انگلیس نه تنها اموال بلوکه شده مردم لیبی را نداد بلکه به این اموال 17 میلیون پوند مالیات بست!

16 تیر 98 - سارا زهیری - ان آی تی وی نیوز

دو سال پیش رسانه ها خبر از غیب شدن اموال بلوکه شده لیبی توسط بانک های بلژیک داده بودند. طی این خبر
10 میلیارد یورو از پول‌های دولت لیبی که به عنوان بخشی از تحریم‌ها علیه حلقه نزدیکان دیکتاتور سابق این کشور بلوکه شده بود، به شکل مرموزی از یک بانک در بلژیک در بازه زمانی 2013 تا 2017 ناپدید شده است!

امروز رسانه ها خبر دادند انگلیس مالیات های دارایی های مسدود شده ی لیبی را به نفع خود جمع آوری کرده است! پس از افشای رسانه ای این مطلب انگلیس گفته است: قانونگذاران بریتانیایی و آمریکایی درباره قانونی بودن حرکت لندن و پیش بینی های مشترک درباره اینکه آیا این پول به لیبی بازمی گردد یا خیر به بحث نشسته اند.

مسئله این است: نه خاندان دیکتاتور سابق لیبی معمر قذافی و نه مردم لیبی سالهاست به 12 بیلیون دلار دارایی کشور لیبی که به علت تحریم ها در انگلیس بلوکه شده است دسترسی نداشته و علاوه بر آن انگلیس 17 میلیون پوند هم مالیات برای اموال مردم لیبی بسته است! کارشناسان این سوال را مطرح کرده اند: آیا بستن مالیات به اموال بلوکه شده یک کشور دیگر در کشوری دیگر قانونی است؟! و بسیاری از تحلیلگران نوشته اند: این فقط یک دزدی دیگر توسط بانکهای متحدان آمریکا در تحریم کشورهاست و در این مورد به گزارش رسانه ها درباره اقدام بانکهای بلژیک اشاره کرده اند:

خبرگزاری ها افشا کرده بودند چهار حساب در بانک "یوروکلیر" بلژیک متعلق به اداره سرمایه گذاری لیبی و کمپانی زیرمجموعه آن به نام سرمایه گذاری خارجی لیبی در بحرین و لوگزامبورگ با 16.1 میلیارد یورو در نوامبر 2013 بلوکه شد.براساس تحقیق صورت گرفته توسط هفته نامه "لو ویف" مشخص شد،  زمانیکه مقام‌ها تلاش کردند تا این مبلغ را در 2016 پس بگیرند، متوجه شدند که تنها پنج میلیارد یورو از آن در حساب‌های مانده است.

دنیس گومن،‌ سخنگوی دفتر دادستانی بروکسل به این هفته نامه بلژیکی گفت: مبلغ باقی مانده در این چهار حساب مفتوحه در یوروکلیر کمتر از پنج میلیارد یورو است. این مبلغ هم هدف مصادره قرار دارد اما از آنجا که این بانک از ارائه حساب‌های بانکی امتناع کرده، دادستانی مجبور شده تا این موسسه مالی را به انجام اقدامات منفعلانه تهدید کند مگر آنکه این بانک مابقی پول را در بازه ای مشخص آزاد کند.

مقام‌های قضایی بلژیک مکررا اعلام کردند که این ناپدید شدن در پاییز 2017 رخ داده؛ زمانیکه میشل کلیس، بازرس که مسئول تحقیقات بر روی پولشویی حلقه نزدیکان معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی بود، درخواست مصادره پول‌های بلوکه شده وی را صادر کرد. این مبالغ از مارس 2011 و براساس قطعنامه 1973 شورای امنیت سازمان ملل بلوکه شده بود.

فلورانس آنجلیگی، از دفتر خزانه‌داری دولتی بلژیک گفت، دولت بلژیک هرگز اجازه لغو بلوکه این اموال را نداده است.

به نوشته هفته نامه مذکور، شواهدی مبنی بر این مساله وجود دارد که بلژیک از قطعنامه‌های شورای امنیتی درباره بلوکه کردن حساب‌های لیبی در بانک‌های محلی تبعیت نکرده است. پیش از قیام 2011 مردم لیبی علیه قذافی، این کشور آفریقایی صادر کننده اصلی نفت به شمار می‌رفت. دولت این کشور برای ساماندهی بهتر درآمدهای نفتی، در سال 2006 اداره سرمایه گذاری لیبی را برای سرمایه گذاری ثروت نفت در خارج از کشور تاسیس کرد.

اما با مداخله ناتو در 2011، سازمان ملل تحریم‌هایی را علیه دارایی‌های دولت لیبی اعمال کرده و براساس آن 67 میلیارد یورو از این اداره سرمایه گذاری در آمریکای شمالی و اروپا مصادره شد. در اتحادیه اروپا، دولت‌های ملی تنها حساب‌های اصلی را بلوکه کردند درحالیکه سود پول‌ها و سود سهام‌ها پس از 2011 به صورت دارایی‌های جاری باقی ماندند.

تحقیقات ماه گذشته میلادی توسط هفته نامه پولیتیکو مشخص کرد که پرداخت منظم سود سهام، اوراق قرضه و سود حساب‌ها از 16 میلیارد یورو حساب‌های مالی مرتبط با قذافی در بلژیک صورت می‌گیرد و نشان دهنده یک مفر در تحریم‌ها علیه این دولت است.

پولیتیکو در تحقیقاتش با نقل مطالبی از مدیران اجرایی سابق اداره سرمایه گذاری لیبی پس از 2011 آورد: سودها از دارایی‌های قذافی در سراسر دنیا به صورت مکرر پرداخت می‌شود.

بانک یوروکلیر نیز تایید کرد که به صورت ماهانه سود سهام را از چهار حساب بلوکه شده، پرداخت می‌کند.

براساس ایمیل تبادلی میان یکی از کارمندان این بانک و وزارت اقتصاد بلژیک، این سود یک بار در ماه به حسابی اچ.اس.بی.سی در لوگزامبورگ متعلق به اداره سرمایه گذاری لیبی و چند حساب دیگر این اداره در "بنگاه بانکداری عربی" بانکی در بحرین که سهامدار اصلی آن بانک مرکزی لیبی است، واریز شده است.

درحالیکه وزارت اقتصاد بلژیک تاکید می‌کند که پرداخت این سودها قانونی بوده، تحقیقات هفته نامه لو ویف که روز پنجشنبه منتشر شد، کاملا مطمئن است که مقام‌ها باید به چندین سوال جدی که اصلی‌ترین آن "10 میلیارد یورو کجاست؟" پاسخ دهند.

این در حالیست که دولت بلژیک خبرهای منتشر شده درباره ناپدید شدن حساب‌های بانکی قذافی و خانواده‌اش در بانک یوروکلیر در این کشور را تکذیب کرده و آنها را بی اساس خواند.

از سوی دیگر امروز دیگر بر مردم جهان خصوصا پس از انتشار کتاب خاطرات خانم کلینتون افشا شده است که داعش تروریست های استخدامی آمریکا و اسرائیل و متحدانشان در خاورمیانه برای غارت اموال و منابع این کشورها بوده اند. سه سال پیش رسانه نوشتند: مقادیر فراوانی از اموال نقدی لیبی در خزانه دولت و ساختمان های مقامات اداری این کشور به دست گروه تروریستی داعش افتاد.
سایت رأی الیوم به نقل از این منبع آگاه نوشت: این اموال شامل دهها میلیون دلار اموال متعلق به نظام سابق لیبی است که به طور پیچیده و نامشخصی تاکنون مخفی مانده بود.
براساس گزارش ها، گروه تروریستی داعش برای به دست آوردن این اموال اقدام به عملیات در شهر سرت و شهرهای شرق لیبی نموده است.

داعش به این نیز اکتفا نکرده و مالیات های سنگینی را بر شهروندان شهر «سرت» لیبی تحمیل کرد.

1+

اخبار مرتبط

 • راه‌اندازی جنگ روانی گسترده و دلهره اور علیه مردم ایران توسط دشمنان داخلی و خارجی
 • مقایسه انتخابات ایران با غرب
 • روزنامه لس انجلس تایمز ، بخش اظهارنظر بیمارستانهای ایالات متحده در برابر شیوع ویروس کرونا آماده نیستند، اینست آنچه که باید انجام دهند. بقلم ویلیام هسلتاین ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ مترجم :خانم ستاره درخشان
 • بیماری کرونا درایران ، انتخابات مجلس و برخورد غیر منطقی رسانه های فارسی زبان خارج
 • بازتاب انتخابات مجلس ایران در رسانه های خارج از کشور
 • آخرین مرد استوار – قاسم سلیمانی و اینکه ملتها چگونه برای جنایت تصمیم میگیرند. مقاله ای از نیویورکر
 • ایا مرگ محمدرضا شاه دراثرابتلا به بیماری ایدزبود؟
 • بازتاب منفی دست دادن ظریف با ترودو دریک ملاقات سیاسی درآلمان
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *