تکذیب ادعای بی بی سی درباره قصد نیروی دریایی سپاه برای توقیف نفتکش انگلیسی در خلیج فارس

در پی ادعای مطرح شده در برخی رسانه‌های غربی به نقل از منابعی در وزارت دفاع آمریکا مبنی بر تلاش پنج قایق تندرو ایران برای تصرف یک نفتکش بریتانیایی در خلیج‌فارس و عقب نشینی آنها با دخالت ناو انگلیسی «اچ ام اس مونت رز» ، روابط عمومی منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه در اطلاعیه ای با تکذیب این ادعا اعلام کرد: گشت های شناورهای نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس طبق روش های جاری و ماموریت های ابلاغی برقرار و با هوشمندی، دقت و صلابت در حال انجام است و طی ۲۴ ساعت اخیر نیز هیچ مواجهه ای با شناورهای بیگانه از جمله شناورهای انگلیسی صورت نگرفته است.

این اطلاعیه تاکید کرده است: در صورتی که دستوری مبنی بر توقیف شناورهای بیگانه دریافت شود، منطقه پنجم نیروی دریایی سپاه در محدوده جغرافیایی مأموریت خود قادر است بدون درنگ ، با قاطعیت و به سرعت نسبت به انجام آن اقدام نماید.


ادعای بی بی سی

مقام های آمریکایی به خبرگزاری های عمده جهان گفته اند که پنج قایق که تصور می شود متعلق به سپاه پاسداران ایران باشد روز چهارشنبه به یک نفتکش بریتانیایی در خلیج فارس نزدیک شدند و از آن خواستند وارد آب های ایران شود.

اما براساس این گزارش، که ابتدا سی‌ان‌ان منتشر کرد، با هشدار رادیویی یک ناو جنگی بریتانیا این قایق ها عقب نشینی کردند.

وزارت دفاع بریتانیا هنوز به این گزارش ها واکنش نشان نداده است.

به گزارش سی‌ان‌ان نفتکش بریتانیایی «هریتج» درحال خروج از خلیج فارس و درحال ورود به تنگه هرمز بود که قایق ها به آن نزدیک شدند.

دو مقام آمریکایی که نامشان فاش نشد به این شبکه گفتند که قایق های ایرانی به نفتکش دستور دادند با تغییر مسیر در آب های سرزمینی ایران در آن مجاورت توقف کند.

به گفته آن ها یک هواپیمای آمریکایی که در آسمان بود، این رویداد را ضبط کرده است.

براساس این گزارش ناو «اچ ام اس مونتروز» متعلق به نیروی دریایی بریتانیا که درحال اسکورت نفتکش از پشت بود، سلاح هایش را به سوی قایق ها نشانه رفت و به طور شفاهی به آنها دستور داد دور شوند، که آنها پیروی کردند.

مقام های بریتانیایی قبلا تایید کرده بودند که ناو مونتروز برای ایفای «نقش امنیتی» در آب های منطقه به سر می برد.

وزارت دفاع بریتانیا گفت ایران علنا حمل و نقل دریایی بریتانیا را تهدید می‌کند و به همین خاطر نیروهای بریتانیایی از نزدیک تحرکات خلیج فارس را زیر نظر گرفته اند.

پیشتر در این روز حسن روحانی، رئیس جهمور ایران، در جلسه چهارشنبه هیأت دولت خطاب به دولت بریتانیا توقیف یک نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق را «کودکانه، سخیف و اشتباه» خواند و گفت این اقدام به زیان بریتانیا تمام می‌شود.

او گفت «به انگلیسی‌ها گوشزد می‌کنم که شما آغازگر ناامنی هستید و تبعات آن را بعداً درک خواهید کرد».

آقای روحانی گفته «انگلیسی‌ها در حالی در آب‌های سرزمینی اسپانیا به ناروا این کشتی را توقیف کردند که خودشان در این سرزمین و منطقه جبل‌ الطارق اشغالگر هستند».

پیش از این وزیر دفاع ایران به دنبال توقیف نفتکش ایرانی در جبل‌الطارق، گفته بود اقدام بریتانیا بی‌پاسخ نخواهد ماند.

خبر اعزام یک ناو جنگی برای محافظت از نفتکش‌های بریتانیا در حالی اعلام شد که دولت آمریکا می‌گوید در تلاش است تا طی هفته‌های آینده ائتلافی نظامی برای حراست از آب‌های استراتژیک اطراف ایران و یمن تشکیل دهد.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *