغاتی و روانی ست که این کارمندان استخدام شده باید بتوانند بشکل فعال در جهت منافع دولت مورد نظر جنگ روانی راه بیاندازند.

اما شگفت زده آن است که این مثلا تحلیلگرهایی که دعوت می شوند هم توانایی تشخیص این را دارند که اکنون مثلا دولت عربستان به چه تبلیغی نیاز دارد. خب اگر اینها نظر مستقل خودشان را بگویند نه دیگر دعوت می شوند و نه دیگر می توانند درآمدی از این طریق داشته باشند.

سخت ترین بخش کار برای رسانه های مستقلی ست که نگاه شان به مردم است و منافع مردم. گاهی یک رسانه ی درست در تنگنای صدهزار دلار قرار میگیرد و تعطیل می شود و این ربط به گذشت و فداکاری روزنامه نگار یا تحلیلگرهای فعال در این رسانه های مستقل ندارد. تحلیلگرها و فعالینی که در این رسانه ها شرکت می کنند مبلغی دریافت نمی کنند و بخاطر احساس مسئولیتی که نسبت به نسل جوان دارد و مانند امثال میخواهد اشتباهات گذشته ی حتی خود من تکرار نشود در این برنامه ها شرکت می کنند. این افراد عاشق کارشان هستند و از این مرحله که عشق شهرت داشته باشند گذشته اند چون این جورعلاقه ها مال سن ها و شخصیت های معینی ست. انگیزه این افراد انتقال دانش و احساس مسئولیت حرفه ایست. اما خب بسیار هم سخت است.

کاش این رسانه های وابسته با بودجه های کلان در جنگ برابر با ما میجنگیدند. اما ما روزنامه نگاران و تحلیلگران و فعالان مستقل که در این جنگ نابرابر توانسته ایم تا حدودی این جنگ روانی و جنگ طلبانه و حامی تحریم را خنثی کنیم و نام و نشانی از خود به جا گذاشته ایم باعث شده نیروهایی بسیج شده اند برای تخریب و بی اعتباری تا حذف برنامه های من و دیگران. مثلا به آقای همایون که همین حس مسئولیت او را سرسخت کرده است و برخلاف ادعای این رسانه ها اهل پول و شهرت نیست پیشنهاد داشته اند اگر برنامه های من را حذف کند به او پول میدهند. یعنی برای حذف من و ساکت کردن صدای من پول میدهند اما برای حرف زدن من حاضر نیستند پول بدهند! خب من یاد ژان ژاک روسو افتادم در زمانی او نیز در چنین فضایی گرفتار شد و زیر فشار سانسور و خفقان و ممنوعیت و تبعید قرار گرفت و ولتر آن جمله تاریخی اش را گفت "من جان خود را میدهم تا مخالف من سخن بگوید" .

خب این رسانه های غیر مستقل و کارمندانش که هم میخواهند از مزایای روشنفکری استفاده کنند هم توطئه کنند از این حرف های روشنفکرانه استفاده می کنند و مثلا میگویند "آزادی اندیشه با ریش و پشم نمیشه". و برای خوراندن افکار و اهداف دولت تامین کننده مالی رسانه هاشان با این پزهای آزاد اندیشی قصد خوراندن این سم ها را به مردم دارند. آیا یک تحلیلگر که مخالف اهداف آمریکا در منطقه باشد را در صدای آمریکا دیده اید؟! یا در ایران اینترنشنال روزنامه نگار و تحلیلگری که با خط مشی و منافع عربستان تداخل داشته باشد دیده اید؟ یا در همین بی بی سی چرا دو بار مصاحبه های من را پخش نکرد؟ یا صدای آمریکا چرا مصاحبه ای که با من کرد را پخش نکرد؟

خب دوستانی که طرفدار مجاهد و جنگ طلب و تجزیه طلب هستید و میخواهید من در این رسانه صحبت نکنم باید بگویم خیلی هزینه ای هم ندارد و ظاهرا قیمت 50 هزار دلار است. اما خب این کانال یعنی کانال یک یک اصولی دارد که به دگر اندیش اجازه صحبت می دهد...دگراندیشانی مثل من و سایر دوستان ملت ایران را بر اساس یک عقیده یا فکر خاص تعیین تکلیف نمی کند و بگوییم فقط این عقیده یا این مرام یا این مسلک یا این نگاه از حق ایرانی بودن برخوردار است. اگر کسی می گوید ایرانی است، ملی گرا است و میخواهد گرفتار غول بیابان نشویم باید اندیشه کنیم که ایران یک گلزار عظیم از افکار و ادیان و اندیشه هاست و نمی توان گلچین کرد و گفت فقط این گل یا آن گل ملت ایران است. و بدانید خوبی یک ملت هم در کثرت است. در کثرت اندیشه و رنگ و لباس و فکر و ادیان و مرام ها و مسلک ها و کثرت رنگ ها و لباس هاست و این زیبایی ست. اما به قول هگل این هنر را پیدا کنیم که بدون اینکه کسی را حذف کنیم و برخورد فیزیکی کنیم این کثرت را به وحدت تبدیل کنیم و گلی را نابود نکنیم و چنان جاذبه ای در این وحدت تولید کنیم که همه این ها در مدار بچرخند و هنر و زیبایی و دانش خلق کنند و دست در دست هم جامعه را شکوفا کنیم. اما خب چون این هنر را نداریم یک راننده مست میگذاریم بالای تراکتور و می اندازیم وسط زمین تا تر و خشک را با هم از میان ببرد.

این مصیبت از کجا میان ما ایرانی ها شروع شد؟! از کجا شروع شد که به زانو درآوردن یک تفکر و اندیشه آن هم در یک رقابت نابرابر شامپاین بازکردن دارد؟! آن هم کسانی که با این همه مشکلات و با زندگی سخت در حال فعالیت مسئولانه برای کشورشان هستند؟

0

اخبار مرتبط

 • جلیل مرتضوی:اکنون وقت بازی ایران است/فرامرز دادرس: کاکه باوه،پیشمرگه کومله، بخاطر مخالفت با سفر ظریف اخراج نشد
 • نیوزویک-لیست مقامات آمریکا که از مجاهدین پول دریافت کرده اند
 • نماینده سنای آمریکا: هدف مجاهدین آموزش تروریست علیه ایران است
 • رفتار متناقض رسانه های گروهکهای کردی در مسئله دستگیری نیروهای نفوذی در داخل کشور
 • فرامرز دادرس: واکنش اپوزیسیون به حضور سفر ظریف/نفتکش آدریان و کلاهی که ایران سر دنیا گذاشت
 • ابوالقاسم گلستانی-راجر واترز در دفاع از جولیان آسانژ
 • حشمت رئیسی:آیا صهیونیزم ستیزی؍ یهودی ستیزی است؟ نفوذ گسترده موساد در سرویس های امنیتی ایران
 • تصویب شهادت فروشی یا کودتا اقتصادی علیه کشور
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *