افسر سابق سیا فاش کرد: ترور سه فرد سعودی به‌علت اطلاع از ارتباط ریاض با القاعده

شبکه خبری الجزیره در برنامه «ما خفی اعظم» خود به افشای طرح محرمانه سرویس اطلاعاتی رژیم آل‌خلیفه و آل‌سعود برای سازماندهای گروه‌های تروریستی جهت سرکوب معترضان داخلی پرداخت.

این برنامه تلویزیونی همچنین میزبان جان کریاکو مسئول سابق یگان مبارزه با تروریسم در سرویس اطلاعات مرکزی آمریکا (سی‌آی‌ای) بود. او در این گفتگو تأکید کرد که حاکمیت بحرین تلاش داشت میان مخالفان خود تفرقه ایجاد کند، اما در این زمینه شکست خورد.

وی همچنین تأکید کرد که سرویس اطلاعاتی آمریکا هنگامی که ابوزید یکی از رهبران سازمان القاعده را در سال 2002 بازداشت کرد، شماره تلفن‌های سه نفر از شخصیت‌های مطرح در خاندان حاکم عربستان سعودی را در تلفن‌های آنها پیدا کرد که دو تن از آنها به‌طرز مشکوکی کشته شده بودند و نفر سوم نیز ناپدید شده بود. این موضوع نشان می‌دهد که آنها اطلاعاتی در خصوص ارتباط عربستان با ایجاد القاعده داشته‌اند و باید از بین می‌رفتند تا این اطلاعات به بیرون درز پیدا نکند.

این افسر سابق اطلاعاتی آمریکا تأکید کرد: هنگامی که ما ابوزبیده نفر سوم گروه تروریستی القاعده را در روز 22 مارس سال 2002 بازداشت کردیم، من همراه با او یک دفترچه یادداشت پیدا کردم و بعد از بررسی دفترچه به شماره تلفن سه نفر از شخصیت‌های خاندان حاکم عربستان سعودی دست پیدا کردم. من این جزئیات را به مقر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ارسال کردم.

وی ادامه داد:‌ طی چند هفته بعد یکی از این افراد در یک حادثه رانندگی در مرکز صحرا کشته شد، فرد دوم نیز برای تفریح به صحرا رفت و در آنجا بر اثر تشنگی و بی‌آبی درگذشت و نفر سوم نیز ناپدید شد و کسی اثری از او پیدا نکرد.

این افسر سابق سی‌آی‌ای ادامه داد: من در آن زمان متوجه شدم این افراد اطلاعات زیادی از دست داشتن دولت عربستان در تعامل با القاعده یا نقش در تأسیس این گروه تروریستی یا روابط این کشور با حملات 11 سپتامبر 2001 داشتند و باید از بین می‌رفتند.

0

اخبار مرتبط

 • راه‌اندازی جنگ روانی گسترده و دلهره اور علیه مردم ایران توسط دشمنان داخلی و خارجی
 • مقایسه انتخابات ایران با غرب
 • روزنامه لس انجلس تایمز ، بخش اظهارنظر بیمارستانهای ایالات متحده در برابر شیوع ویروس کرونا آماده نیستند، اینست آنچه که باید انجام دهند. بقلم ویلیام هسلتاین ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ مترجم :خانم ستاره درخشان
 • بیماری کرونا درایران ، انتخابات مجلس و برخورد غیر منطقی رسانه های فارسی زبان خارج
 • بازتاب انتخابات مجلس ایران در رسانه های خارج از کشور
 • آخرین مرد استوار – قاسم سلیمانی و اینکه ملتها چگونه برای جنایت تصمیم میگیرند. مقاله ای از نیویورکر
 • ایا مرگ محمدرضا شاه دراثرابتلا به بیماری ایدزبود؟
 • بازتاب منفی دست دادن ظریف با ترودو دریک ملاقات سیاسی درآلمان
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *