فرامرز دادرس: توقیف نفتکش ایران عملی غیرقانونی و یک راهزنی دریایی ست/مخالفت با ج.ا حق مخالفان است اما دفاع از منابع نباید بخاطر مخالفت زیرپا گذاشته شود

15 تیر 98 – سارا زهیری – ان آی تی وی نیوز

یک- این کشتی در بندر عراق بارگیری شده است. پس جزو نفت ایران محسوب نمی شود که بخواهد شامل تحریم یک جانبه آمریکا شود.

دو- تا کنون مقصد کشتی حتی با توجه به بازجویی ها از خدمه کشتی مشخص نشده است.

سه- از آنجا که تحریم نفت ایران بعد از برجام برداشته شده است ایران می تواند نفت خود را صادر کند اما اینکه فروش آن قدغن است بخاطر فشار آمریکاست و آمریکا یک طرفه از برجام خارج شده است و فروش نفت ایران را قدغن کرده است.

چهار- تحریم نفتی اتحادیه اروپا علیه سوریه است و سه مالک از مالکین هفت خواهران نفتی در اروپا هستند.سوریه هم تحریم نفت است و هم کسی حق ندارد به سوریه نفت بفروشد اما ژاندارم منطقه بودن و جلوی فروش و صادر نفت را گرفتن کاملا غیرقانونی ست.

پنج- این اقدام انگلیس یک راهزنی دریایی و غیرقانونی ست و در زمان مصدق هم انجام شد و انگلیس چنین سابقه ای در دزدی دریایی دارد. اما اتحادیه اروپا درست است در دریاها حضور نظامی دارد اما دزدیدن نفتکش ها یا توقیف آن غیرقانونی است. اما سوال این است چرا آمریکا خودش بصورت مستقیم وارد این دزدی و توقیف نشده است؟

درست است یک سری از این عناصر خودفروخته ایرانی مثل مجاهدین یا طرفداران رضا پهلوی یا یک سری از این جوانانی که پس از جنبش سبز وارد کشورهای خارجی شدند و توسط سازمانهای اطلاعاتی خارجی طعمه اندیشکده های تندرو اسرائیل شدند یک جنگ تبلیغاتی راه انداخته اند که این دو میلیون بشکه بصورت مجانی قرار بوده است در اختیار سوریه قرارگیرد اما ما باید به دنبال واقعیات و حقیقت باشیم. بعدا مشخص می شود قصد ایران چه بوده است و این کشتی به چه مقصد میرفته است.

واقعیت این است: چرا آمریکاها خودشان این کشتی را توقیف نکردند؟ چون اولا آمریکا میداند این کار غیرقانونی است و دوما از واکنش ایران میترسند. چون اگر در مدیترانه کشتی نفتکش ایران را خودش متوقف می کرد همه می گفتند آمریکا در واکنش به پهپاد این حرکت را انجام داده است و ایران حق دارد در خلیج فارس یک گوشمالی به آمریکا دهد و اگر قرار باشد هر کسی در خانه اش شیر باشد خب ایرانی ها هم می توانند در خانه خودشان یعنی خلیج فارس شیر ژیان باشند.

اما چرا این وظیفه را به انگلیس ها سپردند؟ چون اولا انگلیسی ها به صورت رسمی از اتحادیه اروپا خارج شدند. فعلا تا زمانیکه ماجرای برگزیت حل شود این ها فعلا بصورت نمایشی و سمبلیک هستند. حتی دیدیم زمانی که سرود اتحادیه اروپا را می خواندند این انگلیسی ها با بی ادبی پشت کردند … یعنی عضو اروپا هم نیستند و انگلیس وظیفه ژاندارمی اتحادیه اروپا هم نیست. از سویی جبل الطارق هم نزدیک سیصد سال است مورد اختلاف میان اسپانیا و بریتانیا بوده است و وزیر خارجه اسپانیا هم گفته است این کشتی در منطقه اسپانیا بوده است. انگلیس می گوید در آبهای آزاد بوده است که خب من هم معتقدم در آبهای آزاد بوده است چون ایران چنین ریسکی نمی کند که غیر از آبهای آزاد را استفاده کند.

دخالت انگلیس یک راهزنی دریایی بوده است که خب سابقه راهزنی دریایی را کلا انگلیس دارد و این اقدام یک خوش رقصی برای آمریکا بوده است. در نظر داشته باشید اکنون انگلیس دولتی هم ندارد چون اون خانم که استعفا داده و دعوا سر جانشینی ست و بوریس جانسون هم که مشخصا یک آدم فاشیست است و نزدیکی هم با آقای ترامپ دارد و قصد جانشینی آن خانم را دارد. انگلیس گفته است ممکن است برجام هم ترک کند و ژنرال دوگل قبلا گفته بود که انگلیس ها مثل اسب تروا هستند و ده سال با پیوستن انگلیس به اتحادیه اروپا ممانعت می کرد؛ و خب واقعا زمانی هم که وارد اتحادیه شدند باعث به بیراهه بردن اتحادیه شدند و بهتر که از اتحادیه خارج شوند. پس خواه نا خواه پس از بیرون رفتن رسمی از برجام هم خارج خواهند شد و 5+1 میشود 6 منهای 2.

به هر حال فرض بر اینکه این کشتی که متعلق به ایران است به سوریه برود باز هم نه به انگلیس نه به اتحادیه اروپا مربوط است چون اتحادیه پس از برجام این تحریم های نفت را برداشتند و حتی زمانیکه ایران سفیر انگلیس را خواست گفت ما از تحریم های آمریکا پشتیبانی نمی کنم و آنرا به رسمیت نمی شناسیم. پس این کار خلاف تمام قوانین است و از سمت اتحادیه اروپا هم نقش ژاندارمی ندارند.

تمام اینها نشان دهنده این است که می خواهند ایران را وادار به واکنش کنند که به نفع آمریکا و اسرائیل و عربستان است. این کشتی در سنگاپور به ثبت و در عراق بارگیری و اصلا جزو نفت ایران محسوب نمی شود و نفت عراق محسوب می شود و عراق تحریم نیست. ناوگان ششم نیروی دریایی آمریکا هم در مدیترانه است که خودش می توانست این توقیف را انجام دهد پس اگر خودش انجام نداده است میدانسته است این کار غیرقانونی ست.

مهم نیست چه نظامی در ایران حاکم باشد باید بدانیم در هر نظام حاکم بر ایران ایرانیان باید نفت و گاز خود را مستقل و آزادانه بفروشند و تحت تاثیر جوسازی ها قرار نگیریم. مخالفت با ج.ا در جهت احقاق حقوق برحق و کسب آزادی حق مردم ایران است اما فراموش نکنید که منافع ملی را به خاطر مخالفت با گروهی نباید زیرپا گذاریم چون رژیم ها می آیند و میروند اما منافع ملی و منابع ملی برای ایرانیان باید ماندگار بمانند.

0

اخبار مرتبط

 • درخواست دوباره امیرعباس فخرآور از ترامپ برای حمله نظامی و تحریم بیشتر مردم ایران
 • در پی تجزیه طلبی بی بی سی-مهاجرانی هم از بی بی سی رخت بست
 • خبرنگار اعزامی بی بی سی در تهران و قم- پاسخ مردم ایران به تحریم های آمریکا و ترامپ
 • همزمانی عجیب طرح حجاب با اتفاقات مهم ملی
 • استفاده مریم رجوی از “مصدق” و مبارزات ملی ایران
 • نهادهای امنیتی ورود کنند- اسرار انرژی ایران در دست شریک اسرائیل
 • سردبیر اعتماد:کسی حق ندارد حتی به بی حجاب ها توهین کند
 • حجت الاسلام نیازی:واقعیت نقش سعید امامی در قتلهای زنجیره ای چه بود؟
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *