فشار حداکثری ایران بر آمریکا-طرح اخذ عوارض از کشتی‌های در تنگه هرمز

پس از توقیف یک نفتکش حامل نفت ایرانی توسط نیروی دریایی بریطانیا در تنگه جبل الطارق توسط کارشناسان سوالی مطرح شد که آیا دست ایران برای واکنش نشان دادن بسته است یا اینکه ایران به دلایلی فعلا سکوت کرده تا در زمان مناسب واکنش مناسب را نشان دهد؟ هدف اصلی از این اقدام که به راهزنی دریایی شهرت یافت چه بود؟ اکثر کارشناسان و تحلیگران بر این باور بودند که هدف اصلی آمریکا و انگلیس این بود که شرایطی ایجاد کنند فضای رسانه ای بین المللی به جای اینکه به سمت و سوی اجرای تهدید ایران مبنی بر افزایش سطح غنی سازی اورانیوم برود به سمت جنگ نفت کش ها برود. اما امروز ایران از طرحی رونمایی کرد که گویی قصد فشار حداکثری بر آمریکا دارد:

رئیس فراکسیون اقدام پیش‌دستانه علیه تهدیدات آمریکا در مجلس ایران از طرح این کشور برای اخذ عوارض از کشتی‌های عبوری تنگه هرمزخبر داد.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نماینده مردم مشهد و کلات و رئیس فراکسیون اقدام پیش‌دستانه علیه تهدیدات آمریکا در مجلس ایران از طرح کشورش برای دریافت عوارض از کشتی‌های عبوری از منطقه در ازای تأمین امنیت آبراهه‌های خلیج‌فارس ازجمله تنگه هرمز خبر داد.

قاضی‌زاده هاشمی اظهار داشت: اگر ایران تأمین‌کننده حقیقی منطقه و آب‌های بین‌المللی است، براساس رفتار عرف بین‌الملل و آمریکا، مجلس هم معتقد است هزینه آن را باید مراکز تجاری و تمام شناورهای منطقه در قالب عوارض بپردازند.

این عضو هیأت‌رئیسه مجلس ایران درباره تطابق این طرح با قواعد حقوق بین‌الملل گفت: در طول تنگه هرمز که 55 کیلومتر است، کشتی‌ها خارج از آب‌های بین‌المللی، وارد آب‌های تحت‌نظارت سرزمینی ما می‌شوند و عبور می‌کنند؛ یعنی از آب‌های بین‌المللی عبور نمی‌کنند که بخواهیم آن‌ها را آزادانه به حال خودشان بگذاریم.

وی افزود: وقتی کشتی‌ها وارد آب‌های سرزمینی ما می‌شوند، تحت عناصر حقوقی کشور ایران قرار می‌گیرند و ایران اگر قانون‌گذاری کند، می‌تواند برای کشتی‌ها هم عوارض وضع کند. بنابراین، در براوردهای اولیه به‌لحاظ حقوقی، مشکلی وجود ندارد، به‌جز اینکه مستلزم عمل متقابل شود؛ یعنی ممکن است اگر کشتی‌های ما هم  از آب‌های سرزمینی برخی کشورها و نه آب‌های بین المللی عبور کنند، مشمول این عوارض شوند.

قاضی‌زاده‌هاشمی در خصوص مخالفان این طرح گفت: به‌طورکلی همه آن‌هایی که دنبال نرمالیزاسیون ایران هستند و درمقابل اقدامات خصمانه علیه حقوق ملت ایران سکوت می‌کنند، جزء مخالفان این طرح هستند. این‌ها مشخصا می‌گویند شرایط موجود الان را باید حفظ کنیم و وارد این گونه حرکات مثل اخذ عوارض نشویم. درکنار این، افرادی هم حضور دارند که به عمل متقابل و هم سطح معتقد هستند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *